Zaplanowanie ogródka warzywnego to naprawdę duże wyzwanie. Wbrew pozorom nie wystarczy po kolei umieszczać sadzonek w ziemi. Konieczne jest wybranie dla nich odpowiedniego stanowiska, a także towarzystwa. Dobre sąsiedztwo ma znaczenie. Dzięki temu plony będą wzajemnie się wspierać, wspólnie walczyć ze szkodnikami, mieć na siebie dobry wpływ oraz chronić przed chorobami.
REKLAMA
Zobacz wideo Jak mrozić i przechowywać owoce i warzywa?
Jakich warzyw nie sadzić obok siebie? Tabela pomocnicza
Cały proces nazywa się uprawą współrzędną. To metoda, w której na jednym zagonie sadzi się różne gatunki roślin. Trzeba zwrócić uwagę na ich szybkość wzrostu, rodzaj systemu korzeniowego i okres dojrzewania. Warto też wiedzieć, których warzyw absolutnie nie można ze sobą łączyć.
Zamiast się wspierać, będą sobie nawzajem szkodzić. Stworzyłam tabelkę, w której umieściłam najpopularniejsze gatunki. Możesz ją sobie zapisać na komputerze, a choćby wydrukować. Taka ściągawka z pewnością ci się teraz przyda, gdy prace w ogródku przybierają na intensywności.
Jakich warzyw nie sadzić obok siebie? Tabela grafika redakcji gazeta.pl
Jakie warzywa sadzić obok siebie? Będą sobie nawzajem pomagać
Mam też dla ciebie kilka ogólnych zasad. Po pierwsze: warzywa z tej samej rodziny nie wpływają na siebie korzystnie. Po drugie: warzywa o wysokich wymaganiach pokarmowych i wodnych będą ze sobą konkurować. Po trzecie: posadź obok siebie warzywa, które pobierają składniki odżywcze z różnych warstw gleby. Z których roślin można więc zrobić sąsiadów? Oto idealne pary:
bób i kalafior,
burak i cebula,
cukinia i szpinak,
marchewka i cebula,
fasola i ziemniaki,
ogórki i rzodkiewka,
papryka i pomidor,
sałata i truskawki,
ziemniaki i kukurydza,
seler i por.
Masz ogródek warzywny? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.