Basset hound to pies, którego nie sposób pomylić z żadnym innym. Charakteryzuje się krępą budową, wydłużonym tułowiem, wyjątkowo krótkimi łapkami i oklapniętymi, długimi uszami. Co warto wiedzieć o tej rasie? Jakie ma wymagania?
Basset hound – podstawowe informacje
FCI | grupa VI (psy gończe, posokowce i rasy pokrewne), sekcja 1.3 (małe psy gończe) |
Długość życia | 10–12 lat |
Charakter | łagodny, uczuciowy, łowca |
Rozmiar | wielkość (wysokość w kłębie): 33–38 cm
masa ciała: 20–30 kg |
Sierść | szata: krótka, gęsta, gładko przylegająca, niezbyt cienka
umaszczenie: biało-czarne z podpalaniem lub biało-cytrynowe; dopuszczalna jest każda maść spotykana u psów gończych |
Kraj pochodzenia | Wielka Brytania |
Basset hound – szczypta historii
Krótkonogie psy gończe w typie basseta były we Francji hodowane od wieków. Nie wiadomo, kiedy pojawiły się na Wyspach Brytyjskich. Mówi się, iż pierwsze egzemplarze przybyły wraz z Normanami w roku 1066. Inni sądzą, iż prawdopodobnie długouche i krótkonożne psy pojawiły się w Kornwalii dopiero w XV wieku. W 1866 roku lord Galway sprowadził do Anglii parę bassetów z Francji w celu rozpoczęcia hodowli. Rok później przyszedł na świat pierwszy miot tej pary. Jednak ojcem współczesnego typu basseta stał się dopiero w 1874 roku pies o imieniu Model z hodowli sir Everetta Millais. Pokryto nim sukę rasy beagle, a następnie córki tej pary. Z tego skojarzenia urodziły się dwa psy – Waddle i Ravagas, które odegrały niesłychanie istotną rolę w dalszej hodowli.
Klub rasy basset hound powstał w 1884 roku, a wśród założycieli byli księżniczka Aleksandra, późniejsza królowa Anglii, sir Everett Millais, lord Galway oraz lord of Onslow. Na pierwszej wystawie klubowej dwa lata później oceniano już 120 psów tej rasy. Kojarzenia krewniacze sprawiły, iż bassety stawały się coraz lżejsze i mniejsze. Miłośnicy rasy postanowili zatem, iż należy w celu przywrócenia solidnych rozmiarów krzyżować je z innym, większym i mocniejszym gończym. Wybór padł na bloodhounda. Wtedy właśnie został ostatecznie ustalony typ rasy.
W Anglii bassety cieszą się niezmienną popularnością, a rocznie rejestruje się od 2,5 do 3 tysięcy szczeniąt. Na kontynencie amerykańskim pierwsze bassety pojawiły się już w roku 1885. Na podbój kontynentalnej Europy musiały jeszcze trochę poczekać. Tu popularność zyskały dopiero po II wojnie światowej. Do Polski bassety sprowadziła Zofia Poźniak w roku 1965, a pierwszy miot w jej hodowli Jamniczy Dwór przyszedł na świat dwa lata później. Hodowla działała nieprzerwanie do roku 1992, a psy z jej przydomkiem można znaleźć w rodowodach wielu polskich bassetów.
Basset hound – wygląd
Basset hound to pies krótkonożny o wydłużonych proporcjach i mocnej budowie. Jego kończyny, choć krótkie, są silne i dobrze umięśnione. Przedramię nieco wygięte ku środkowi. Przednie kończyny mają duży wykrok, a tylne dużą siłę napędową, co zapewnia harmonię ruchów tego ciężkiego psa. Ogon ma kształt szabli i noszony jest nisko lub (w podekscytowaniu) podniesiony ponad linię grzbietu, ale nigdy nie powinien opierać się na grzbiecie.
Głowa basseta sprawia wrażenie długiej, czaszka jest nieco krótsza od kufy, mocna, dobrze rozwinięta. Skóra głowy jest wyraźnie luźna, a dość długa szyja muskularna, z wyraźnymi, ale nieprzesadnymi fałdami podgardlanymi (łałokiem). Wyraz oczu basseta jest spokojny i poważny. Bardzo długie i szerokie uszy osadzone są nisko – sięgają co najmniej do końca kufy. Pokryte są aksamitną, przyjemną w dotyku, krótką sierścią.
Basset hound ma gładką i krótką sierść, dość grubą. Umaszczenie zwykle jest trójbarwne (czerń, biel i rudy) lub dwubarwne (cytrynowe z białym), jednak wszystkie umaszczenia, występujące u psów gończych, są dopuszczalne.
