„Chłopcy z Placu Broni”. Są takie książki, które nie starzeją się mimo upływu lat

6 godzin temu

Są takie książki, które nie starzeją się mimo upływu lat. Powieść „Chłopcy z Placu Broni” autorstwa Ferenca Molnára, napisana w 1907 roku, należy właśnie do tego grona. Choć od jej powstania minęło już ponad sto lat, historia grupy budapeszteńskich chłopców wciąż wzrusza, skłania do refleksji i przekazuje wartości, które pozostają aktualne w każdym czasie – odwaga, lojalność, honor i siła przyjaźni.

To nie tylko klasyka literatury młodzieżowej, ale także książka, która potrafi przemówić zarówno do dzieci, jak i do dorosłych. Dla młodszych czytelników to opowieść o dzieciństwie i poczuciu wspólnoty. Dla starszych – często nostalgiczna podróż do świata, w którym prostota zasad była czymś więcej niż literacką fikcją.

Plac jako symbol – o czym naprawdę jest ta książka?

Akcja rozgrywa się w Budapeszcie pod koniec XIX wieku. Tytułowy Plac Broni to opuszczony teren, który dla grupy chłopców staje się czymś znacznie więcej niż zwykłym placem zabaw. To ich przestrzeń wolności, miejsce codziennych rytuałów i wyobrażonych bitew. Kiedy jednak pojawia się konkurencyjna grupa – tzw. Czerwone Koszule, dochodzi do konfliktu o panowanie nad placem.

To, co mogłoby wydawać się niewinną, dziecięcą zabawą, gwałtownie zyskuje dramatyczny wymiar. Bohaterowie muszą stanąć w obronie swoich wartości – dosłownie i symbolicznie. Wśród nich wyróżnia się Ernő Nemecsek, pozornie najsłabszy z chłopców, który jednak okazuje się najbardziej lojalny, odważny i bezkompromisowy. Jego historia staje się sercem powieści – i źródłem jednych z najbardziej poruszających scen w całej literaturze młodzieżowej.

Choć akcja toczy się głównie na Placu Broni i w pobliskim Ogrodzie Botanicznym, to tak naprawdę historia rozgrywa się w emocjach bohaterów. Autor subtelnie pokazuje mechanizmy grupowe, rodzące się napięcia, ale też siłę przyjaźni i niepisane zasady honoru.

Dlaczego warto dziś wrócić do tej lektury?

„Chłopcy z Placu Broni” to książka o uniwersalnym przesłaniu. Przypomina, iż dzieciństwo to nie tylko czas zabawy, ale także pierwszych poważnych wyborów moralnych. Z jednej strony to realistyczna opowieść o życiu młodych chłopców w wielkim mieście, z drugiej – niemal przypowieść o tym, jak rodzi się charakter.

Ferenc Molnár nie ucieka od trudnych tematów, ale pisze prostym, zrozumiałym językiem. Dlatego powieść od lat funkcjonuje w kanonie lektur szkolnych, najczęściej omawianych w klasie piątej. Jej ponadczasowe przesłanie sprawia, iż z równym zaangażowaniem mogą ją czytać zarówno uczniowie, jak i ich rodzice.

Nie bez znaczenia jest także fakt, iż polskie przekłady książki – m.in. autorstwa Tadeusza Olszańskiego – są przystępne, wierne oryginałowi i pozwalają w pełni zanurzyć się w atmosferze opowieści.

„Chłopcy z Placu Broni” to nie tylko sentymentalna podróż do świata dzieciństwa, ale przede wszystkim książka, która uczy, iż warto być wiernym swoim wartościom – choćby wtedy, gdy kosztuje to bardzo wiele. Warto do niej wracać – niezależnie od wieku.

Idź do oryginalnego materiału