Co robić, gdy atakuje dzik? Zachowaj zimną krew i nie prowokuj. Co jeszcze trzeba zrobić?

1 miesiąc temu
Spotkanie z dzikiem może nie należy do najczęstszych, ale warto być przygotowanym na taki scenariusz i wiedzieć, co robić, gdy atakuje. Dzik najczęściej bytuje w lasach, jednak w ostatnim czasie bardzo dużo słyszy się także o tym, iż grupy dzików podchodzą pod posesje, a choćby pojawiają się w miastach.
Spotkanie z każdym dziko żyjącym zwierzęciem może być zaskakujące i prowokować spontaniczną reakcję, jednak warto w takiej sytuacji zachować spokój. Panika - choć trudno ją powstrzymać - jest niewskazana, ponieważ zwierzę może odebrać nasze zachowanie jako próbę ataku, a reakcja z jego strony będzie zwykłą obroną. jeżeli spotkasz dzika na swojej drodze, nie podchodź i nie blokuj mu możliwości ucieczki.


REKLAMA


Zobacz wideo Jak pozbyć się sierści pupila z kanapy? Wypróbuj jeden z paru sposobów


Atak dzika możemy sprowokować sami. Czego należy unikać?
Warto wiedzieć, iż atak dzika nie jest zjawiskiem bardzo częstym. Może być on jednak bardzo niebezpieczny dla człowieka, dlatego należy dołożyć wszelkich starań, aby zminimalizować ryzyko. Zwierzęta zwykle unikają kontaktu z człowiekiem i się płoszą, jednak są pewne sytuacje, które mogą je prowokować. Szczególne niebezpieczeństwo grozi nam, kiedy mamy do czynienia z lochą z młodymi. Samice są bardzo opiekuńcze i mogą reagować agresywnie, kiedy poczują się zagrożone. Dzik w obronie własnej może atakować także wówczas, gdy jest zraniony i nie ma możliwości ucieczki.
Jak się zachować, aby jak najbardziej zminimalizować ryzyko ataku podczas przypadkowego spotkania z dzikiem? Poniżej podstawowe zasady:


przede wszystkim należy zachować spokój - gwałtowna reakcja ze strony człowieka może sprowokować zwierzę
nie należy podchodzić do dzika, głaskać go, dokarmiać ani wykonywać zdjęć, ponieważ nie możemy przewidzieć, jak zwierzę zachowa się w takiej sytuacji
nie należy krzyczeć do dzika, ani rzucać w niego żadnymi przedmiotami, bo możemy tym go rozdrażnić
jeżeli to możliwe, trzeba się wycofać, jednak nie uciekamy gwałtownie i nie odwracamy się do dzika plecami
nie blokujemy zwierzęciu drogi ucieczki - musi mieć on swobodną możliwość wycofania się


Jak się zachować gdy atakuje dzik? Pamiętaj o tych zasadach
W przypadku spotkania z dzikim zwierzęciem trudno zachować umiejętność racjonalnego myślenia, ale mimo wszystko warto starać się być spokojnym, bo to bardzo ułatwia ocenę sytuacji. Jak się zachować, gdy atakuje dzik? Pamiętaj o następujących kwestiach:


przed atakiem zwierzę zaczyna sapać, co jest ważnym sygnałem dla drugiej strony
przed dzikiem nie należy uciekać, bo jest on bardzo szybki, w ciągu sekundy może pokonać choćby 10 m
jeżeli jest możliwość, to należy schronić się w miejscu, które jest dla dzika niedostępne, np. znajduje się wyżej
trzeba wiedzieć, iż dziki są mało zwrotne, kiedy zaczynają biec w naszą stronę, najlepiej po prostu zejść im z drogi lub odskoczyć (aby zmienić kierunek biegu, zwierzę musi zahamować, co zajmuje mu sporo czasu, a nam daje możliwość schronienia się lub bezpiecznego oddalenia)


Zobacz też: Nie czekają na żywiciela, gonią ofiarę jak wilki. Kleszcze afrykańskie w Polsce sieją postrach
Idź do oryginalnego materiału