Botaniczna Piątka wraca do Poznania. Rusza sezon biegowy z Biegami Wielkopolskimi

1 tydzień temu

– To pięć kilometrów, które można przebiec, przemaszerować, albo po prostu przejść spacerowym tempem – podkreśla Stachowiak. Organizatorzy wychodzą naprzeciw uczestnikom na różnym poziomie zaawansowania – w tzw. zielonej grupie obowiązuje wydłużony limit czasu (75 minut), co sprawia, iż udział w wydarzeniu może wziąć każdy, niezależnie od formy fizycznej.

Pierwsza edycja Botanicznej Piątki odbyła się w Poznaniu w 2016 roku i od tamtej pory bieg zyskał ogólnopolski zasięg. Tegoroczna wiosenna odsłona cyklu zawita do dziewięciu lokalizacji w całym kraju, m.in. do Warszawy, Gdyni, Łodzi, Kielc, Mikołowa, Bydgoszczy czy Przelewic. Wszystkie trasy wyznaczone są w ogrodach botanicznych lub dendrologicznych, co – jak podkreślają organizatorzy – ma zachęcać do bliższego poznania tych zielonych przestrzeni.

– Zdarza się, iż ktoś po raz pierwszy odwiedza ogród botaniczny właśnie dzięki temu biegowi i mówi: „Nie wiedziałem, iż tu jest tak pięknie” – dodaje Stachowiak.

Poza kwietniową edycją, kolejne odsłony Botanicznej Piątki odbędą się w Ogrodzie Dendrologicznym Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu (nocna edycja w czerwcu) oraz latem i jesienią ponownie w Ogrodzie Botanicznym UAM. Biegacze zawitają również do Arboretum w Kórniku, gdzie zaplanowano edycję letnią.

Dla tych, którzy chcą więcej, Biegi WLKP oferują bogaty kalendarz wydarzeń przez cały rok. Wśród nich m.in. cykl Cztery Pory Roku w Lasku Marcelińskim, zawody w Łęknie koło Zaniemyśla, imprezy w Puszczykowie, a także… nietypowe wydarzenia, jak Poznańska Piwna Mila – bieg, podczas którego na zawodników czekają cztery „stacje z napojami” co 400 metrów. Dla kierowców i tych, którzy wybierają trzeźwość, dostępna jest wersja z piwem 0%.

Choć zawodowi biegacze pokonują 5 kilometrów choćby w 15 minut, organizatorzy przypominają, iż najważniejsze jest po prostu dotrzeć do mety.

– Każdy ma swój własny rekord świata – uśmiecha się Marcin Stachowiak. – Liczy się regularność, rozsądek i stopniowe zwiększanie dystansu. Tak buduje się formę, bez presji i z przyjemnością.

Stachowiak, który sam ma za sobą doświadczenia z ultramaratonami, zachęca do rozpoczęcia przygody z bieganiem od krótszych dystansów.

– jeżeli ktoś marzy o ultramaratonie, może zacząć właśnie od Botanicznej Piątki. To mały, ale istotny krok.

Na edycję wiosenną w Poznaniu wciąż dostępne są ostatnie miejsca. Organizatorzy zapowiadają świetną pogodę, piękne widoki i sportową atmosferę. Start już w najbliższą sobotę – 5 kwietnia.

Więcej informacji i zapisy: www.botanicznapiatka.pl

Idź do oryginalnego materiału