Brama Seklerska: Piękny symbol przyjaźni Polski i Węgier

tarnow.ikc.pl 2 miesięcy temu

Nie da się jej pomylić z żadną inną atrakcją turystyczną w Tarnowie. Brama Seklerska, podarowana przez węgierskich potomków Seklerów z Sepsiszentgyőrgy miastu Tarnów w 2001 roku stanowi unikalny oraz wyjątkowo piękny symbol żywej przyjaźni polsko-węgierskiej. Warto bliżej przyjrzeć się tej drewnianej konstrukcji, tuż przed skwerem Sándora Petőfiego przy ulicy Krakowskiej.

Bramę fundacja Irott Szó z Węgier przekazała miastu dokładnie 26 maja 2001 roku, w 170. rocznicę bitwy pod Ostrołęką. Miasto Sepsiszentgyőrgy, z którego wywodzi się fundacja, jest centrum kultury Seklerskiej z południowo-wschodniego Siedmiogrodu. w tej chwili znajduje się w Rumunii.

Wykonana przez potomków węgierskich górali, Brama Seklerska prezentuje głęboki symbolizm tamtejszego ludu. Wskazują na to wycięte słońce, księżyc i gwiazdy w środkowym łuku bramy. Symbolizują one herb Siedmiogrodu i całą kulturę góralską Węgier.


Kiedy przechodzimy przez otwartą Bramę Seklerską, jesteśmy traktowani jako zaproszeni i zawsze mile widziani. Podkreślają to napisy wyryte na łukach bramy, oznaczają one: „Pokój tym, którzy wchodzą, błogosławieństwo dla tych, którzy wychodzą”.

Przechodząc wreszcie przez Bramę, znajdziemy się na Skwerze Sándora Petőfiego, gdzie znajdziemy popiersie węgierskiego poety, uczestnika Powstania Węgierskiego, ale też adiutanta i bliskiego przyjaciela Generała Józefa Bema. To właśnie wiersze Petőfiego są wyryte na skrzydłach drewnianej bramy.

Sándor Petőfi był duchowym przywódcą węgierskiej rewolty. Był też adiutantem armii siedmiogrodzkiej, nigdy niewątpiącym w umiejętności Generała Bema. W wierszu „Armia Siedmiogrodzka”, którego fragment widnieje na tarnowskiej bramie, wiarę w Bohatera Trzech Narodów można wręcz wyczytać z jego wersów:

Mamy przegrać? Wszak Bem naszym wodzem

Mistrz Wolności, Ludów Obrońca!

Blaskiem zemsty pulsuje przed nami

Ostrołęki Gwiazda krwawiąca.”

#zmiloscidomiasta

Idź do oryginalnego materiału