Biblia jest niezwykłą księgą i prawdziwą skarbnicą wiedzy. Możemy w niej znaleźć również wskazówki związane ze zdrowym odżywianiem. Dieta biblijna skupia się na jedzeniu produktów głównie pochodzenia roślinnego. Zaleca również ograniczenie jedzenia mięsa.
Dieta oparta na zasadach biblijnych skupia się na spożywaniu konkretnej kategorii pokarmów. Stwórca zlecił pierwszej parze ludzkiej, aby jedli przede wszystkim pokarmy pochodzenia roślinnego, takie jak zboża i owoce. Bóg powiedział: Oto wam dałem wszelką roślinę zieloną przynoszącą ziarno po całej ziemi i wszelkie drzewo, którego owoc ma w sobie nasienie. Będziecie mieli je za pokarm (Rdz 1,29).
Podstawą zdrowego odżywiania powinny stanowić pokarmy pochodzenia roślinnego, tj. rosnące na krzewach, drzewach lub w ziemi. Zdrowa dieta powinna opierać się na jedzeniu warzyw, owoców, kiełków, roślin strączkowych czy nasion i orzechów.
Jakie są najważniejsze zasady diety biblijnej?
Dieta biblijna zwana jest również dietą Alleluja. Jej celem jest przede wszystkim poprawa zdrowia. W tej diecie kładzie się nacisk na naturalną, nieprzetworzoną żywność. Organizm odżywia się, jedząc głównie surowe owoce, warzywa, zboża, orzechy, zioła i rośliny strączkowe. Osoby, które ją stosują, rezygnują z żywności przetworzonej, która zawiera barwniki i szkodliwe konserwanty. Należy także zminimalizować spożycie soli, cukru i tłuszczów zwierzęcych.
Pismo Święte zwraca również uwagę na zdrowie fizyczne człowieka, ponieważ jest to dowód odpowiedzialności wobec Bożego daru życia. Przyjmuje się, iż decyzje dotyczące spożywanych pokarmów mają istotny wpływ na zdrowie fizyczne człowieka.
Wytyczne związane z jedzeniem otrzymane przez Mojżesza
Mojżesz otrzymał od Stwórcy szereg przepisów dotyczących różnych dziedzin związanych z zachowaniem zdrowia i higieny. Prawa te obejmowały kwestie związane z jedzeniem, utrzymaniem czystości środowiska, kontrolą chorób zakaźnych oraz promowaniem edukacji zdrowotnej.
Bardzo szczegółowo zostało to opisane w Starym Testamencie, a dokładnie w Księdze Kapłańskiej. Mojżesz otrzymał dokładne wytyczne dotyczące diety i żywienia. Opisany tam został podział na pokarmy, które są uważane za czyste (koszerne) i nieczyste. Zgodnie z naukami zawartymi w Piśmie Świętym, w celu utrzymania zdrowego sposobu odżywiania, zaleca się spożywanie mięsa o rozdzielonych kopytach i zdolnych do przeżuwania pożywienia. Dodatkowo, zgodnie z przekazem biblijnym, akceptowane są ryby, niezależnie od środowiska, w którym żyją, pod warunkiem posiadania płetw i łusek.
Według tych praw należy przede wszystkim wystrzegać się jedzenia owoców morza czy wieprzowiny. Bardzo interesujące jest to, iż Bóg zakazał jedzenia tłuszczu zwierząt rzeźnych, mówiąc: Nie wolno wam jeść tłuszczu cielców, owiec i kóz (Kpł 7,23). Badania naukowe potwierdziły, iż spożywanie tłuszczu przyczynia się do rozwoju wielu chorób, a szczególnie tych związanych z chorobami układu krążenia.
