W ciągu ostatnich lat coraz więcej osób zaczęło interesować się morsowaniem, czyli kąpielami w zimnej wodzie. Dumne zdjęcia na mediach społecznościowych znajomych, opowiadanie o euforii z tego doświadczenia i korzyściach zdrowotnych zachęca kolejne osoby do sięgania po tę formę aktywności. Przed rozpoczęciem warto zapoznać się z zaleceniami dotyczącymi przeciwwskazań, bezpieczeństwa oraz wskazówkami oddechowymi.
Poznaj przeciwwskazania
Do głównych przeciwwskazań zażywania zimnych kąpieli należą:
- nieleczone choroby tętnic,
- bóle w klatce piersiowej na tle kardiologicznym,
- poważne zaburzenia rytmu serca,
- nieleczone nadciśnienie,
- przebyte zawały lub udary mózgu,
- ciąża (szczególnie jeżeli kobieta nie morsowała regularnie przed ciążą)1.
Ustabilizowane i leczone choroby tętnic i nadciśnienie nie muszą być przeciwwskazaniem.
A co z osobami, które nie wiedzą, iż mają problemy naczyniowe? Wszelkie bóle w klatce piersiowej, zawroty głowy oraz stwierdzona otyłość wymagają konsultacji lekarskiej, by wykluczyć choroby kardiologiczne i rozpatrzyć indywidualny przypadek danej osoby.
Czy dzieci bez chorób przewlekłych mogą zażywać zimnych kąpieli? Tak, ale czas morsowania powinien być odpowiednio krótszy, a same kąpiele prowadzone tylko pod opieką osób dorosłych.
Odpowiednie przygotowanie
Czasami przygotowując się do zimnej kąpieli nad jeziorem czy w rzece, nie bierzemy pod uwagę tych najbardziej oczywistych przygotowań. Jest to na przykład wcześniejsze sprawdzenie bezpieczeństwa terenu, na którym będziemy morsować.
To zrób wcześniej:
- sprawdź jakość wody (toksyczne substancje, nielegalne spływy nieczystości),
- sprawdź występowanie prądów podwodnych (by zachować pełne bezpieczeństwo, dobrze jest wcześniej przywiązać się liną do pomostu),
- oczyść wodę z lodu (by ostre kawałki nie zraniły skóry – zimna woda znieczula nerwy, więc możesz nie zauważyć zranień od razu),
- nie pij alkoholu przed kąpielą,
- jeśli jesteś chory, najpierw dobrze się wylecz.
![](https://ewolucjamyslenia.pl/wp-content/uploads/2024/10/034.-morsowanie-1.jpg)
Wskazówki na pierwszy raz – kontrola oddechu2
Wraz z zetknięciem ciała z zimną wodą może pojawić się odczucie szoku i paniki. Wielu początkujących ma na tym etapie problem z kontrolą oddechu. Objaw duszenia i lęku wywołany zmianą temperatury sprawia, iż oddech jest szybki i płytki. Niesie to za sobą ryzyko hiperwentylacji. Wiedząc, iż może to nastąpić, możemy się na tę sytuację wcześniej przygotować.
Przed zanurzeniem stóp należy wypuścić całe powietrze z płuc. Opróżniając płuca z powietrza, zwiększa się ich pojemność. Do wody wchodzimy zdecydowanym krokiem, zatrzymując się dopiero wtedy, gdy będzie ona sięgać do ramion.
Wielu osobom pomaga powtarzanie w myślach uspokajającego zdania. Skutecznym sposobem jest również liczenie. Zajęcie umysłu w trakcie wchodzenia do wody, jak i w czasie adekwatnego zanurzenia, pomaga kontrolować oddech.
Na początku wystarczy choćby 1-10 sekund zanurzenia. Później ten czas także nie powinien być znacznie dłuższy, średnio zaleca się 20-40 sekund. Podczas morsowania unikaj zanurzania głowy. By zachować komfort termiczny nałóż na nią ciepłą czapkę.
Zabierz przyjaciela
Przepełniająca radość i duma wynikająca z wejścia do zimnej wody i pokonania własnych słabości jest warta, by dzielić się nią z najbliższymi. Wspólne morsowanie jest dobrą okazją do zbliżania się do siebie członków rodziny czy pogłębiania znajomości z przyjaciółmi.
Także ze względów bezpieczeństwa jest zalecane, by nigdy nie wybierać się na takie kąpiele samotnie (chyba iż morsujemy we własnej wannie). Choć wypadki zdarzają się rzadko, nie można ich zupełnie wykluczyć. By zachować bezpieczeństwo, dowiedzcie się, gdzie znajduje się najbliższy defibrylator i powtórzcie sobie zasady pierwszej pomocy. Wśród niezbędnego ekwipunku, oprócz dużych ręczników i koców, zadbajcie o koło ratunkowe i naładowany telefon komórkowy.
Przypisy
- Bezpieczne morsowanie. Jak się przygotować, zasady bezpieczeństwa, Centrum Ratownictwa, https://www.centrumratownictwa.com/blog/bezpieczne-morsowanie-jak-sie-przygotowac-zasady-bezpieczenstwa [dostęp: 24.10.2024].
- Susanna Soberg, “Jak zażywać zimnych kąpieli aby wspierać cały organizm”, Wydawnictwo Otwarte, Kraków 2021, s. 149-160.
© Źródło zdjęcia głównego: Canva.