Beton to materiał o bardzo zróżnicowanym zastosowaniu, który pasuje do różnych aranżacji, szczególnie tych nowoczesnych. Można go wykorzystać do stworzenia wielu elementów na tarasie, nie tylko wykończenia podłogi, ale też np. jako dekorację. Poznaj zalety betonu oraz jego zastosowanie na tarasie!
Jaki beton na taras wybrać?
Jaki powinien być beton przeznaczony na taras?
Taras zewnętrzny narażony jest na zmienne i często bardzo trudne warunki atmosferyczne, a także na naprężenia spowodowane ruchami gruntu. Wahania temperatur, opady deszczu, cykliczne zamarzanie i rozmarzanie zalegającego śniegu czy promieniowanie UV stanowią wyzwanie dla wszystkich elementu konstrukcji.
Posadzkę na tarasie należy wykonać z mrozoodpornego betonu. Warto wykonać także hydroizolację na odpowiednio przygotowanej podbudowie, aby zapobiec niszczeniu betonu przez długotrwałe oddziaływanie wody opadowej. Izolacja może być wykonana np. z płynnej folii, która po wyschnięciu tworzy szczelną i elastyczną membranę chroniącą podłoże naszego tarasu przed wilgocią.
Najważniejszą cechą betonu na taras pozostaje więc jego odporność na różne warunki atmosferyczne (którą można zwiększyć przez odpowiednie przygotowanie podłoża). Powinien być także odporny na uszkodzenia mechaniczne, o które na tarasie nietrudno, np. podczas przenoszenia ciężkich mebli. Typowa dla betonu wytrzymałość daje mu w tym aspekcie przewagę nad większością materiałów wykończeniowych.
Jeśli chodzi o kwestie estetyczne, to wszystko zależy od naszych indywidualnych upodobań oraz od stylu, w jakim zaprojektowano pozostałe elementy tarasu i jego najbliższego otoczenia (ściany budynku, płoty itp.). Można postawić na beton zwykły, z którego uzyskamy szarą, gładką powierzchnię lub ożywić taras dzięki betonu ozdobnego.
[[kategoria:2002:6]]
Czym wyróżnia się beton architektoniczny?
Beton architektoniczny to specjalny rodzaj betonu, który wyróżnia się nie tylko funkcjonalnością, ale także estetyką. Jest to materiał, który łączy w sobie adekwatności techniczne tradycyjnego betonu z wysokimi walorami wizualnymi. Można z niego tworzyć atrakcyjne, nowoczesne i trwałe elementy wykończeniowe. Nadaje się do zastosowania zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków.
Do produkcji betonu architektonicznego wykorzystuje się specjalne mieszanki, które pozwalają uzyskać różnorodne faktury, kolory i wykończenia. dzięki form o różnych kształtach można odlać z betonu architektonicznego choćby dość złożone struktury i detale. Dobrymi przykładami będą płyty o nieregularnych krawędziach, powierzchnie teksturowane czy z efektem trójwymiarowości.
Beton zwykły to po prostu mieszanka cementu, wody, piasku i kruszywa, przeznaczona do wykonywania konstrukcji budowlanych. Beton architektoniczny natomiast zawiera dodatki, które poprawiają jego estetykę i jakość powierzchni, takie jak specjalne wypełniacze (np. drobne kamienie dekoracyjne), pigmenty, plastyfikatory czy dodatki zwiększające trwałość.
Duży taras betonowy
Beton na tarasie – wykończenie podłogi
Na podłodze tarasu często stosuje się płytki ceramiczne lub kostkę brukową, ale równie praktyczną i interesującą wizualnie alternatywę stanowi beton. Jego surowy, industrialny charakter doskonale wpisuje się w minimalistyczne i urbanistyczne style, ale może pasować adekwatnie do każdej aranżacji.
Nowoczesny beton dekoracyjny bywa bardzo ozdobny, dlatego nadaje się do wykorzystania na wiele sposobów. Do wyboru mamy np. beton barwiony na różne kolory, z wtapianym kruszywem czy fakturowany. Wiele możliwości daje też beton stemplowany, który swoją strukturą imituje naturalne materiały, takie jak drewno, kamień czy cegła. Po jego wylaniu odciska się specjalnie przygotowane formy (stemple), aby uzyskać pożądaną fakturę powierzchni.
Z kolei najprostsza, wygładzona posadzka z betonu nie stwarza problemów, jeżeli chodzi o utrzymanie czystości na tarasie i będzie doskonale współgrać z nowoczesnym stylem domu. jeżeli zależy nam na efekcie lśniącej, gładkiej tafli, warto wybrać beton poddawany procesowi szlifowania i polerowania.
