Marzec to najlepszy miesiąc na to, aby skrupulatnie zaplanować, co i kiedy zasadzisz czy zasiejesz w swoim ogrodzie. Jednak nie masz już dużo czasu w zastanawianie się – im lepsze warunki pogodowe, tym wcześniej będziesz mógł przystąpić do pracy. Nie zwlekaj zbyt długo – opóźnienie sadzenia poskutkuje marniejszymi i mniej obfitymi zbiorami. Poznaj, kiedy siać, a kiedy sadzić cebulę, aby cieszyć się jej dorodnymi plonami.
Kiedy wysiać cebulę na wiosnę?
- Czas wysiewu cebuli do gruntu to jedna z najważniejszych kwestii:
- jeśli zrobisz to za wcześnie – narazisz roślinę na złapanie grzybicy w razie nagłego spadku temperatury lub pojawienia się przymrozków;
- jeśli zaś zrobisz to za późno – cebula nie rozwinie się tak dobrze, jak powinna. Nie będziesz mógł też liczyć na duże zbiory – będą marne i skąpe.
- Najlepsza temperatura dla kiełkowania cebuli to około 7 – 8 stopni Celsjusza. Dlatego najlepiej wysiać cebulę do gruntu w kwietniu/
- Aby uniknąć chorób i obecności szkodników, nie wysiewaj cebuli w miejscu, w którym w poprzednim sezonie uprawiałeś ziemniaki, buraki, marchew, czy selera. Zdecydowanie lepiej wybrać te grządki, na których wcześniej rosły ogórki czy fasola szparagowa.
Sadzenie cebuli w ogrodzie – o czym pamiętać, aby zapewnić sobie obfite zbiory?
Niezależnie od tego, czy chcesz rozpocząć uprawę cebuli z dymki, zrób to wiosną – najlepiej w marcu lub na początku kwietnia. To czas, w którym raczej już nie ma ryzyka wystąpienia bardzo niskich temperatur, a i dostęp do promieni słonecznych jest zdecydowanie mniej ograniczony.
Zapewnij jej odpowiednie podłoże (dobrej jakości, próchnicze, średnio zwięzłe), którego poziom pH nie przekracza wartości 6,5 – 7.
Dbaj o to, aby nie wyrosły w jej pobliżu chwasty – szczególnie w okresie wczesnego rozwoju jest narażona na zachwaszczenie. Regularnie i delikatnie wyrywaj je, uważając, aby nie uszkodzić samej cebulki.
Zadbaj o to, aby grządki, na których rośnie, były dobrze nasłonecznione.
Jak sadzić cebulę dymkę?
1. Przygotuj dla niej spulchnioną i wyrównaną ziemię, w której wydzielisz rządki oddalone od siebie o około 25 centymetrów.
2. W każdym takim rządku (co 15 centymetrów) zrób małe otwory na głębokość około kilku centymetrów.
3. Sadź cebulki tak, aby ich wierzchołek nieznacznie wystawał poza linię gleby.
4. Każdą z nich dokładnie obciśnij ziemią, co zapobiegnie wypychaniu sadzonki na powierzchnię podczas wzrostu korzeni i zapewni ich szybszy rozwój.
5. Jeśli nie chcesz długo czekać na swoje plony – okryj rządki ochronną włókniną ogrodniczą.
A czy wiedziałeś wcześniej, iż sąsiedztwo ma dla cebuli ogromne znaczenie?
Będzie zdrowo rosła jedynie tam, gdzie będzie dobrze czuła się wśród sąsiednich warzyw. Które mają na nią korzystny wpływ? Na pewno ogórki, buraki, pomidory, pietruszka, marchewka oraz sałata. Cebula toleruje choćby majeranek, czy truskawki!
A jakiego towarzystwa woli unikać? Wprost nie znosi ani rzodkiewki, ani kapusty.
Zapewnienie tym małym roślinkom tych wszystkich warunków zagwarantuje Ci najbardziej obfite plony.
Nie kupuję już czosnku w sklepie. Ogrodnik zdradził mi sposób na hodowanie go w dużych ilościach!