Celozja grzebieniasta (Celosia argentea cristata) vel Celozja srebrzysta vel Grzebionatka vel Koguci grzebień |
|
Wysokość | 25-100 cm |
Kwitnienie | VI, VII, VIII, X |
Stanowisko | słoneczne |
Wilgotność gleby | umiarkowanie wilgotna |
Ozdobność | kwiaty |
Pokrój | wzniesiony |
Celozja grzebieniasta (Celosia argentea cristata) vel Celozja srebrzysta vel Grzebionatka vel Koguci grzebień jest rodzajem roślin jednorocznych, które należą do rodziny szarłatowatych. W swoim naturalnym środowisku celozja jest chwastem, a spotkać można ją w tropikach i strefie zwrotnikowej.
Celozja jest rośliną jadalną! W smaku podobna jest do szpinaku, jej liście to bogactwo witamin i minerałów.
Jak wygląda Celozja grzebieniasta
Celozja grzebieniasta dorasta do 20 – 45 centymetrów. Łodygi celozji są zrośnięte na całej długości, a ich koniec wieńczy fantazyjny kwiatostan przypominający koguci grzebień. Jest on złożony z mnóstwa drobnych kwiatuszków w wielu odcieniach czerwieni, ale również w kolorze żółtym, różowym, łososiowym czy amarantowym, umiejscowionych na szczytach pędów. U nasady łodygi wyrastają liście tworząc rozetę. Mają owalno-podłużny kształt lub są lancetowate. Pędy rośliny się rozgałęziają.
Celozja grzebieniasta, autor: Frank Vincentz, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org
Celozja grzebieniasta może rosnąć w donicach, w skrzynkach na balkonach, ale świetnie się również sprawdza jako obwódka rabat kwiatowych czy rosnąc przy oczku wodnym. Idealna na kwiat cięty, również suszony. Pięknie kwitnie od lipca do października, często zamierając dopiero po pierwszych przymrozkach.
Uprawa celozji grzebieniastej
Celozja grzebieniasta ma sporo wymagania zarówno glebowe jak i środowiskowe. Gleba dla tych roślin powinna być żyzna, najlepiej próchnicza o dużej wilgotności, ale bez tendencji do tworzenia się zastojów wodnych. Stanowisko dla koguciego grzebienia powinno być jasne, ciepłe, nasłonecznione i osłonięte od wiatru.
Celozja grzebieniasta, autor: Sara Nabih, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org
Rozmnażanie celozji nie jest proste, dlatego lepiej jest kupić gotową rozsadę niż samemu ją tworzyć. Jednak można samodzielnie rozmnażać grzebionatkę z nasion, które wysiewa się w marcu lub kwietniu do ciepłego, lekkiego i żyznego podłoża. To ciepło jest kluczowe, jeżeli nasiona mają wykiełkować, trzeba zatem pilnować by temperatura nie spadała poniżej 20 – 22°C. Nasiona wykiełkują w ciągu 14-21 dni. Rozsady się nie podlewa tylko systematycznie zrasza wodą. Gdy wschody będą już miały po kilka listków należy je przepikować do pojedynczych pojemników. Do gruntu czy do donic na balkonie wysadza się celozję pod koniec maja lub na początku czerwca, czyli już po ostatnich przymrozkach, nie jest to bowiem roślina mrozoodporna. Rośliny sadzi się co 20 cm.
Pielęgnacja celozji grzebieniastej
Kluczowym zabiegiem pielęgnacyjnym celozji grzebieniastej jest jej podlewanie. A roślinę podlewa się dopiero wówczas, gdy wierzchnia warstwa ziemi przeschnie. Korzenie nie mogą stać w wodzie, dlatego sadząc koguci grzebień do donicy trzeba zadbać o grubą warstwę drenażową (kamyczki, keramzyt) oraz by donica miała otwór w dnie. jeżeli o to nie zadbamy roślina zacznie obumierać.
Celozja grzebieniasta, autor: Lumaca, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org
Równie źle jak przelewanie celozja znosi przenawożenie. Dlatego zapewniając jej na starcie podłoże bogate w składniki pokarmowe dobrze jest grzebionatkę zasilić po miesiącu. A później co 3 tygodnie niewielką dawką nawozu mineralnego przeznaczonego dla roślin kwitnących. Można również rośliną ściółkować kompostem albo podlewać biohumusem. Stosowanie nawozów organicznych jest na pewno dużo bardziej korzystne dla rośliny i środowiska niż zasilanie nawozami mineralnymi.
Celozja grzebieniasta — odmiany
W sklepach ogrodniczych bez problemu kupimy różnokolorowe rośliny, które po ostatnich przymrozkach sadzić można bezpośrednio w gruncie lub w donicach. Dostępne są również nasiona wielu odmian. Do tych najpopularniejszych należą:
- ‘Jewel Box’ – odmiana karłowa, idealna na rabaty i jako kwiat cięty, barwy kwiatostanów od żółtej przez różową i czerwoną do purpurowej.
- ‘Bombay’ – odmiany te idealnie nadają się na kwiat cięty, kwiatostany maja mają różne kolory, od różowego przez czerwony aż do purpurowego, ale są wśród nich również te koloru limonkowego.
- ‘Red Velvet’ – jedna z wyższych odmian, osiąga bowiem do 100 cm wysokości, kwiatostany duże, barwy karmazynowej.
Celozja grzebieniasta, autor: Rameshng, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org
- ‘Toreador’ – odmiana dorastająca do 50 cm wysokości o intensywnie czerwonych kwiatach.
- ‘Gypsy Queen’ – odmiana ta ma intensywnie czerwone kwiaty, które osiągają imponujące wielkości, mimo, iż roślina osiąga kilka ponad 30 cm wysokości, idealna odmiana na kwiat cięty i na kwiatowe rabaty.
Fot. główna: Judgefloro, CC0, commons.wikimedia.org