Chiński grzywacz

3 lat temu

Chiński grzywacz (Chinese Crested Dog) to przedstawiciel psów do towarzystwa. Jest radosnym i czujnym zwierzęciem. Zwraca uwagę wyjątkowym wyglądem i małymi gabarytami. Jaka jest historia chińskiego grzywacza? Jak należy go pielęgnować? Na te i wiele innych pytań znajdziecie odpowiedź w dalszej części artykułu.

Chiński grzywacz – podstawowe informacje

FCI grupa IX (psy ozdobne i do towarzystwa), sekcja 4 (psy nagie), nr wzorca 288
Długość życia 1215 lat
Charakter wytrzymały, inteligentny, przyjazny, wierny, czujny, zrównoważony
Rozmiar mały (samce i samice):

masa ciała: nie więcej niż 5,5 kg

wysokość w kłębie: samice 23–30 cm, samce – 28–33 cm

Sierść u psów odmiany bezwłosej tułów jest nagi, na głowie obecny długi włos; u psów odmiany powder puff całe ciało pokryte włosem prostym i delikatnym; umaszczenie dowolne
Kraj pochodzenia Chiny

Chiński grzywacz – szczypta historii

Pochodzenie chińskiego grzywacza nie jest do końca znane. Mimo iż jego nazwa wskazuje na Chiny, nigdy nie zostało to jednoznacznie potwierdzone. Pewne jest jedynie to, iż prowadzono hodowle bezwłosych lub prawie bezwłosych psów na terenie Chin już w XII wieku p.n.e. (bezwłose czworonogi były psami do towarzystwa władców i arystokracji). jeżeli chodzi o czasy nowożytne, pierwszy przedstawiciel rasy zadebiutował na wystawie w Westminster w 1885 roku.

Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FCI, Fédération Cynologique Internationale) uznała rasę chińskiego grzywacza dopiero w 1987 roku.

Chiński grzywacz – wygląd

Wiele osób nie wie, jak wygląda grzywacz chiński. To bardzo charakterystyczny, mały pies o delikatnej budowie (w typie jelenia – deer type) lub o mocniejszych kształtach (w typie kuca – cobby type). Porusza się lekko i z gracją. Dorosły osobnik osiąga w kłębie do 33 cm wysokości, a jego masa ciała nie przekracza 5,5 kg. Wyróżniamy dwie odmiany: chińskiego grzywacza długowłosego i bezwłosego.

Głowa: sucha, gładka, pozbawiona zmarszczek. Mózgoczaszka lekko zaokrąglona. Stop lekko zaznaczony.

Oczy: ciemne, migdałowate, o żywym wyrazie.

Uszy: duże, nisko osadzone, u odmiany nagiej zawsze stojące, u odmiany owłosionej zwykle wiszące.

Ogon: wysoko osadzony, noszony nad grzbietem lub opuszczony.

Szata: w zależności od odmiany – delikatny, długi włos pokrywający całe ciało i krótki podszerstek lub w wersji nagiej włos tylko na uszach, ogonie i kończynach (tzw. skarpetki).

Maść: dopuszczalne każde umaszczenie.

Chiński grzywacz – charakter

Co warto wiedzieć o charakterze chińskiego grzywacza? To energiczny i ciekawski pies o przyjaznym, zrównoważonym usposobieniu. Nie jest to typowy kanapowiec. Grzywacz dobrze sprawdzi się w agility i innych psich sportach. Jest bystry i podatny na szkolenie. Silnie przywiązuje się do opiekuna i jest wrażliwym czworonogiem. Nie znosi samotności, dlatego nie powinien być izolowany na długie godziny. To wielki pieszczoch. Chiński grzywacz uwielbia być w centrum uwagi i potrzebuje stałego kontaktu z domownikami. Ten mały, uroczy pies dobrze czuje się w towarzystwie dzieci i chętnie uczestniczy w zabawach (zawsze pod nadzorem dorosłych). W razie konieczności potrafi zaalarmować o zbliżającym się zagrożeniu, jest to dość szczekliwa rasa psów. Grzywacz okazuje rezerwę w stosunku do obcych osób, ale nie jest agresywny ani przesadnie lękliwy.

Chiński grzywacz – dla kogo?

Chiński grzywacz może próbować zdominować opiekuna, jeżeli nie będzie miał wyznaczonych granic (ze względu na małe gabaryty wiele osób przesadnie rozpieszcza tego rezolutnego psa). Opiekun chińskiego grzywacza powinien być cierpliwy, spokojny, konsekwentny i stanowczy, by czworonóg znał swoje miejsce w „stadzie”. Bardzo ważna jest wczesna socjalizacja i oswajanie szczenięcia z różnymi hałasami, zwierzętami, ludźmi i sytuacjami.

Chiński grzywacz to pies, który nadaje się i do mieszkania, i do domu z ogrodem. Należy zapewnić mu kilka spacerów w ciągu dnia, aby mógł spożytkować ogromne pokłady energii. Grzywacz to świetny kompan aktywnych osób, które lubią długie spacery i wędrówki. Nie jest natomiast polecany dla osób zapracowanych, prowadzących bierny tryb życia. Chiński grzywacz odnajdzie się w rodzinie z dziećmi, może być też towarzyszem singla lub aktywnego seniora. Czy grzywacz nadaje się dla nowicjusza? Tak. Przy odrobinie wysiłku i dobrych chęciach opiekunowie bez doświadczenia powinni poradzić sobie z okiełznaniem tego małego wulkanu energii.

Chiński grzywacz – cena

Dla osób, które wcześniej nie miały do czynienia z rasowym psem, cena zakupu szczenięcia rasy chiński grzywacz może być zaskakująca. Profesjonalna hodowla, która zajmuje się rozrodem zwierząt z rodowodem, oczekuje za szczenię grzywacza od 3500 do 6000 złotych. Dlaczego? Koszty nabycia pupila jest składową kilku czynników, m.in.:

  • otoczenia suki grzywacza stałą opieką i nadzorem lekarza weterynarii przez całe jej życie,
  • profesjonalnej opieki nad szczeniętami z danego miotu,
  • dbania o zbilansowaną dietę czworonogów,
  • starannej socjalizacji szczeniąt.

Warto podkreślić, iż korzystając z oferty certyfikowanej hodowli zarejestrowanej przez Związek Kynologiczny w Polsce, mamy też wgląd w historię zdrowotną przodków psa. jeżeli nie zależy nam na czystości rasy, warto rozważyć adopcję czworonoga w typie chińskiego grzywacza lub innego pupila z pobliskiego schroniska dla zwierząt.

Chiński grzywacz – pielęgnacja

Wiele osób, które nie mają żadnego doświadczenia w pielęgnacji rasowych psów, nie wie, jakich zabiegów wymaga chiński grzywacz. jeżeli chodzi o odmianę nagą, od czasu do czasu warto smarować skórę pupila specjalnym balsamem, ponieważ ma skłonność do przesuszania się. W okresie letnim należy aplikować krem z filtrem UV. Delikatna skóra bezwłosego grzywacza chińskiego wymaga takiej ochrony przed słońcem. jeżeli pies ma owłosienie, powinien być codziennie szczotkowany. Grzywacze często nie ścierają pazurów, musimy więc pamiętać o ich przycinaniu. Ważna jest też regularna kontrola oczu, uszu i codzienne mycie zębów pupilowi. Pies wymaga również systematycznych kąpieli.

Chiński grzywacz – żywienie

W trosce o zdrowie chińskiego grzywacza warto dostarczać psu pełnoporcjową karmę gotową suchą i mokrą (w proporcjach 1:1 pod względem masy produktów). Takie kompletne i zbilansowane jedzenie zapewni organizmowi pupila wszystkie niezbędne składniki odżywcze w odpowiednich proporcjach. Grzywacz powinien być karmiony 2–3 razy dziennie o stałych porach karmą dostosowaną do jego wieku, stanu zdrowia i aktywności fizycznej. Miskę z jedzeniem wystawiamy na około 30 minut, a następnie zabieramy. Czworonóg musi mieć dostęp do czystej, świeżej wody przez całą dobę. jeżeli chodzi o psie smaczki, chińskiemu grzywaczowi- tak samo jak przedstawicielom innych ras- należy podawać je umiarem (mogą stanowić maksymalnie 10% dziennego zapotrzebowania kalorycznego).

Chiński grzywacz – zdrowie

Ze względu na delikatną skórę i niewielką ilość tkanki tłuszczowej chińskie grzywacze źle znoszą niskie temperatury i wilgoć. Zimą powinny nosić ubranka. Z jakimi problemami zdrowotnymi najczęściej zmagają się te małe psy? U większości z nich (jak u innych ras małych) odkłada się kamień nazębny, u części występują również problemy dermatologiczne.

Wiele osób, którym podobają się chińskie grzywacze, zastanawia się, ile żyją przedstawiciele tej rasy. Przeciętna długość życia to 1215 lat.

Chiński grzywacz – ciekawostki

  1. Chiński grzywacz jest bardzo popularną rasą w USA i Wielkiej Brytanii.
  2. W dawnych czasach grzywacze odmiany bezwłosej polowały na szczury i robactwo na statkach handlowych, towarzysząc marynarzom.
  3. Chiński grzywacz doskonale sprawdza się jako psi terapeuta.
  4. W przeszłości chińskie grzywacze strzegły skarbców w świątyniach.
  5. Określenie powder puff oznacza grzywacza owłosionego.

Chiński grzywacz – przykładowe imiona

Przykładowe imiona dla psa rasy chiński grzywacz: Nuno, Fafik, Reksio, Mini, Pongo.

Przykładowe imiona dla suki rasy chiński grzywacz: Figa, Nusia, Misia, Łapa, Iskierka.

Idź do oryginalnego materiału