Bolończyk

3 lat temu

Bolończyk (bichon bolognais) to przyjacielski, niewielki pies do towarzystwa, który zwraca uwagę radosnym usposobieniem i śnieżnobiałą sierścią. Jest bardzo komunikatywny i wiernie podąża za opiekunem. Czy pielęgnacja bolończyka jest pracochłonna i skomplikowana? Kto najlepiej sprawdzi się w roli opiekuna tego uroczego psa?

Bolończyk – podstawowe informacje

FCI grupa IX (psy do towarzystwa i ozdobne); sekcja 1 (biszony i rasy pokrewne) nr wzorca 196
Długość życia 1214 lat
Charakter komunikatywny, przyjazny, wierny, spokojny, wrażliwy, inteligentny, pieszczoch, zrównoważony
Rozmiar miniaturowy (samce i samice):

masa ciała – od 2,5 do 4 kg

wysokość w kłębie – samice 25–28 cm, samce 27–30 cm

Sierść włos długi i miękki, kędzierzawy, brak podszerstka; umaszczenie: czysto białe
Kraj pochodzenia Włochy

Bolończyk – szczypta historii

Dalekimi przodkami bichon bolognais są małe psy canes elitenses, które były znane już za czasów Arystotelesa. Bolończyk pochodzi z Wysp Kanaryjskich i Malty (zdaniem niektórych kynologów wywodzi się z Rosji). Za sprawą włoskich marynarzy trafił do słonecznych Włoch, gdzie bardzo gwałtownie zyskał ogromną sympatię mieszkańców (szczególnie arystokracji), ciesząc się nią aż do pojawienia się na dworach pudli. Pierwsze hodowle bolończyków pojawiły się w XI i XII wieku w Bolonii, do której nawiązuje nazwa rasy.

Ze względu na dużą konkurencję innych psów ozdobnych w XIX wieku bolończykom groziło wyginięcie, na szczęście miłośnicy rasy do tego nie dopuścili.

Bolończyk – wygląd

Jak wygląda pies bolończyk? Zgodnie ze wzorcem wysokość w kłębie u samców to 27–30 cm, a u samic 25–28 cm. Charakterystyczną cechą wyglądu bolończyka jest puszysta, biała, frędzlowata sierść i duże, ciemne, błyszczące oczy o bystrym wyrazie. Ten mały czworonóg posiada dość krępą budowę ciała, jego sylwetka wpisuje się w kwadrat.

Głowa: średniej długości, czaszka płaska, wierzchołek nosa czarny i duży.

Oczy: duże, ciemne, szeroko otwarte.

Uszy: wysoko osadzone, wiszące.

Ogon: noszony nad grzbietem.

Szata: włos długi, puszysty, kędzierzawy.

Maść: biała (zgodnie ze wzorcem FCI powinien być to kolor wręcz śnieżnobiały).

Bolończyk – charakter

Bolończyk to bardzo wrażliwy, spokojny pies, który przywiązuje się do opiekuna i potrzebuje czułości. Źle znosi izolację, nie powinien być pozostawiany sam w domu na dłużej niż kilka godzin. Ten inteligentny i bystry czworonóg jest podatny na szkolenie i zawsze chętny do zabawy. Bolończyk wykazuje się łagodnością i posłuszeństwem, jego wychowanie nie powinno stanowić wyzwania choćby dla początkujących opiekunów. Przedstawiciele tej rasy na pewno nie sprawdzą się w roli stróżów posesji, jednak gdy usłyszą niepokojący dźwięk, od razu zaalarmują głośnym szczekaniem.

Bolończyk – dla kogo?

Bolończyk to typowy pies do towarzystwa, który potrzebuje stałego kontaktu z opiekunem (nie jest to pupil dla osób zapracowanych, często wyjeżdżających, rzadko bywających w domu). Czworonóg łatwo poddaje się woli przewodnika i chętnie się uczy. Bolończyk będzie doskonałym towarzyszem rodzin z dziećmi i seniorów (nie jest nadmiernie aktywnym psem). To idealny wybór dla osób prowadzących siedzący tryb życia. Przyjazny, pełen wdzięku bolończyk bez problemu może żyć pod jednym dachem z innymi zwierzętami, chętnie dzieląc z nimi choćby miejsce do spania. Gdzie powinien mieszkać pies bolończyk? To czworonóg, który odnajdzie się i w domu, i w małym mieszkaniu.

Bolończyk – cena

Część osób zainteresowana nabyciem psa do towarzystwa zastanawia się, ile kosztuje bolończyk. Szczenię, które pochodzi z legalnej hodowli, zarejestrowanej w Związku Kynologicznym w Polsce, to wydatek od 3000 do 5000 złotych. U wielu potencjalnych opiekunów kwoty te mogą budzić zdziwienie. Pamiętajmy jednak, iż bolończyk pochodzący z certyfikowanej hodowli, która cieszy się dobrymi opiniami, jest wychowywany w komfortowych warunkach, karmiony wysokogatunkowym jedzeniem i starannie socjalizowany.

Ludzie, dla których hodowla psów jest pełnoetatową pracą, wkładają serce i czas w profesjonalną opiekę nad zwierzętami, dbając nie tylko o szczenięta, ale także o ich matkę przez całe jej życie.

Alternatywę kupna bolończyka z hodowli może stanowić też pies w typie tej rasy z lokalnego schroniska dla zwierząt. Warto rozważyć tę opcję i stworzyć psu bezpieczny, ciepły dom.

Bolończyk – pielęgnacja

Czy bolończyk wymaga czasochłonnej i skomplikowanej pielęgnacji? Ze względu na długą i gęstą szatę opiekun powinien szczotkować pupila codziennie, aby zwierzę zachowało atrakcyjny, schludny wygląd. Tak jak w przypadku wszystkich psów, opiekun bolończyka musi systematycznie kontrolować stan uszu i codziennie myć zęby czworonoga (bolończyki, podobnie jak wiele innych małych psów, mają tendencje do nagromadzenia się kamienia nazębnego). Ze względu na wycieki z oczu, które mogą zabarwiać sierść na brunatny kolor, wskazane jest codzienne przemywanie ich okolic specjalnych środkiem. Kąpiele należy przeprowadzać 1–2 w miesiącu z dodatkiem odpowiednio dobranego szamponu. Wskazane jest też regularne strzyżenie bolończyka (najlepiej skorzystać z usług groomera).

Bolończyk – żywienie

Chcąc zapewnić bolończykowi prawidłowy rozwój i dobrą kondycję do późnej starości, należy zwrócić szczególną uwagę na jego odpowiednie żywienie. W trosce o czworonoga warto karmić go pełnoporcjową karmą gotową. Dobrze, gdyby bolończyk dostawał karmę przeznaczoną dla psów ras małych, dostosowaną do wieku, zdrowia i aktywności fizycznej. Karmiąc czworonoga wysokogatunkowym, zbilansowanym jedzeniem gotowym, dostarczymy mu wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Ze względu na tendencje do tycia bolończyk nie powinien być przekarmiany (dawkujmy pokarm zgodnie z zaleceniami producenta, na podstawie indywidualnych wymagań czworonoga). Szczenięta najlepiej karmić jedzeniem typu „junior”, dorosłe bolończyki pokarmem typu „adult”, a starsze psy typu „senior”. Pamiętajmy, aby pies miał stały dostęp do świeżej i czystej wody. Specjalne smaczki dla zwierząt, które bolończyki uwielbiają, nie powinny przekraczać więcej niż 10% dziennego zapotrzebowania na energię.

Bolończyk – zdrowie

Bolończyki to zdrowe psy, które mimo iż są niewielkich rozmiarów, nie są podatne na choroby. Są natomiast dość wrażliwe na niskie temperatury (zimą powinny nosić specjalne ubranka). Do potencjalnych problemów zdrowotnych zaliczamy:

  • zwichnięcie rzepki,
  • dwurzędowość rzęs,
  • otyłość.

Standardowa długość życia bolończyka wynosi 1214 lat.

Bolończyk – ciekawostki

  1. Psy niewielkich rozmiarów podobne do bolończyka zostały uwiecznione na obrazach Tycjana, Pietera Breughla (starszego) i wielu innych artystów.
  2. Miłośniczkami bolończyków były markiza de Pompadour i caryca Katarzyna.
  3. Bolończyki były psami do towarzystwa na dworze hiszpańskiego króla Filipa II.

Bolończyk – przykładowe imiona

Przykładowe imiona dla psa rasy bolończyk: Rufi, Lolo, Topik, Kajtek.

Przykładowe imiona dla suki rasy bolończyk: Figa, Bunia, Lula, Dipsy.

Idź do oryginalnego materiału