Chesapeake bay retriever

3 lat temu

Chcesz adoptować dużego czworonoga i zastanawiasz się, jak wybrać takiego, którego potrzeby i charakter wpiszą się idealnie w Twój tryb życia? Aby podjąć świadomą decyzję o przyjęciu zwierzęcia pod swój dach, dowiedz się najważniejszych informacji na temat danej rasy. Poniżej przedstawiamy opis psa chesapeake bay retrievera. Poznaj wymagania, jakie wiążą się z jego wychowywaniem!

Chesapeake bay retriever – podstawowe informacje

FCI grupa VIII (aportery, płochacze i psy dowodne), sekcja 1 (aportery), nr wzorca 263
Długość życia ok. 915 lat
Charakter łagodny, wesoły, inteligentny, odważny, uparty
Rozmiar duży (samce i samice):

masa ciała – 25–36,5 kg, wielkość, czyli wysokość w kłębie – 53–66 cm

Sierść gruba, tłusta i krótka; dwuwarstwowa, z wełnistym podszerstkiem; umaszczenie jednolite, zbliżone do otoczenia
Kraj pochodzenia USA

Chesapeake bay retriever – szczypta historii

W 1807 roku u wybrzeża stanu Maryland zatonął statek transportowy płynący do Anglii. Uratowały się z niego dwa krótkowłose psy z Nowej Fundlandii, które dały początek nowej rasie – chesapeake bay retriever. Opiekunem czworonogów został miejscowy marynarz i myśliwy George Law. Zarówno te dwa osobniki, jak ich potomstwo kojarzone były z najrozmaitszymi psami używanymi do polowania: gończymi, spanielami wodnymi i otterhoundami (psami do polowania na wydry).

Zwierzęta były hodowane przez myśliwych polujących na kaczki i inne ptactwo w zatoce Chesapeake, na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Miały za zadanie aportować ustrzeloną zwierzynę z lodowatej, często wzburzonej wody, a także z terenów bagiennych. Były też delegowane do pilnowania szałasu opiekuna i złożonego obok upolowanego ptactwa. Z czasem powstał lokalny typ aportera, większy i cięższy od innych retrieverów, poza talentami myśliwskimi wykazujący jeszcze instynkt stróżowania i obrony.

Klub rasy chesapeake bay retriever w USA liczy w tej chwili około 1500 członków. Niemal równie duży jest klub kanadyjski.

Chesapeake bay retriever – wygląd

Chesapeake bay retriever jest zaliczany do ras dużych. Optymalna wysokość w kłębie u psów wynosi 58–66 cm, natomiast u suk 53–61 cm. Masa ciała ras średnich oscyluje w granicach 25–40 kg. W przypadku chesapeake bay retrievera waga dorosłego osobnika płci męskiej mieści się w przedziale 29,5–36,5 kg, natomiast u osobników płci żeńskiej jest to 25–32 kg.

Głowa: czaszka szeroka i okrągła, stop średnio mocny, kufa zaostrzona, ale nie spiczasta.

Oczy: średniej wielkości, szeroko rozstawione; przejrzyste, w kolorze żółtawym lub bursztynowym.

Uszy: małe, zwisające, osadzone dość wysoko.

Ogon: średniej długości, prosty lub nieznacznie wygięty.

Szata: gruba, tłusta i krótka; dwuwarstwowa, z wełnistym podszerstkiem.

Umaszczenie: odcienie brązu, kolor turzycy lub suchej trawy; umaszczenie jednolite, biała plamka dopuszczalna na klatce piersiowej, brzuchu, palcach lub na tylnej stronie łapy.

Chesapeake bay retriever – charakter

Chesapeake bay retriever to pies silny i energiczny. Uwielbia aktywność fizyczną, zwłaszcza aportowanie i pływanie. Nie znosi się nudzić i może niszczyć przedmioty, o ile brakuje mu zajęcia. Czworonóg tej rasy jest bystry i inteligentny, raczej łatwo poddaje się szkoleniu, choć ma także cechę, która może utrudniać naukę, czyli upór. Chesapeake bay retriever charakteryzuje się przyjacielskim stosunkiem do obcych ludzi i zwierząt, jednak wykazuje też instynkt obrończy na własnym terenie. Nie jest agresywny, raczej alarmuje o zagrożeniu, niż je zwalcza, co czyni z niego dobrego stróża. Czworonóg tej rasy nadaje się też na przewodnika osób niewidomych i niekiedy jest w tej funkcji zatrudniany.

Chesapeake bay retriever – dla kogo?

