Biorą trzy sztuki i wbijają w drzewa. Mówią, iż to lepsze niż nawóz. Żółte liście nie są już problemem

2 godzin temu
Zdjęcie: Jak pobudzić drzewo do owocowania? Natalia Kokhanova/iStock


Ogrodnicy dobrze wiedzą, jak trudno jest poprawić plonowanie drzew owocowych. Właśnie dlatego stosują różne triki, dzięki którym rośliny pięknie rosną i kwitną. Jednym z nich jest patent z zardzewiałymi gwoździami.
Do najchętniej kupowanych gatunków drzew owocowych należą jabłonie, grusze, wiśnie, czereśnie, śliwy i brzoskwinie. Możliwość posiadania własnych, zdrowych plonów kusi, dlatego osoby posiadające ogródek często decydują się na zasadzenie przynajmniej jednej takiej rośliny. Żeby plony były obfite, trzeba pamiętać o kilku rzeczach.


REKLAMA


Zobacz wideo Sadzenie drzew w miastach się opłaca


Jak pobudzić drzewo do owocowania? Ten trik znali praktykowali nasi przodkowie
Do wzrostu i plonowania drzewa owocowe potrzebują odpowiedniego stanowiska i prawidłowo dobranej gleby. Oprócz tego ważne jest podlewanie, nawożenie, regularne przycinanie pędów, formowanie korony oraz zabezpieczenia na zimę. Żeby poprawić plonowanie, niektórzy ogrodnicy wbijają zardzewiałe gwoździe w pnie drzew.


Ta praktyka wywodzi się z dawnych czasów, kiedy ludzie opierali działania na obserwacjach natury i wierzeniach. Uważali, iż rdzewiejące żelazo wspomaga produkcję chlorofilu i poprawia płodność drzew. Żelazo stopniowo rozpuszcza się w soku drzewnym i rozprzestrzenia w całej roślinie.


Drzewka owocowe Fot. Wojciech Habdas / Agencja Wyborcza.pl


Czy można wbijać gwoździe w drzewo? Ma to jedną wadę
Niedobór żelaza u drzew owocowych objawia się żółknięciem liści. Gdy ogrodnicy zauważają coś takiego, wbijają od trzech do pięciu gwoździ w dolną część pnia lub w korzenie, które wyrastają ponad ziemię. Chociaż kiedyś ten trik był niezwykle popularny, w tej chwili ma wielu przeciwników. Poprzez wbijanie gwoździa uszkadzamy korę, a to może działać jak zaproszenie dla infekcji i szkodników. jeżeli ta metoda wydaje ci się zbyt szkodliwa, lepiej zastosować nawozy wieloskładnikowe, w składzie których znajduje się żelazo.


PORADA! Do nawożenia drzew owocowych bardzo dobrze sprawdzi się też kompost z igieł sosny. Wymieszaj iglastą ściółkę z odpadami organicznymi i wrzuć wszystko do kompostownika. Co jakiś czas wietrz i nawadniaj mieszankę.Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału