Pole doświadczalne Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach jest miejscem, w którym wiedza spotyka się z praktyką. Na ponad 23 hektarach pól prowadzone są doświadczenia, w których testuje się najnowsze odmiany roślin przy zastosowaniu różnych technik i systemów uprawy oraz na różnych poziomach uprawy i intensywności.
– Dzięki temu rolnicy z naszego województwa mogą wybierać odmiany i metody uprawy najlepiej dopasowane do warunków naszego regionu. Nasze pole doświadczalne, jako gospodarstwo rolne, należy również do krajowej sieci gospodarstw demonstracyjnych – mówi Agnieszka Pietrzak, dyrektor Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach.
Co w tej chwili decyduje o sukcesie plonowania? – Podstawą są trzy cechy: technologia, odmiany i diagnoza gleby. To one decydują o sukcesie w uprawach. Ważnym zagadnieniem są też metody ograniczające potrzebę stosowania chemicznych środków ochrony – dodaje dyrektor Pietrzak.

Podczas Dnia otwartego w ŚODR można było zobaczyć między innymi 143 doświadczenia odmianowe z: pszenicą, pszenżytem, jęczmieniem, owsem, ziemniakami, łubinem i bobikiem, 10 kolekcji z 63 zupełnie nowymi odmianami między innymi jęczmienia, żyta, pszenżyta, pszenicy i owsa oraz wielkopowierzchniowe demonstracje upowszechnieniowe z pszenicą, pszenżytami, rzepakiem, lucerną i sorgiem.
Były też warsztaty z rozpoznawania i monitorowania agrofagów. W praktyce oglądać można było także zastosowanie monitoringu satelitarnego i dronów, które pozwalają szybciej wykrywać zagrożenia i precyzyjnie chronić uprawy.
Dużą uwagę poświęcono żyzności gleby. Jak o nią dbać zaprezentowano na przykładzie odkrywki glebowej, a możliwości jej badania omówiono przy wykorzystaniu mobilnego skanera glebowego.
Prezentowano też nowoczesne maszyny uprawowo-siewne w akcji, które zwiększają jej efektywność wykonywanych zabiegów, pozwalając na lepsze przygotowanie gleby i zapewniające znaczne oszczędności dzięki precyzyjności – podkreślają eksperci z ŚODR.