Chesapeake bay retriever to doskonały towarzysz ludzi aktywnych. Świetnie odnajdzie się również w rodzinie z dziećmi. Należy pamiętać, iż pociechy muszą być od najmłodszych lat uczone adekwatnego obchodzenia się ze zwierzętami, a ich kontakt z psem (niezależnie od rasy) powinien zawsze przebiegać pod nadzorem dorosłych. Chesapeake bay retriever może mieszkać zarówno w domu z ogrodem, jak i w bloku, jednak należy pamiętać o zapewnieniu mu codziennej stymulacji fizycznej i intelektualnej.

Chesapeake bay retriever – cena

Chesapeake bay retriever hodowlany kosztuje ok. 2500 zł. Cena jest uzależniona od wielu czynników, m.in. od renomy danego miejsca rozrodu oraz od kosztów, jakie ponoszą hodowcy podczas swojej pracy. Składają się na nie:

  • opieka weterynaryjna nad suką przez całe jej życie i w czasie ciąży,
  • opieka nad młodymi,
  • optymalna dieta,
  • czas poświęcony na troskę o zwierzęta i ich socjalizację.

Należy pamiętać, iż profesjonalne hodowle są zawsze zarejestrowane przez Związek Kynologiczny w Polsce. Adoptując pupila z takiego miejsca, mamy niemal pewność, iż będzie on odpowiadał wzorcowi swojej rasy – zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym.

Jeżeli nie planujemy udziału w wystawach lub konkursach kynologicznych, możemy zdecydować się na adopcję psa bez rodowodu. W schroniskach dla zwierząt przebywają czworonogi w typie różnych ras, które czekają na kochające domy.

Chesapeake bay retriever – pielęgnacja

Chesapeake bay retriever nie wymaga zaawansowanej pielęgnacji. Powinien być czesany raz w tygodniu, a w okresie linienia – raz na kilka dni. Inne zabiegi, które należy wykonywać regularnie, to:

  • szczotkowanie zębów (raz dziennie),
  • czyszczenie uszu (raz w tygodniu lub według zaleceń lekarza weterynarii),
  • obcinanie pazurów (raz na 2–4 tygodnie).

Chesapeake bay retriever – żywienie

Dieta chesapeake bay retrievera (jak każdego innego psa) powinna opierać się na pełnoporcjowych pokarmach gotowych. Dostarczają one do organizmu 100% niezbędnych składników odżywczych w optymalnych proporcjach. Zaleca się stosowanie pożywienia suchego i mokrego w równych dawkach (np. 100 g na 100 g) w ciągu dnia. Dzięki temu zwierzę może czerpać korzyści płynące z obu tych typów jedzenia:

  • suchy pokarm jest około czterokrotnie bardziej kaloryczny od mokrego, co oznacza, iż dostarcza cztery razy więcej energii w porcji o tej samej masie; gryzienie chropowatych granulek umożliwia mechaniczne ścieranie osadu nazębnego, wspomagając utrzymanie higieny jamy ustnej czworonoga;
  • mokry pokarm jest mniej kaloryczny, ułatwia dbanie o szczupłą sylwetkę psa; wilgotność mięsistych kawałków w galaretce lub sosie sięga około 80%, co sprzyja w utrzymaniu optymalnego nawodnienia organizmu pupila.

Oprócz pokarmów pełnoporcjowych można również stosować tzw. psie przysmaki, czyli karmy uzupełniające. Stanowią one dla zwierzęcia doskonałą motywację do pracy, np. podczas treningu. Pokarmy uzupełniające mogą pokrywać maksymalnie 10% dziennego zapotrzebowania organizmu na energię. Ich kaloryczność należy odliczyć od posiłków głównych.

Pies powinien być karmiony 2 lub 3 razy dziennie w równych odstępach czasowych. Należy również zadbać o to, aby miał stały dostęp do świeżej wody pitnej.

Chesapeake bay retriever – zdrowie

Chesapeake bay retriever jest psem odpornym na zimno i wilgoć (jego sierść jest nieprzemakalna), niezbyt często zapada też na różne choroby. Ze względu na swoją masę może cierpieć na dysplazję stawów biodrowych i łokciowych. Niekiedy występuje też u niego postępujący zanik siatkówki.

Długość życia chesapeake bay retrievera wynosi 9–15 (średnio 11–12) lat.

Chesapeake bay retriever – ciekawostki

  • Chesapeake bay retrievery mają nietypowy genotyp, który sprawia, iż ich sierść jest jednocześnie krótka i kręcona.
  • Rasa ta jest blisko spokrewniona z labradorem.
  • Chesapeake bay retrievery nie są zbyt popularne choćby w swojej ojczyźnie (USA). W Polsce funkcjonuje zaledwie kilka profesjonalnych hodowli tych czworonogów.

Chesapeake bay retriever – przykładowe imiona

Przykładowe imiona dla psa: Rudzik, Pingo, Czoko, Toffi.

Przykładowe imiona dla suki: Kora, Czika, Hello, Tisza.

Idź do oryginalnego materiału