Bylica pospolita (Artemisia vulgaris) to roślina znana od pokoleń, ceniona za liczne adekwatności zdrowotne. W języku ukraińskim określana bywa jako czarnobyl – to właśnie od niej pochodzi nazwa jednego z najbardziej znanych miast na świecie.
Charakterystyka
Bylica pospolita naturalnie występuje na obszarze Europy, znacznej części Azji, Tunezji oraz Algierii. Nic więc dziwnego, iż można spotkać ją także na terenie Polski – na całym niżu oraz podgórzu. Najczęściej wybiera takie tereny, jak wysypiska, przydroża, pola uprawne, rowy czy obszary nadrzeczne.
Jest to roślina z rodziny astrowatych. Osiąga wysokość 50-220 cm. Cechuje się silną budową, o skrętoległym ulistnieniu. Liście na górnej stronie są zielone, nagie, a po wewnętrznej stronie biało kutnerowate. Kwiaty zebrane są w szerokojajowate koszyczki osiągające długość do 4 mm. Koszyczki kwiatowe znajdujące się w górnej części rośliny tworzą gęste wiechy. Kwiaty cechują się barwą żółtą bądź czerwonobrązową. Bylica owocuje. Na niektórych roślinach obserwować można połyskujące niełupki o maksymalnej długości 1,7 mm.
Bylica kwitnie na przełomie lipca i września. Jest wiatropylna. Jej cechą charakterystyczną jest także niezwykle intensywny zapach.
Zastosowanie
Bylica pospolita od wielu lat stosowana jest w medycynie ludowej. Nie znajduje się jednak w wykazie Farmakopea Polska, na którym opiera się ziołolecznictwo. W dużych ilościach roślina może być trująca.
Zawiera silne olejki eteryczne, gorycz, żywice. adekwatnie stosowana wykazuje działanie bakteriostatyczne oraz przeciwnowotworowe. Jej najpowszechniejszym zastosowaniem jest leczenie problemów układu pokarmowego, m.in. takich jak nadkwasota, wzdęcia, kolka jelitowa, ból i nieżyt brzucha.
Najczęściej suplementowana jest dzieciom oraz rekonwalescentom. Znacznie poprawia apetyt. W celu wzbogacenia działania często podawana jest z majerankiem, bazylią, rumiankiem oraz krwawnikiem.
Kolejnym zastosowaniem bylicy pospolitej jest leczenie schorzeń wątroby. Sporządzane są napary ziołowe, które zawierają w swoim składzie bylicę.
Bylica pospolita znajduje również szerokie zastosowanie w kosmetyce i przemyśle chemicznym. Olejki eteryczne, które pozyskiwane są z rośliny, wykorzystywane są do aromatyzowania mydeł, proszków do prania, jak również płynów do mycia naczyń.
Zapach tej rośliny nie jest tolerowany przez gzy, pchły oraz komary, w związku z czym bylica pospolita umieszczana jest w stajniach, budach dla psów, jak również palona jest w celu odstraszania komarów.
Bylica pospolita w kuchni
Bylica pospolita stosowana jest także w kuchni jako niezwykle mocna, aromatyczna przyprawa. Posiada charakterystyczny gorzki posmak oraz korzenny aromat. Dodawana jest do dań z grzybów i kapusty, mięsnych czy zupy cebulowej bądź warzywnej. Jako dodatek do sałatek stosowana jest w ilości niewielu listków, co dodaje charakterystycznego posmaku.
By dodać bylicę do potraw, należy zbierać wierzchołki młodych pędów. Co więcej, nie bez znaczenia pozostaje czas ich zbiorów – muszą zostać zebrane przed pojawieniem się pąków kwiatowych.
Ciekawostką jest fakt, iż w dawnych czasach bylica pospolita była traktowana jako przyprawa do piwa.
Źródła:
- https://apteline.pl/encyklopedia-ziol/bylica-pospolita-wlasciwosci-lecznicze-dzialanie-i-zastosowanie
- https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Bylica_pospolita
- https://zielarniazdrowia.pl/pl/p/Bylica-Pospolita-Ziele-50-g/2316
© Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia Commons. Autor: Christian Fischer. Licencja: CC BY-SA 3.0.