Calathea zawładnęła wnętrzarskim światem, stając się tuż obok Monstery jedną z najczęściej wybieranych roślin. Nic w tym dziwnego! Jej piękny wygląd idzie w parze z łatwością w uprawie. Nie są to rośliny bardzo wymagające, jedyne czego potrzebują do szczęścia to wysoka wilgotność – zarówno w podłożu, jak i w powietrzu. Na dziś przygotowałam jednak post o prawdziwiej diwie i królowej focha wśród Calathei. Choć przepiękna, jest o wiele bardziej wymagająca niż inne rośliny z tej rodziny. Calathea White Fusion jak o nią dbać?
Jaka wilgotność powietrza dla Kalatei?
Dużo mówi się o wysokiej wilgotności powietrza w przypadku Kalathei. Często wymagają obecności nawilżacza lub innych metod podnoszenia wilgotności, takich jak podstawki z mokrym keramzytem, na które stawiamy doniczki.
Calathea white fusion potrzebuje jednak o wiele wyższej wilgotności powietrza niż jej siostry. W przypadku mojej rośliny krawędzie liści przysychały choćby przy wilgotności 70%!
Najlepiej czuje się zamknięta w terrarium/szklarni lub przykryta szklanym kloszem. Zdecydowanie nie wystarcza jej chwilowe podnoszenie wilgotności poprzez zraszanie, musi mieć stały dostęp do wilgotnego powietrza.
Stanowisko dla Kalatei
Podobnie jest w przypadku światła – jej zapotrzebowanie jest większe niż innych roślin z tej grupy. White Fusion potrzebuje dużej ilości rozproszonego światła.
W przypadku zbyt ciemnych warunków, liście będą się nieestetycznie wyginać w kierunku źródła światła, a białe części mogą zasychać. W dodatku roślina będzie wolniej rosła.
Calathei nie stawiamy w bezpośrednim słońcu, powoduje to blaknięcie i oparzenie liści. Zimą roślinę można doświetlać światłem o pełnym spektrum.
Kiedy podlewać Kaletee?
Jak każda Calathea, White Fusion lubi mieć stale wilgotne podłoże (ale nie mokre)! Zapewnij swojej roślinie luźną, przepuszczalną mieszankę, która jednocześnie utrzymuje przez dłuższy czas wilgotność.
Najlepiej sprawdzi się podłoże na bazie włókna kokosowego, rozluźnione perlitem. Ja dodaję również nieco węgla aktywnego oraz drobnej kory sosnowej.
Do podlewania polecam używać przefiltrowanej lub przynajmniej przegotowanej i odstanej wody. Ph podłoża powinno być lekko kwaśne.
Najlepsza temperatura
Calathea White Fusion preferuje wyższe temperatury. Poradzi sobie w temperaturze 15 stopni ale zdecydowanie spowalnia swój wzrost.
Optymalne są dla niej 20-23 stopnie, w wyższych zakresach może zacząć zwijać liście. Unikaj nagłych zmian temperatury i przeciągów!
A jeżeli roślina stoi w szklarni musi mieć odpowiednią wentylację, w innym przypadku może zaatakować ją choroba grzybowa.
Nawożenie
W okresie wegetacji warto nawozić Calatheę raz na dwa tygodnie. o ile jesienią i zimą Twoja roślina nie przerywa wzrostu, warto ją wspomóc nawozem raz w miesiącu, połową zalecanej dawki.
Calathea White Fusion jak o nią dbać?
Powyżej są wszystkie podstawowe informacje dotyczące opieki nad tą odmianą Kalatei. Najczęstsze problemy związane z nią to:
Zwijające się liście – Mogą świadczyć o niewystarczającej wilgotności podłoża lub powietrza. Może być to również znak zbyt wysokiej temperatury. W najgorszym wypadku zwiastuje to obecność przędziorka, koniecznie sprawdź stan wszystkich liści!
Brązowiejące i zasychające końcówki liści – To problem związany ze zbyt niską wilgotnością powietrza
Brązowe plamy z żółtą obwódką – Takie plamy świadczą prawdopodobnie o chorobie grzybowej. Zastosuj środek przeciwgrzybowy i staraj się zapewnić swojej roślinie lepszy ruch powietrza.