Nadleśnictwo Spychowo i Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze rozpoczęli realizację projektu, którego celem jest ochrona rysia białego.
— W spychowskich lasach powstanie ośrodek rehabilitacji rysi, który jest jednym z kluczowych elementów projektu, mającym na celu leczenie oraz rehabilitację osobników chorych, poszkodowanych w wypadkach oraz wymagających odłowu z naturalnego środowiska — informuje Adam Pietrzak, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie.
Ośrodek będzie zlokalizowany docelowo w miejscu niedostępnym dla osób z zewnątrz, w celu zminimalizowania wpływu obecności człowieka na zachowanie rehabilitowanych rysi.
Działania te będą trwały do końca 2028 roku i są dofinansowane ze środków Unii Europejskiej i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Rzecznik RDLP w Olsztynie przypomina, iż ryś to jeden z największych polskich drapieżników i jeden z dwóch, obok żbika, dzikich gatunków kotów występujących w Polsce. — Choć ich krajowa populacja jest stabilna, spotkania z nimi należą do rzadkości, ponieważ ryś jest skrytym i czujnym zwierzęciem — dodaje Pietrzak.
Rysie polują przede wszystkim w nocy, dzień zaś spędzają głównie na wypoczywaniu w kryjówce. W trakcie poszukiwania jedzenia rysie przemierzają średnio 7 km w czasie jednej nocy, ale mogą przebyć choćby ponad 20 kilometrów. Gatunek ten jest objęty ścisłą ochroną.