Zimą, gdy naturalnego światła jest jak na lekarstwo, a drzewa i krzewy za oknem „straszą” bezlistnymi gałęziami, nasze mieszkania mogą wydawać się chłodne i nieprzytulne. Na szczęście są na to sprawdzone dekoratorskie sposoby, które błyskawicznie wizualnie ocieplą każde wnętrze i pomogą stworzyć atmosferę sprzyjającą błogiemu odpoczynkowi we własnych czterech kątach.
Jak stworzyć przytulną i komfortową atmosferę w domu? – dekoratorka współpracująca z siecią sklepów KiK zdradza kilka najpopularniejszych patentów na to, jak nadać każdemu wnętrzu ciepły i zapraszający charakter.
- Tekstylia: koce, poduszki i dywany
– Dodanie kilku poduszek i nonszalancko zarzuconego na kanapie, łóżku lub fotelu koca to ulubiony sposób dekoratorów wnętrz na nadanie mu przytulności. Miękkie materiały, jak polar, „futerko”, wełna czy welur sprawiają, iż wnętrze natychmiast nabiera „domowego” i przytulnego charakteru. Zwróćmy uwagę na kolory poszewek i koców – te w ciepłych i stonowanych, a także naturalnych odcieniach pogłębią efekt przytulności. Świetnym rozwiązaniem są też dywany i dywaniki, które ocieplają wnętrze nie tylko wizualnie. Zimą o wiele przyjemniej chodzi się po miękkich dywanach niż zimnej podłodze.
- Oświetlenie i zapach
– Nie bez powodu wymieniam je razem. Świece, które możemy umieścić na świeczniku albo w lampionie lub postawić na dekoracyjnej podstawce zapewniają zarówno niepowtarzalny blask, jaki daje ogień, jak i zapach, który również tworzy atmosferę w domu. Tę mogą z kolei zepsuć żarówki dające zimne światło, a także zbyt mała liczba lamp. jeżeli tylko mamy miejsce i możliwość, w każdym pomieszczeniu zapewnijmy kilka źródeł światła, np. w postaci lamp stołowych i podłogowych. Unikajmy korzystania wyłącznie z górnego oświetlenia, które jest praktyczne, ale często zbyt ostre i nie oświetla kątów, przez co wnętrze może wydawać się ponure – wyjaśnia ekspertka.
- Zieleń i rośliny– Zimą w polskim klimacie trudno o zieleń na zewnątrz, jeżeli nie mieszkamy w środku sosnowego lasu. Warto więc zrekompensować sobie jej brak na zewnątrz roślinami w domu. Mogą to być „klasyczne” rośliny doniczkowe, ale także dekoracje ze sztucznymi sukulentami, które trudno odróżnić od prawdziwych – świetnie sprawdzają się w łazienkach bez okien i miejscach, do których dociera kilka światła słonecznego. Świeże cięte kwiaty w wazonach, zwłaszcza w żywych, energetyzujących kolorach, które przyciągają wzrok, to również świetne rozwiązanie. jeżeli to właśnie zieleni brakuje nam zimą najbardziej, śmiało możemy skusić się też na poduszki czy koc w tym kolorze, dzięki czemu stworzymy w domu prawdziwą zieloną oazę – mówi dekoratorka związana z marką KiK.
- Kolory i materiały
– Kwestię kolorów można podsumować prosto: jeżeli chcemy wizualnie ocieplić wnętrze, stawiamy na te w ciepłych, stonowanych odcieniach, a także w tzw. kolorach ziemi. To dotyczy nie tylko poduszek czy koców, ale też wszelkich dekoracji – abażurów lamp, doniczek, koszy i pojemników, a także drobiazgów jak świeczniki czy świeczki. Ważne jest też, by wybierać dodatki z drewna, bambusa, ceramiki i miękkich, przyjemnych w dotyku materiałów a unikać stali czy przezroczystego szkła. To wystarczy, by mimo zimy za oknem cieszyć się ciepłym, komfortowym wnętrzem, z którego aż nie chce się wychodzić.
Ocieplenie wnętrza zimą to nie tylko kwestie wizualne, ale też emocjonalne, Dzięki zastosowaniu ciepłych kolorów, naturalnych materiałów, odpowiedniego oświetlenia i tekstyliów, a także roślin i aromatów, możesz stworzyć przytulną atmosferę w swoim domu. Warto poświęcić czas na aranżację wnętrza, aby cieszyć się zimowymi wieczorami w miłym i komfortowym otoczeniu.
KiKTextil Sp. z o.o.