Beton doskonale komponuje się adekwatnie ze wszystkimi materiałami używanymi do wykańczania budynków, w tym drewnem, szkłem czy kamieniem. Posadzka tarasu powinna wizualnie pasować do ścian domu, do których bezpośrednio przylega krawędź tarasu. Betonowe podłoże może także stanowić solidną podstawę, którą wykończymy innym materiałem, np. płytkami ceramicznymi przeznaczonymi do stosowania na zewnątrz budynków.
Płyty betonowe
Zamiast wylewania betonu możesz skorzystać z betonowej kostki lub gotowych płyt. Takie podłoże będzie trwałe, estetyczne i łatwe w utrzymaniu. Zwykle konieczne jest wykonanie podkładu pod betonową nawierzchnię. Wykorzystuje się tu zagęszczany warstwami piasek lub pospółkę.
Płyty betonowe czy kostka dostępne są w wielu kształtach i rozmiarach. Można układać z nich różne wzory. Należy pamiętać o odpowiednim wypoziomowaniu podłoża tarasu i o zachowaniu niewielkich odstępów pomiędzy poszczególnymi płytami – wypełnia się je później piaskiem lub specjalną zaprawą.
Meble na betonowym tarasie w bloku
Wyposażenie na taras z betonu
Meble ogrodowe z betonu
Trudno wyobrazić sobie wypoczynek na tarasie bez odpowiednio dobranych mebli ogrodowych. Popularnym wyborem są te wykonane z technorattanu, metalu czy drewna, ale warto postawić także na meble betonowe. Leżaki, stoły czy ławki o prostych, geometrycznych formach wprowadzą spokój i harmonię w przestrzeni tarasu.
Pamiętajmy, iż każdy element wyposażenia stojący na świeżym powietrzu narażony będzie na zróżnicowane warunki atmosferyczne, takie jak niskie temperatury, opady czy silne nasłonecznienie. choćby zadaszenie tarasu tylko częściowo chroni przed tego rodzaju czynnikami.
Meble ogrodowe wykonane z betonu mogą być korzystnym wyborem, gdyż są wyjątkowo odporne na czynniki pogodowe oraz na uszkodzenia mechaniczne. Wiele osób twierdzi, iż nadają one przestrzeni pewnej surowości, ale pamiętajmy, iż jest to efekt pożądany, gdy marzy nam się przykładowo taras w stylu industrialnym.
Meble ogrodowe z betonu można też wizualnie ocieplić dzięki odpowiednio dobranych tkanin. Miękkie poduszki, materace, kocyki czy narzutki sprawią, iż przestrzeń od razu stanie się znacznie bardziej przytulna i zachęcająca do błogiego odpoczynku.
[[kategoria:2055:6]]
Grill z betonu na tarasie
Na tarasie przyda nam się także betonowe palenisko. Grille wykonane z betonu należą do najbardziej funkcjonalnych, a przy tym mogą być bardzo estetyczne. Z pewnością umilą domownikom wypoczynek w ciepłe wieczory. Warto zaprojektować grill tak, by wizualnie korespondował z innymi elementami otoczenia – konstrukcją domu, ogrodzeniem czy ogrodową altaną.
Taras z betonowymi murkami
Dekoracje z betonu na taras
Donice betonowe – taras pełen roślin!
Bardzo popularnym dodatkiem są donice z betonu architektonicznego. Możemy w nich zasadzić rośliny, które znakomicie ozdobią nasz taras i sprawią, iż przestrzeń wyda się bardziej przytulna. Donice same w sobie mogą stanowić ozdobę.
Oprócz prostych, surowych form do wyboru mamy także ciekawie uformowane pojemniki i donice z betonu fakturowanego czy z wtapianym kruszywem dekoracyjnym. Można wybrać cylindryczne lub bardziej kanciaste kształty donic. W sprzedaży dostępne są zarówno doniczki na najmniejsze roślinki, jak i pojemniki, w których można uprawiać drzewka.
[[kategoria:30:6]]
Rzeźby na taras z betonu
Beton dekoracyjny znalazł także zastosowanie jako tworzywo, z którego wykonuje się rzeźby ogrodowe. Wykonane z betonu wizerunki ludzi, zwierząt czy mitycznych istot będą znakomitym uzupełnieniem tarasów zaprojektowanych w stylu klasycznym. W stylu nowoczesnym doskonale sprawdzą się proste, abstrakcyjne formy z betonu, jak rzeźby w kształcie kul, stożków, prostokątów czy fal.
