Chcesz adoptować średniej wielkości czworonoga i zastanawiasz się, jak wybrać takiego, którego potrzeby i charakter idealnie wpiszą się w Twój tryb życia? Aby podjąć świadomą decyzję o przyjęciu zwierzęcia pod swój dach, przeczytaj najważniejsze informacje na temat danej rasy. Poniżej przedstawiamy opis psa barbeta. Poznaj wymagania, jakie wiążą się z jego wychowywaniem!
Barbet – podstawowe informacje
FCI | grupa VIII (aportery, płochacze, psy wodne), sekcja 3 (psy wodne), nr wzorca 105 |
Długość życia | ok. 12 lat |
Charakter | spokojny, łagodny, wierny, towarzyski |
Rozmiar | średni (samce i samice):
masa ciała – 20–25 kg, wielkość, czyli wysokość w kłębie – 53–65 cm |
Sierść | długa, wełnista, obfita; umaszczenie czarne, szare, kasztanowe, rude, płowe, białe lub łaciate |
Kraj pochodzenia | Francja |
Barbet – szczypta historii
Rasa barbet jest bardzo stara. Pierwsze wzmianki o tych zwierzętach pochodzą z XVI wieku, choć wiadomo też, iż „wodne psy o wełnistej sierści” były znane już we wczesnym średniowieczu. Przez jakiś czas czworonogi wykorzystywano do pomocy przy wypasie zwierząt gospodarskich, gwałtownie jednak zauważono, iż mogą być bardziej przydatne podczas polowań na ptactwo wodne. Ich tłusta, nieprzemakalna sierść sprawia, iż zwierzęta te doskonale nadają się do różnorodnych aktywności w wodzie.
Barbet – wygląd
Barbet to rasa średniej wielkości. Optymalna wysokość w kłębie u samców wynosi 58–65 cm, natomiast u suk 53–61 cm. W przypadku barbeta waga dorosłego osobnika wynosi ok. 20–25 kg.
Głowa: lekka i wąska, z kufą nieco krótszą od czaszki.
Oczy: okrągłe, brązowe, pożądane ciemne.
Uszy: długie, płaskie, nisko osadzone.
Ogon: nisko osadzony, lekko wzniesiony, z haczykiem na końcu.
Szata: długa, wełnista, obfita; tworzy sznurki, ale się nie spilśnia.
Umaszczenie: czarne, szare, kasztanowe, rude, płowe, białe lub łaciate.
Barbet – charakter
Barbet to pies spokojny, łagodny, dobrze tolerujący inne zwierzęta oraz ludzi w swoim otoczeniu. Bardzo przywiązuje się do swojego opiekuna, jest niezwykle wiernym i lojalnym towarzyszem życia. W zabawie może być nadmiernie żywiołowy, dlatego ważne jest, aby adekwatnie go socjalizować.
Barbet należy do energicznych psów, które codziennie potrzebują ruchu na świeżym powietrzu. Przedstawiciel tej rasy chętnie zamieszka w domu z ogrodem, jednak może przystosować się do życia w mieście, o ile zapewnimy mu regularne spacery oraz aktywność fizyczną. Ze względu na swój rodowód zwierzę to najchętniej przebywa w wodzie. Warto zatem, w miarę możliwości, stwarzać mu do tego okazje. w tej chwili większość barbetów to psy do towarzystwa, które doskonale odnajdują się w roli „kanapowych” towarzyszy rodziny pod warunkiem zapewnienia im odpowiedniej dawki aktywności fizycznej i stymulacji umysłowej.
Barbet – dla kogo?
Barbet jest inteligentny i podatny na szkolenie. Dobrze sprawdza się w roli pierwszego psa, ponieważ jego wychowanie raczej nie przysparza trudności. Należy pamiętać, iż rasa ta jest bardzo energiczna i wymaga codziennej aktywności na świeżym powietrzu. Barbet to również towarzyskie i mocno przywiązane do swojego opiekuna zwierzę. Źle znosi przedłużającą się samotność. Nie poleca się jego adopcji osobom często przebywającym poza domem lub niemającym zbyt wiele wolnego czasu, jaki mogłyby poświęcić czworonogowi.
Barbet doskonale nadaje się dla rodzin z dziećmi. Należy jednak pamiętać, aby od najmłodszych lat uczyć pociechy adekwatnego obchodzenia się ze zwierzętami. Psy, niezależnie od rasy, powinny mieć kontakt z najmłodszymi tylko pod nadzorem dorosłych.
Barbet – cena
W Polsce i na świecie istnieje niewielkie, ale wierne grono miłośników rasy barbet. Ile kosztuje pies z profesjonalnej hodowli? Zwierzęta tej rasy są mało popularne, punktów ich rozrodu również jest stosunkowo niewiele. W związku z tym cena za szczenię raczej nie spada poniżej 4000 zł. Na ostateczną kwotę, jaką musimy zapłacić za pupila, składają się koszty ponoszone przez hodowcę w czasie pracy ze zwierzętami. Składają się na nie m.in.:
- opieka weterynaryjna nad suką przez całe jej życie i w czasie ciąży,
- opieka nad młodymi,
- optymalna dieta,
- czas poświęcony na opiekę nad psami i ich socjalizację.
