O trudnej sytuacji w województwie lubelskim pisaliśmy niedawno w poprzednim artykule, gdy na wściekliznę zachorował pierwszy pies. Wówczas w tym regionie Polski odnotowanych było 20 ognisk wścieklizny. Teraz liczba ta wzrosła i zbliża się do 30. Pomóc w tej sytuacji mają wspomniane obowiązkowe szczepienia przeciwko wściekliźnie dla kotów, a także odstrzał lisów i jenotów.
REKLAMA
Wścieklizna w lubelskim coraz poważniejszym zagrożeniem. Zapowiadane są odstrzały
Jak informuje portal lublin24.pl, w województwie lubelskim wykryto już 28 ognisko wścieklizny. Ostatni przypadek dotyczył dzikiego lisa, którego martwe ciało znaleziono 3 grudnia 2024 roku w okolicach miejscowości Rzeplin w gminie Ulhówek, w powiecie tomaszowskim. w tej chwili trwa dochodzenie epidemiologiczne w tej sprawie. Polskie Radio Lublin podkreśla z kolei, iż na terenie województwa planowany jest odstrzał sanitarny lisów i jenotów, które są głównymi nosicielami choroby. Obejmie to ponad 1000 zwierząt w powiatach biłgorajskim, hrubieszowskim, krasnostawskim, tomaszowskim i zamojskim, czyli na obszarach zagrożonych wścieklizną.
Odstrzał sanitarny tych zwierząt, czyli głównie lisów w największej ilości oraz jenotów, ma na celu zmniejszenie liczby zwierząt, które potencjalnie mogą być zakażone wścieklizną i które mogą stanowić źródło tej choroby dla zwierząt i człowieka
- wyjaśnia w rozmowie z lubelską stacją rzeczniczka prasowa Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Lublinie, Monika Michałowska. Odstrzał sanitarny będzie prowadzony do 25 lutego 2025 roku. Niestety dotychczas doszło już do dwóch przypadków, gdy chore zwierzęta zaatakowały ludzi. Przypominamy, iż wścieklizna jest chorobą śmiertelną, także dla człowieka. Z tego też względu wprowadzono obowiązek szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie.
Szczepienie obowiązkowe przeciwko wściekliźnie dla kotów. Mieszkańcy tych regionów muszą zaszczepić mruczki
W normalnych okolicznościach obowiązek szczepienia przeciwko wściekliźnie w Polsce dotyczy tylko psów. Szczenięta powinny zostać zaszczepione w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez nie trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. W przypadku mruczków decyzja ta zależy do opiekuna, choć zaleca się szczepienie kotów wychodzących. Sytuacja zmienia się, gdy mówimy o obszarach zagrożonych wścieklizną. w tej chwili obowiązkowe szczepienie dotyczy kotów na terenie całych powiatów biłgorajskiego, hrubieszowskiego, krasnostawskiego, tomaszowskiego i zamojskiego. Powinno ono nastąpić w terminie 30 dni od ukończenia przez kocię trzeciego miesiąca życia. Nakaz ten obowiązuje do 31 grudnia 2025 roku. Ponadto psy należy trzymać na uwięzi lub na ogrodzonym terenie zamkniętym, a koty w zamknięciu.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.