Chcesz mieć piękne lilie? Nie przegap tego terminu nawożenia

top.pl 1 miesiąc temu
Zdjęcie: /123RF/PICSEL


Lilie to bez wątpienia królowe wśród kwiatów. Ich okazałe kielichy o różnych kolorach pięknie zdobią ogród, a intensywny zapach urzeka każdego. Co jednak zrobić, żeby te rośliny zakwitły w kolejnym roku? Sprawdź najważniejsze zasady pielęgnacyjne, w tym ostatnie nawożenie, którego nie możesz przegapić.

Lilie to rośliny wieloletnie, kwitnące co 6-7 lat. Istnieje aż 120 gatunków tych kwiatów, jednak w Polsce dominuje lilia tygrysia o kolorze pomarańczowym i biała. Ta pierwsza osiąga 150 cm wysokości, a druga 120 cm. Przedstawiamy tajniki uprawy tych pięknych roślin.

Jak uprawiać lilie? Najważniejsze zasady

Lilie są dość proste w uprawie. Tak jak każdą roślinę, należy posadzić je na odpowiednim miejscu. Potem musimy tylko pamiętać o adekwatnym podlewaniu, a także usuwaniu zwiędłych kwiatostanów i chwastów. Jakich zasad należy przestrzegać w uprawie tych kwiatów?

  • Stanowisko i gleba

Lilie najbardziej lubią słoneczne stanowisko. Sadzimy je na żyznej, przepuszczalnej i lekko kwaśnej glebie o pH wynoszącym od 5,5 do 6,5. Zapewnijmy im wilgotną ziemię, jednak nie może być zbyt mokra. W takiej sytuacji dojdzie do gnicia korzeni. Właśnie dlatego najlepiej sadzić te rośliny na wzniesieniu, z którego spłynie nadmiar deszczu.

  • Podlewanie

Te kwiaty podlewamy regularnie, jednak nie obficie. Potrzebują więcej wody od kwietnia do sierpnia. Pamiętajmy o tym, aby nie moczyć kwiatów i liści.

  • Nawożenie

Koniecznym zabiegiem pielęgnacyjnym jest również regularne nawożenie tych roślin. Zapewnia wzrost i bujnie kwitnienie.

  • Pielenie

Chwasty, które wyrastają przy liliach, zabierają im niezbędne składniki odżywcze. Musimy zatem regularnie je usuwać - dzięki temu zabiegowi podłoże staje się spulchnione, co jest kolejnym plusem.

Ostatnie nawożenie lilii. To dzięki temu zabiegowi zakwitną za rok

Lilie nawozimy co 10-14 dni, zaczynając od czerwca. Najpierw używamy nawozu o równych proporcjach fosforu, potasu i azotu.

Gdy rośliny są w trakcie intensywnego kwitnienia, to wtedy wybieramy nawóz z przewagą fosforu i potasu. Dzięki tym pierwiastkom tworzą się zawiązki kwiatów.

Ostatnie nawożenie, czyli po przekwitnięciu, wykonujemy najpóźniej we wrześniu. Zabieg ten jest konieczny, aby wzmocnić lilie przed zimą. Zasilanie pod koniec lata zapewnia bujnie kwitnienie w przyszłym roku.

Zobacz też:

Twoja lawenda usycha? To nie musi być przez brak wody

Kwiaty hortensji robią się zielone? Gdy poznasz przyczynę, gwałtownie jej zaradzisz

Ta roślina kwitnie całe lato i skutecznie odstrasza ślimaki. Sprawdź, gdzie ją posadzić

Idź do oryginalnego materiału