Basset hound – charakter
Basset hound ma sympatyczną, dobroduszną fizjonomię i taki też jest jego charakter. Choć sprawia wrażenie flegmatycznego, w rzeczywistości jest psem wyjątkowo żwawym, wesołym i chętnym do zabawy. Ruch jest dla niego bardzo ważny, ponieważ zapobiega otyłości i pozwala utrzymać dobrą kondycję. Z drugiej strony wysiłek może mu zaszkodzić, dlatego należy obserwować psa i dopasować intensywność aktywności do jego indywidualnych możliwości.
Basset jest cierpliwy i tolerancyjny, dobrze żyje z dziećmi, chociaż jego kontakty z najmłodszymi powinny być kontrolowane przez dorosłych. Basset hound nie lubi być nadmiernie niepokojony. Bywa uparty i niezależny, dlatego jego szkolenie może nastręczać trudności. Warto więc rozpocząć naukę bardzo wcześnie. Dobrym pomysłem jest zapisanie szczenięcia do psiego przedszkola.
Basset hound – dla kogo?
Basset hound to idealny pies do towarzystwa. Mimo iż nie należy do psów miniaturek, świetnie czuje się w mieszkaniu. Jest spokojny, opanowany, preferuje umiarkowaną aktywność fizyczną. Świetnie czuje się w roli kanapowca, chociaż przyszły opiekun musi zdawać sobie sprawę z tego, iż tak jak każdy pies potrzebuje codziennej dawki ruchu na świeżym powietrzu.
Basset hound nie jest odpowiedni dla osób, które dużo pracują. Źle znosi samotność. Pozostawiony sam zbyt długo w domu może wyrządzać szkody i uprzykrzać życie sąsiadom. Można jednak przyzwyczaić go do tego, żeby zostawał sam w domu na kilka godzin. Naukę trzeba rozpocząć już w wieku szczenięcym. Podczas dłuższych nieobecności konieczne jest zorganizowanie dla basseta odpowiedniej opieki.
Basset hound – cena
Cena basset hounda zależy od jego pochodzenia, wieku czy płci i waha się od 2000 do choćby 6000 zł. Decydując się na psa rasowego, trzeba pamiętać, iż szczenięta basset hounda z dbającej o swoich czworonogów hodowli kosztują dużo, ponieważ wymagają troskliwej opieki. Hodowca poświęca dużo czasu i finansów na opiekę nad matką przez całe jej życie, opiekę weterynaryjną w czasie ciąży i nad szczeniętami, odpowiednią dietę oraz socjalizację szczeniąt.
Basset hound – pielęgnacja
Sierść basseta jest krótka, więc nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Wskazane jest cotygodniowe czesanie, które zapewni jej piękny, lśniący wygląd. W okresie linienia (dwa razy do roku) należy robić to codziennie. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na oczy i zwisające uszy psa – ich stan musi być regularnie kontrolowany, aby zapobiec infekcji.
Basset hound – żywienie
- Basset hound to wielki łakomczuch z tendencją do tycia, dlatego trzeba uważać, aby codzienne posiłki nie przekraczały jego dziennego zapotrzebowania energetycznego.
- Pies nie może mieć stałego dostępu do karmy. Dzienną dawkę jedzenia należy podzielić mu na 2–3 mniejsze posiłki.
- Podstawą żywienia powinna być pełnoporcjowa karma gotowa dla psów średnich – sucha i mokra, najlepiej w proporcji 1:1 pod względem masy produktu.
- Należy pamiętać, iż psie przysmaki również zawierają kalorie, dlatego należy podawać mu je z umiarem. Smakołyki to tzw. karma uzupełniająca, która może dostarczać maksymalnie 10% dziennej porcji energii.
Basset hound – zdrowie
Basset hound żyje około 10–12 lat. Ze względu na specyficzną budowę ciała (duża masa ciała, długie ciało, krótkie łapy, zwisające, ciężkie uszy) może cierpieć z powodu chorób z nią związanych. Najczęstszymi przypadłościami psów tej rasy są:
- dyskopatia,
- infekcje uszu
- jaskra,
- postępujący zanik siatkówki,
- dysplazja mieszkowa czarnych włosów,
- łysienie wzorzyste,
- malasezjoza,
- pierwotny łojotok,
- niedobór odporności,
- trombocytopatia bassetów,
- choroba Krabbego,
- glikoproteinoza.
Basset hound – ciekawostki
- Pies rasy basset hound wystąpił w popularnym serialu Columbo jako pupil tytułowego bohatera.
- Bassety, podobnie jak jamniki, ze względu na niską i wydłużoną budowę ciała mają problem z chodzeniem po schodach.
Basset hound – przykładowe imiona
Przykładowe imiona dla suki rasy basset hound: Flara, Gala, Loca, Malaga, Wilma.
Przykładowe imiona dla psa rasy basset hound: Borys, Daktyl, Kokos, Milord, Snoopy.