Bratki ogrodowe to od lat niezmiennie doskonały i sprawdzony wybór do uprawy na balkonie, w ogrodzie i na miejskich klombach. Kiedy je sadzić, jak o nie dbać? Pasjonat przydomowej roślinności zdradza najważniejsze wskazówki pielęgnacyjne.
– Bratki ogrodowe od lat zdobią balkony, ogrody i klomby. Bratek jest adekwatnie wynikiem krzyżówki różnych fiołków. Oryginalnie stało się to za sprawą połączenia trzech fiołków: trójbarwnego, żółtego i ałtajskiego. Kwiaty bratka są zawsze pięciopłatkowe o średnicy choćby 13 centymetrów, a cała roślina nie dorasta do więcej niż 30 centymetrów. Liście mają ciemnozielone ubarwienie i okrągły kształt – wyjaśnia Edward Galus, prezes Okręgu Świętokrzyskiego Polskiego Związku Działkowców.
Paleta kolorów bratków jest niemal nieograniczona. Najpopularniejsze kwiaty są fioletowe, purpurowe, żółte i białe. Nieco trudniej spotkać pomarańczowe, różowe, niebieskie lub czerwone. Jedynym kolorem, którego nie spotkamy w ofercie, jest zieleń. Rzadko można odnaleźć jednokolorowe odmiany – najczęściej podziwiać możemy dwubarwne lub cieniowane egzemplarze.
Bez względu na barwę kwiatów – wszystkie bratki są piękne. jeżeli chodzi o odmiany, możemy natrafić na bratki zwisające, rosnące zwarto, bratki miniaturowe, wysokie, o dużych kwiatach czy kwitnące w odpowiadającym nam terminie.
– Bratki w doniczce lub w ogrodzie nie są trudne w uprawie. Kiedy je sadzić? Odpowiedni termin to wiosna, lato lub choćby wczesna zima. Aby cieszyć się nimi latem i jesienią można to zrobić już w kwietniu, maju i czerwcu. Natomiast jeżeli chcemy cieszyć się kwiatami na wiosnę – najlepsza jest na wysiew późna jesień i wczesna zima. Wiosną wysiewamy nasiona do gruntu – wyjaśnia Edward Galus.
Do prawidłowego wysiewu potrzebne jest utrzymywanie stale wilgotnego podłoża i temperatura między 15 a 18 stopniami Celsjusza. Warto, aby bratki wykiełkowały najpierw w donicy, w domu na wysokość minimum 8 centymetrów. Dorośnięcie do takich rozmiarów zajmuje bratkom około 8 tygodni. jeżeli chcemy posadzić dorosłe rośliny, wystarczy posadzić je w odległości około 15 centymetrów od siebie.
Bratki najlepiej będą się czuć w przepuszczalnej i żyznej mieszance. Odczyn podłoża powinien być lekko kwaśny. Bratki na balkon poradzą sobie świetnie zarówno w pełnym słońcu, jak i nieco zacienionym miejscu. W upalne dni należy je jednak chronić przed nadmiernym działaniem promieni. Najlepszym wyborem będą stanowiska skierowane na wschód.
– W okresie kiełkowania oraz później, potrzebują stale wilgotnego podłoża. Dorosłe sadzonki powinny być podlewane tak, by ziemia wciąż była lekko mokra, ale nie zupełnie zalana. Najlepszą porą na podlewanie kwiatów jest wczesny ranek lub wieczór. Należy pamiętać, iż choćby niewielkie przesuszenie podłoża może doprowadzić do pogorszenia się stanu roślin. Nie wolno jednak lać wody po liściach i kwiatach – może to przyczynić się do powstawania chorób – wyjaśnia Edward Galus.