W innym fragmencie Starego Testamentu możemy przeczytać, co Bóg powiedział do Mojżesza: O zmierzchu będziecie jeść mięso, a rano nasycicie się chlebem. Poznacie wtedy, iż Ja, Pan, jestem waszym Bogiem (Wj 16,12). Na pierwszy rzut oka ten fragment nie wyróżnia się niczym ciekawym, jednak tak naprawdę Bóg zalecił Mojżeszowi konieczność rozdzielenia białka i węglowodanów. Łączenie białka i węglowodanów powoduje, iż przeszkadzają one sobie nawzajem w procesie trawienia.
To, iż taki przepis znalazł się w Piśmie Świętym świadczy o tym, iż Żydzi znali zasady zdrowego odżywiania i stosowali się do nich.
Post Daniela
Najbardziej znana dieta wśród chrześcijan nazywana jest postem Daniela. Związana ona jest z historią biblijnego bohatera, a mianowicie proroka o imieniu Daniel. Historia ta wydarzyła się w VI w. p.n.e., kiedy do Babilonu uprowadzono Hebrajczyków. Według Biblii to właśnie tam Daniel został pojmany z trójką swoich bliskich przyjaciół.
Jeńcy zostali skierowani do nauki w królewskiej szkole. Władca Babilonu zaopiekował się Danielem oraz jego towarzyszami. Nakazał karmić ich wykwintnymi pokarmami z królewskiego stołu. Prorok Daniel odmówił spożywania takiego jedzenia, ponieważ nie chciał kalać się pokarmami, które były nieczyste.
Z tego powodu zwrócił się do króla z prośbą o zmianę podawanego im jedzenia. Poprosił o dietę składającą się z wody oraz jarzyn. Po 10 dniach okazało się, iż Daniel wraz ze swoimi przyjaciółmi osiągnęli lepsze wyniki intelektualne niż młodzieńcy, którzy jedli królewskie pokarmy. Prezentowali się oni również znacznie lepiej pod względem siły i sprawności fizycznej.
Daniel i jego kompanii przestrzegali diety, która wykluczała potrawy zawierające mięso, nabiał, jaja oraz alkohol. Czyli stosował się do diety zaleconej przez Stwórcę w ogrodzie Eden. Wyraz „jarzyny” to hebrajskie słowo zeraim. Odnosi się ono do nasion i płodów rolnych. Daniel musiał zatem jeść owoce, zboża i warzywa. Dieta, która opiera się na owocach i warzywach, uważana jest za formę postu ze względu na jej niską zawartość kaloryczną.
Ważną rolę w poście Daniela odgrywało również nawadnianie organizmu. Zalecane jest picie wody niegazowanej oraz wyciskanych soków. Powinno się całkiem zrezygnować z napojów takich jak kawa czy herbata. Należy również całkiem zrezygnować ze spożywania alkoholu.
Post Daniela dopuszcza jedzenie warzyw niskoskrobiowych, takich jak burak, seler, marchew, chrzan, kapusta, por czy ogórek, oraz niskocukrowych owoców.
Podsumowanie
Idealna dieta według Pisma Świętego składa się przede wszystkim z jedzenia produktów roślinnych zgodnie z wegańskimi zaleceniami. W Biblii szczególny akcent położony jest na spożywanie głównie surowej, roślinnej diety, z minimalnym udziałem przetworzonej żywności. Spożywanie świeżych owoców, warzyw, orzechów, nasion czy roślin strączkowych może dostarczyć niezbędnych substancji odżywczych i poprawić funkcjonowanie naszego organizmu. Dieta biblijna może przyczynić się do poprawy naszego zdrowia. Najnowsze badania naukowe potwierdzają wiarygodność Biblii co do wskazówek związanych ze zdrowym odżywianiem.
Źródła
- Radosh A., Post Daniela i moc uzdrowienia, w: „Znaki Czasu”, nr 3/2018, str. 28-30
- Palla A., Poradnik walki duchowej, str. 22
- Malkmus G., Lecznicza dieta Alleluja, Vocatio, Warszawa, str. 57-65
- Karpov S., Zdrowe odżywianie i jego sekrety, str. 46