Betonowe dodatki na taras – donice
Oświetlenie na betonowy taras
Oświetlenie jest doskonałym sposobem na podkreślenie walorów aranżacji, a przy tym pełni funkcję praktyczną. Dzięki niemu będziemy mogli czytać na tarasie także po zapadnięciu zmroku i uzyskamy odpowiedni nastrój podczas przyjęcia na świeżym powietrzu. Oświetlony taras to również znacznie mniejsze ryzyko upadków i innych urazów, do których przyczynia się słaba widoczność.
Na taras betonowy świetnie nadają się wszelkiego rodzaju oprawy w stylu industrialnym czy minimalistycznym – proste, geometryczne formy, które zapewniają odpowiednie ilości światła. Lampy w oprawie dają kierunkowe światło. Można je skierować w stronę roślinności, na stół czy w stronę przestrzeni do relaksu. Kinkiety pozwalają na uzyskanie efektu ciepłego światła w określonych strefach, a także pozwalają zaoszczędzić miejsce na podłodze.
Warto wybrać oświetlenie, które akcentuje konkretne elementy wykonane z betonu (szczególnie efektownie wygląda umiejętnie podświetlony beton dekoracyjny). Można zastosować punktowe oświetlenie, np. małe reflektory, które oświetlają betonowe rzeźby, podłoże tarasu czy ściany budynku. Dzięki temu tekstura betonu zyskuje głębię i wygląda bardziej atrakcyjnie po zmierzchu. Beton polerowany znakomicie odbija światło, dając efekt glamour.
Ciekawym pomysłem są oprawy oświetleniowe wbudowane w beton. Warto o nich pomyśleć przed wylewaniem betonu czy ułożeniem nawierzchni z płyt tarasowych. Oświetlenie LED w postaci niewielkich opraw można doskonale wkomponować w beton (np. w formie wpuszczanych punktów świetlnych). Daje to efekt subtelnego oświetlenia, które nie przeszkadza w codziennym użytkowaniu tarasu. Oprawy nie zajmują dużo miejsca, są estetyczne, a zarazem funkcjonalne. Doskonale nadają się do oświetlenia ścieżek, schodów, czy krawędzi tarasu, co ma duże znaczenie dla bezpieczeństwa domowników.
Jeszcze innym pomysłem na oświetlenie tarasu są wolnostojące lampy lub słupki betonowe. Lampy z betonową podstawą to przeważnie nowoczesne, minimalistyczne modele o różnorodnych kształtach – od prostych cylindrów, po bardziej designerskie formy. Ich wykorzystanie daje możliwość stworzenia interesującego punktu świetlnego w przestrzeni tarasu.
Lampy wolnostojące łatwo można przenosić i ustawiać w różnych miejscach, zmieniając tym samym nastrój na tarasie. Dodatkowo, betonowa baza nadaje im trwałość i odporność na warunki atmosferyczne. Pasują do nowoczesnych, loftowych, industrialnych aranżacji.
Słupki betonowe mogą pełnić rolę zarówno oświetlenia, jak i dekoracyjnego akcentu. Warto je rozmieścić wzdłuż alejek ogrodowych, wokół roślin czy na granicy tarasu. Są odporne na warunki atmosferyczne i idealnie pasują do przestrzeni o surowym, minimalistycznym charakterze.
[[kategoria:1555:6]]
Betonowy taras – podsumowanie
Taras stanowi swego rodzaju przedłużenie domu. Stanowi płynne przejście pomiędzy budynkiem a otaczającym go ogrodem. Zaaranżowanie tej przestrzeni w sposób funkcjonalny i estetyczny jest niezwykle ważne, bo przecież chodzi o stworzenie klimatu sprzyjającego wypoczynkowi. Taras betonowy zwykle budzi skojarzenia z mało przyjaznymi dla człowieka, surowymi wnętrzami, ale wcale nie musi tak być. Wykorzystanie dużej ilości roślin i tkanin znakomicie ociepli przestrzeń.
Warto zastosować beton architektoniczny o dekoracyjnym wykończeniu, np. beton polerowany na wysoki połysk, barwiony czy fakturowany. Podłoże tarasu można też wykonać z gotowych betonowych płyt, które dostępne są w wielu kształtach i wymiarach.
Ciekawe aranżacje można uzyskać, choćby jeżeli nie użyliśmy samego betonu do wykończenia elementów konstrukcyjnych tarasu. Wystarczą umiejętnie dobrane betonowe dodatki, takie jak rzeźby, donice czy oświetlenie. Na taras warto też wybrać meble ogrodowe betonowe i ustawić w pobliżu solidny grill wykonany z betonu.