Choroby serca u psa – objawy i leczenie

2 lat temu

Choroby występują nie tylko u ludzi, ale również u zwierząt. W przypadku psów pojawiają się na przykład problemy z sercem. Co to są za schorzenia? Jakie czynniki przyczyniają się do ich powstania? Pierwsze symptomy świadczące o tych chorobach – jak je rozpoznać? Jak poprawnie opiekować się psem chorym na serce? Takich i podobnych pytań jest wiele. Już teraz poznaj na nie odpowiedzi i wesprzyj swojego pupila!

Jakie są przyczyny chorób serca u szczekających czworonogów?

Zarówno u ludzi, jak i u psów serce jest jednym z najważniejszych narządów wewnętrznych, odpowiadającym za adekwatne działanie całego organizmu. W przypadku szczekających czworonogów zaburzenia związane z jego funkcjonowaniem mogą mieć różnorodne podłoże. W zależności od konkretnego przypadku przyczyną są wady wrodzone (genetyczne i rozwojowe) albo nabyte. Duży wpływ na rozwój chorób serca u psów mają: szkodliwe czynniki środowiskowe, nieprawidłowa dieta, wiek, rasa, nadmierny wysiłek fizyczny, kondycja, czy też występowanie innych schorzeń.

Jakie są objawy choroby serca u psa? Rozpoznaj te sygnały ostrzegawcze!

Jakie zachowania obserwowane w pupila powinny zaniepokoić właściciela? Które symptomy mogą świadczyć o chorobie serca u psa? Na tej liście znajdują się przede wszystkim charakterystyczne objawy, takie jak:

  • szybsze męczenie się,
  • ospałość,
  • długotrwały kaszel (tzw. kaszel sercowy),
  • duszności,
  • omdlenia,
  • wodobrzusze,
  • spadek energii,
  • niechęć do zabawy,
  • utrata apetytu,
  • izolowanie się,
  • chudnięcie,
  • kłopoty ze snem,
  • siny język,
  • płytki i szybki oddech.

Trzeba pamiętać, iż często te wspomniane powyżej symptomy początkowo są ukryte, dostrzega się je dopiero po pewnym czasie.

Rodzaje chorób serca u psów – poznaj je!

Choroby serca u psów mają niejedno imię. Najczęściej występują schorzenia takie jak: endokardioza mitralna (choroba zwyrodnieniowa zastawek przedsionkowo-komorowych, pojawia się u starszych samców będących reprezentantami małych ras), kardiomiopatia rostrzeniowa (to upośledzenie mięśnia sercowego, na które najbardziej narażeni są głównie przedstawiciele ras dużych i olbrzymich) oraz arytmia. Dość rzadko, ale jednak zdarza się także zawał serca u psa.

Choroby serca u psa – podsumowanie

W przypadku chorób serca u psa niezwykle istotna jest profilaktyka. Klucz do sukcesu stanowią zatem regularne wizyty u lekarza oraz systematyczne przeprowadzanie odpowiednich badań diagnostycznych (np. EKG, echo serca, czy pomiar ciśnienia krwi). Podejrzewasz, iż z sercem Twojego pupila dzieje się coś niedobrego? Nie zwlekaj, ani chwili, tylko udaj się z nim do specjalisty. Lekarz określi kondycję zwierzaka, postawi diagnozę, opracuje plan leczenia, a także przekaże Ci zestaw wskazówek odnośnie tego, jak postępować z psem.

Pamiętaj, iż istotna jest również zbilansowana dieta, której podstawę powinny stanowić posiłki przyrządzone z wartościowych, starannie dobranych składników (najlepszym wyborem jest na przykład specjalistyczna karma weterynaryjna). Należy także dokonać zmian w zakresie dotychczasowego stylu życia psa. Stopień jego aktywności fizycznej musi zostać dopasowany do indywidualnych możliwości czworonoga. Nie można całkowicie rezygnować z ruchu – krótkie spacery będą świetnym rozwiązaniem. Natomiast w czasie upałów zwierzę nie powinno zbyt długo przebywać na słońcu. Takie działanie to podstawa, jeżeli chce się wspomóc działanie leków nasercowych i zapewnić psu spokojne życie.

Idź do oryginalnego materiału