W najbliższych dniach widzowie będą mogli zobaczyć m.in. rzeźby Zamknięte ogrody autorstwa Adama Martyniaka oraz instalację wideo Ogrody samotności stworzoną przez Agatę Konarską i Agatę Lankamer, które wspólnie tworzą projekt Zamknięte ogrody samotności. W programie znalazła się również wystawa snucie kolektywu textpol, badająca rolę tkaniny w społeczeństwie, a także wideo Agaty Konarskiej i Izabeli Sitarskiej, w którym artystki łączą przestrzeń biblijną i mitologiczną ze współczesnością.
Projekt Otwieramy się! dotyczy propozycji niewielkich formatów: wydarzeń, prezentacji, pokazów filmowych, mniejszych ekspozycji, działań edukacyjnych, dyskursywnych, performatywnych i transdyscyplinarnych, które niosą w sobie nową energię i odpowiadają na wezwanie: „Wietrzymy korytarze. Otwieramy okna i drzwi. Wpuszczamy powietrze. Generujemy ruch”. Są wśród nich wystawy, warsztaty, wydarzenia performatywne i dźwiękowe, pokazy wideo, dyskusje o przyszłości instytucji i praktyk artystycznych.
snucie, textpol (Julia Bujak, Eliza Chojnacka, Agnieszka Cieszanowska, Julia Ciunowicz, Natalia Gil, Julita Goździk, Sonia Górecka, Maria Pietras)
Tkanina jako nośniku sztuki zaangażowanej społecznie. Wystawa kolektywu textpol to eksploracja tekstyliów jako medium sztuki zaangażowanej społecznie. Artystki działające w ramach grupy łączą projektowanie, praktyki badawcze i społeczne ze sztuką, pracując z różnorodnymi materiałami, technikami i estetykami. Kolektyw nie ogranicza się jedynie do wyrażania emocji czy niepokojów poprzez tkaniny, ale podejmuje refleksję nad troską o siebie, innych i otaczający świat, których tekstylia są integralną częścią. Obok narracyjnej funkcji tkanin, artystki badają ich materię – analizują procesy produkcji, historię oraz adekwatności zmysłowe materiałów. Odwiedzający będą mogli odwiedzać wystawę od 23 listopada 2024 roku aż do 26 stycznia 2025 roku.
Tette Dolci / Słodkie Cycuszki, Agata Konarska i Izabela Sitarska
Jak wyglądają współczesne rytuały biblijne i mitologiczne? Agata Konarska i Izabela Sitarska eksplorują te wierzenia, przenosząc je w kontekst współczesności. Instalacja wideo artystek, Tette Dolci / Słodkie Cycuszki, będzie dostępna dla publiczności od 6 do 12 grudnia. Artystki, wcielając się w role swoich imienniczek, nawiązują do postaci św. Agaty z Sycylii i Izabeli od kasztanowca Stu Koni z Anglii. Performerki, odgrywające te święte postacie, będzie można spotkać 6 grudnia o godzinie 18:00.
Zamknięte ogrody samotności, Agata Konarska, Agata Lankamer, Adam Martyniak, Cezary Wicher
Zamknięte ogrody samotności to dwa odrębne, ale wzajemnie się uzupełniające projekty: instalacja wideo Ogrody samotności autorstwa Agaty Lankamer i Agaty Konarskiej oraz obiekty rzeźbiarskie Zamknięte ogrody stworzone przez Adama Martyniaka. Artystki eksplorują postać incela – współczesnego uciekiniera i poszukiwacza, który szuka schronienia w wirtualnej przestrzeni. Towarzyszące temu rzeźby Adama Martyniaka przypominają niezwykłe organizmy roślinne o nietypowych cechach. Odwiedzający będą mieli okazję doświadczyć tej unikalnej wystawy od 17 grudnia 2024 do 26 stycznia 2025 roku.
Wydarzenia trwające i nadchodzące:
Przegląd prac wideo.
9. Rzeźba w poszukiwaniu miejsca, 16-30 grudnia 2024
Pokaz prac powstałych podczas warsztatów skierowanych do osób posługujących się rzeźbą, instalacją i formami przestrzennymi w swojej praktyce.
Więcej informacji znajdziesz na tej strojnie >>>.
Dlaczego warto odwiedzić Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski?
To co zawsze wyróżniało Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski to otwartość na eksperyment i dialog z twórcami oraz publicznością. Od ponad dwóch dekad U-jazdowski wspiera artystów na różnych etapach ich kariery, budując swoją renomę na otwartości, eksperymencie i współpracy.
Project Room to przestrzeń dla młodych artystów, gdzie mogą zaprezentować swoje prace szerokiej publiczności. Z kolei program rezydencyjny daje twórcom z całego świata możliwość rozwoju i realizacji interdyscyplinarnych projektów w dialogu z lokalną społecznością.
Wiele edycji obu programów poprzedzanych było otwartym naborem projektów i twórców.
Program „Otwieramy się!” kontynuuje te tradycje, ale idzie o krok dalej, stawiając na otwartość na nowe głosy i świeże idee. Dzięki formule otwartego naboru Zamek Ujazdowski stał się miejscem, gdzie sztuka z różnych środowisk – od lokalnych do międzynarodowych – splata się w różnorodne formy wyrazu. Taka formuła pozwalała na spłaszczenie hierarchii, dostrzeżenie zjawisk peryferyjnych oraz orientację w tym, co dzieje się w centrum.
Więcej informacji i pełen harmonogram: u-jazdowski.pl.