Profesjonalne hodowle psów znajdujące się na terenie naszego kraju są zawsze zarejestrowane przez Związek Kynologiczny w Polsce. Warto zadbać o to, aby pupil, którego zapraszamy do swojego domu, pochodził właśnie z takiego miejsca. Mamy wówczas największą pewność, iż zwierzę odpowiada wzorcowi rasy zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym.
Jeżeli nie planujemy udziału w wystawach lub konkursach kynologicznych, możemy zdecydować się na adopcję psa bez rodowodu z pobliskiego schroniska dla zwierząt. Przebywają tam czworonogi w typie różnych ras, które czekają na swoich nowych, troskliwych opiekunów.
Barbet – pielęgnacja
W przeciwieństwie do innych psów barbet nie linieje. Jego sierść wymaga codziennej pielęgnacji, w przeciwnym razie może się łatwo sfilcować. Szczególnie ważne jest rozczesywanie szaty czworonoga po kontakcie z wodą. Inne zabiegi pielęgnacyjne, jakie należy wykonywać regularnie, to:
- szczotkowanie zębów (raz dziennie),
- czyszczenie uszu (raz w tygodniu lub według zaleceń lekarza weterynarii),
- obcinanie pazurów (raz na 2–4 tygodnie lub według potrzeb).
Barbet – żywienie
Tak samo jak inne psy barbety powinny być żywione pełnoporcjową karmą gotową, która zapewnia im 100% niezbędnych składników odżywczych w optymalnych proporcjach. Specjaliści do spraw żywienia z Instytutu Nauki o Zwierzętach Waltham zalecają stosowanie diety mieszanej – jedzenia suchego i mokrego w proporcjach 1:1 (np. 100 g na 100 g) pod względem masy podawanych produktów. Psu należy podawać 2–3 posiłki dziennie w równych odstępach czasowych o stałych porach. Trzeba również zadbać o to, aby miał stały dostęp do świeżej wody pitnej.
Jeżeli zwierzę jest wyjątkowo aktywne fizycznie, jego żywienie (po konsultacji z dietetykiem lub lekarzem weterynarii) może bazować na jedzeniu suchym. Jest ono około czterokrotnie bardziej kaloryczne od pokarmu mokrego, co oznacza, iż dostarcza cztery razy więcej energii w porcji o tej samej masie. Dodatkowo pomaga dbać o higienę jamy ustnej zwierzęcia – gryzienie chropowatych granulek umożliwia mechaniczne ścieranie płytki nazębnej. Spożywanie jedzenia mokrego przez psa również niesie ze sobą szereg innych zalet. Niska kaloryczność takich posiłków sprzyja zachowywaniu przez zwierzę szczupłej sylwetki, a wysoka (około 80-procentowa) wilgotność wspiera optymalne nawodnienie jego organizmu.
W diecie barbetów, poza pokarmami pełnoporcjowymi, mogą się znaleźć również pokarmy uzupełniające, tzw. przysmaki dla psów. Stanowią one dobrą motywację dla czworonogów, np. podczas treningów. Należy pamiętać, iż przekąski powinny dostarczać maksymalnie 10% zalecanej dziennej dawki energii, a ich kaloryczność trzeba odliczyć od posiłków głównych.
Barbet – zdrowie
Barbet jest psem odpornym na zimno i wilgoć (jego sierść jest nieprzemakalna), natomiast niezbyt dobrze znoszącym upały. Ze względu na gęstą sierść opadającą na oczy może mieć problemy zdrowotne związane z narządem wzroku. Zaleca się również regularne kontrolowanie stanu jego stawów biodrowych i łokciowych z uwagi na możliwość wystąpienia dysplazji.
Przeciętna długość życia tych psów wynosi 12 lat.
Barbet – ciekawostki
- Barbety są bezpośrednimi przodkami pudli.
- Nazwę barbet można tłumaczyć jako brodacz (fr. la barbe – broda).
- Istnieją dwie linie tej rasy: stara vieux barbet, wywodząca się z tradycyjnych francuskich hodowli barbeta, oraz nowa, modern, pochodząca z lat 80. XX wieku.
- Rasa ta jest dość rzadka, zarówno w swojej ojczyźnie, jak i w innych krajach. W Polsce funkcjonuje kilka hodowli, jednak o ile chcemy kupić małego barbeta, często musimy na niego poczekać.
Barbet – przykładowe imiona
Przykładowe imiona dla psa: Loczek, Kudłacz, Dredzik, Człapek.
Przykładowe imiona dla suki: Alda, Dama, Lola, Happy.