Begonia stale kwitnąca (Begonia x semperflorens-cultorum) |
|
Wysokość | 20-35 cm |
Kwitnienie | V, VI, VII, VIII, IX |
Stanowisko | słoneczne |
Wilgotność gleby | stale wilgotna |
Ozdobność | kwiaty, liście |
Pokrój | krzaczasty, wzniesiony |
Begonia stale kwitnąca (Begonia x semperflorens-cultorum) inaczej begonia wiecznie kwitnąca lub begonia trwała, ukośnica stale kwitnąca, ukośnica trwała – jest to grupa jednorocznych roślin ozdobnych pochodzących z terenów subtropikalnych i tropikalnych, które należą do rodziny begoniowatych. Begonia trwała to grupa mieszańców (kultywary), które powstały w wyniku krzyżowania Begonia cucullata z najróżniejszymi gatunkami begonii. A znanych gatunków begonii jest ponad tysiąc, w tym wiele uprawnych. Są to zarówno rośliny zielne jak i wieloletnie, a także niedrewniejące rośliny krzewiaste. W naszym klimacie begonia wiecznie kwitnąca jest uprawiana jako roślina jednoroczna.
Begonia stale kwitnąca, autor: Aitzol Berasategi, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org
Jak wygląda begonia stale kwitnąca
Choć gatunków begonii jest całe mnóstwo, to ze względu na warunki klimatyczne w naszym kraju uprawia się w zasadzie tylko dwa. Są to begonia bulwiasta (Begonia x tuberhybrida) oraz begonia wiecznie kwitnąca (Begonia semperfloren). Roślina ta jest niewielkich rozmiarów, dorasta do około 25-30 cm i ma zwarty, krzaczkowaty pokrój. Ozdobą begonii są piękne kwiaty, często złożone, w żywych kolorach: czerwonym, różowym, łososiowym, pomarańczowym lub białym w różnych odcieniach. Roślinę zdobią również liście, które są błyszczące, grube i mięsiste i przybierają różne kolory. Mogą być zielone, brązowe, czerwone, purpurowe, ale bywają również czarne.
Begonia jest rośliną rozdzielnopłciową, osobno ma kwiaty męskie, mające 4 płatki i osobno żeńskie, które mają 5 płatków okwiatu. Kwiaty pojawiają się na łodygach po kilka sztuk albo występują pojedynczo. Cechą charakterystyczną begonii trwałej jest jej bardzo długi i obfity okres kwitnienia, który trwa ocz czerwca do końca września.
Begonia stale kwitnąca, autor: Juni from Kyoto, Japan, CC BY 2.0, commons.wikimedia.org
Uprawa begonii stale kwitnącej
Begonia wiecznie kwitnąca jest ze względu na temperatury dość kapryśna, dlatego uprawa begonii ma swoje wymagania. Begonia wiecznie kwitnąca by mocno się rozkrzewić i pięknie, bujnie kwitnąć potrzebuje słońca. Rosnąc w cieniu jej pędy stają się wybujałe, cienkie, wiotkie i słabe. Ma spore wymagania glebowe, dobrze jest zapewnić jej podłoże żyzne, próchnicze o odczynie lekko kwaśnym i do tego stale lekko wilgotne. Begonia bardzie źle znosi przesuszenie, gwałtownie opadają wówczas zarówno pąki jak i pełne kwiaty.
Pięknie prezentuje się posadzona w doniczkach i skrzyneczkach na balkonach i tarasach, ale również w ogrodach na kwiatowych rabatach, tworzyć może również barwne plamy na trawnikach, czy być sadzona jako obwódki rabat.
Begonia stale kwitnąca, autor: Ronald Saunders, CC BY-SA 2.0, commons.wikimedia.org
Jak sadzić begonię stale kwitnącą
Begonię stale kwitnącą rozmnaża się poprzez wysiew nasion albo poprzez sadzonki. Nasiona wysiewa się od stycznia do połowy lutego do żyznego, przepuszczalnego podłoża (torf, ziemia liściowa i piasek) wciskając je delikatnie w ziemię. Całość zraszamy wodną mgiełką zaraz po wysianiu i systematycznie aż wzejdą siewki gotowe do przeniesienia. Skrzyneczkę należy przykryć szkłem, zaciemnić i postawić w miejscu z temperaturą 20-22°C. Siewki pikuje się dwukrotnie – po wzejściu (po ok. 3 tygodniach, gdy mają po 2 listki) do skrzynek w rozstawie co 5 cm i w kwietniu, wówczas już każdą roślinę osobno, najlepiej do torfowych doniczek albo do innych pojemników wypełnionych żyzną, lekką ziemią. Przed wysadzeniem w miejscach docelowych begonię należy zahartować, a sadzi się je na zewnątrz po majowych przymrozkach.
Begonia stale kwitnąca, autor: Rosina Peixoto, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org
Pielęgnacja begonii stale kwitnącej
Begonia stale kwitnąca potrzebuje systematycznego podlewania, przesuszona gwałtownie gubi kwiaty. Podłoże powinno być cały czas lekko wilgotne. Woda nie może być zimna. W trakcie podlewania nie polewamy liści ani kwiatów. Stojące w słońcu rośliny zaraz nabawią się poparzeń, a tym w półcieniu grozi choroba grzybowa.
Begonie intensywnie kwitą, ważne jest więc ich systematyczne zasilanie. Mogą to być nawozy mineralne dedykowane roślinom kwitnącym, może to być również nawóz organiczny – obornik granulowany lub biohumus.
Begonii stale kwitnącej przezimować się nie da, ale już begonię bulwiastą jak najbardziej. O przechowywaniu begonii przeczytasz tutaj:
Begonia wiecznie kwitnąca – roślina jadalna
Jest wiele gatunków begonii, które wykorzystywane są w kuchniach różnych regionów świata. I mowa tu zarówno o kwiatach jak i o liściach, pędach i bulwach.
Begonia stale kwitnąca, autor: Caetano Rosso, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org
W wypadku begonii wiecznie kwitnącej bardzo często w kuchni są wykorzystywane jej kwiaty. W smaku przypominają nieco rabarbar. Są bardzo kwaśne, o delikatnej, chrupiącej strukturze. Pięknie dekorują desery, ale przełamują jednocześnie smak tych bardzo słodkich, jak bita śmietana czy beza. Można je również dodawać do sałatek owocowych i warzywnych. W kwiatach begonii znajduje się duża ilość kwasu szczawiowego, stąd ten kwaśni smak. Ale kwas szczawiowy nie powinien być spożywany w dużych ilościach, zwłaszcza przez osoby z niewydolnością nerek. Więc z ilością kwiatów w sałatkach i deserach nie można przesadzać.