AUSTRALIAN CATTLE DOG – wielobarwny pies z Antypodów

zooart.com.pl 1 rok temu

Australian cattle dog jest, także znany jako australijski pies pasterski, blue heeler lub w uproszczeniu ACD. Za sprawą swojego umaszczenia wygląda tak, jakby był uszyty z różnych psów. Pies jest bardzo wytrwały i lubi pracować. Czuje się dobrze nie tylko na dalekim australijskim lądzie, ale wszędzie tam, gdzie jest kochany i potrzebny, choćby o ile mieszka w miejskim mieszkaniu. A czego jeszcze potrzebuje australijski pies pasterski? Poznajmy lepiej psa o oryginalnym wyglądzie rodem z krainy kangurów.

Australian cattle dog – opis ogólny

Australian cattle dog jest australijską rasą psów, która została zaklasyfikowana do Międzynarodowej Federacji Kynologicznej (FCI) i otrzymała wzorzec o numerze 287, została przypisana do grupy I – Psy pasterskie i zaganiające, w sekcji 2 – psy zaganiające.

Klasyfikacja w innych organizacjach kynologicznych

Australian cattle dog to rasa, która jest powszechnie uznawana i wpisana na listy innych większych organizacji kynologicznych:

  • American Kennel Club (AKC) – została przypisana do grupy psów pasterskich (Herding dog breeds),
  • Australian National Kennel Council (ANKC) – znajduje się w grupie psów pracujących (Working dog breeds),
  • World Kennel Union (WKU) – otrzymała wzorzec nr 1.05,
  • Kennel Club in the United Kingdom (KC-UK) – została umieszczona w grupie psów pasterskich (Pastoral dog breeds),
  • Canadian Kennel Club (CKC) – otrzymała wzorzec VII-1 w grupie psów pasterskich (Herding dog breeds),
  • United Kennel Club (UKC) – została wpisana do grupy psów pasterskich (Herding dog breeds)

Australian cattle dog – jaka to mieszkanka?

Australian cattle dog to rasa, która powstała na potrzeby hodowli bydła w trudnych australijskich warunkach. Dziewiętnastowieczni kolonizatorzy potrzebowali wytrwałego psa, który będzie w stanie przeganiać stada owiec i dzikiego bydła na duże odległości. Jednak sprowadzane psy z Europy nie były skuteczne w australijskich warunkach. Głównie to były szczekliwe psy Smithfield, z krótkim ogonem. Pewien naganiacz bydła o nazwisku Timmins, zaobserwował dzikie australijskie psy dingo i dostrzegł w nich cechy, których brakowało importowanym psom europejskim. Jak stwierdził, psy dingo:

  • są bardziej wytrzymałe,
  • mało szczekają,
  • w trakcie polowania zaganiają swoje ofiary od tyłu.

Wtedy podjęto próby stworzenia nowej rasy. Powstało wiele krzyżówek różnych ras europejskich z dingo, które mimo starań nie spełniały oczekiwań hodowców. Przełom nastąpił w 1840 roku, gdy skrzyżowano dingo z owczarkiem szkockim collie w umaszczeniu blue merle. Później do krzyżówki zostały wprowadzone inne psy. W rezultacie powstała rasa o nazwie australian cattle dog, którą można przetłumaczyć, jako australijski pies do bydła. Choć prace hodowlane nie zostały dobrze udokumentowane, to kynolodzy w krwi australijskiego psa pasterskiego dostrzegają rasy:

  • dziki pies australijski dingo,
  • owczarek szkocki collie w umaszczeniu blue merle,
  • smithfield,
  • owczarek staroangielski bobtail,
  • owczarek australijski kelpie w umaszczeniu black and tan,
  • dalmatyńczyk.

Obok rasy australian cattle dog powstała rasa zbliżona do niej w pochodzeniu i wyglądzie. Mowa tu o rasie australian stumpy tail cattle dog.

Australian cattle dog – zastosowanie rasy i popularność

Australian cattle dog w tej chwili jest rasą, która znajduje swoje zastosowanie nie tylko w charakterze użytkowym, ale także towarzyskim. Najbardziej jest popularny w Australii, poza nią, psy te są rzadko spotykane w innych zakątkach świata, choć nie są tak unikalne jak australian stumpy tail cattle dog.

Australian cattle dog – wygląd

Australian cattle dog przyciąga uwagę przez swoje wielobarwne umaszczenie. Poza tym, pies sprawia wrażenie mocnego i zwinnego, a jego sylwetka jest atletycznie zbudowana. Co jeszcze wyróżnia australijskiego psa pasterskiego?

Australian cattle dog – budowa ciała

Australijski pies pasterski posiada masywną głowę z czarnym nosem, stojącymi uszami średniej wielkości, a także owalnymi oczami w kolorze ciemnobrązowym. Szyja psa jest gruba i mocno umięśniona, jednak tułów zwarty i krępy, z głęboką klatką piersiową. Kończyny psa są równe i silne, odznaczają się mocnym kośćcem. Ogon ACD jest osadzony na średniej wysokości, a sierść na nim tworzy “szczotkę”. Pies nosi go zwykle nisko, o ile go wznosi to nie przekracza linii jego nasady.

Australian cattle dog – wielkość

Australian cattledog jest psem średniej wielkości. Wzorzec FCI ogranicza jego wysokość w kłębie:

  • dla psa: od 46 do 51 cm,
  • dla suk: od 43 do 48 cm.

Wzorzec nie ogranicza wagi, przedstawiciele rasy najczęściej ważą około od 15 do 22 kg.

Australian cattle dog – szata i umaszczenie

Australijski pies pasterski posiada krótką szatę wraz z krótkim podszerstkiem. Okrywa wierzchnia składa się z gęstych, twardych włosów, które chronią psa przed deszczem, są dłuższe od spodu tułowia oraz na udach, tam tworzą tzw. portki. ACD w umaszczeniu odziedziczył barwy od swoich krewnych ras:

  • rudą od dingo
  • blue merle (marmurkowa) od owczarka szkockiego collie
  • black and tan (czarny podpalany) od owczarka australijskiego kelpie.

Wzorzec FCI wyróżnia dwa typy umaszczenia dla rasy:

  • niebieski – może być jednolite, nakrapiane, ze znaczeniami w kolorze czarnym, niebieskim, podpalanym. Dopuszczalny jest płowy kolor podszerstka. Wzorzec szczegółowo ogranicza mieszankę wymienionych barw.
  • rudy przesiany – barwa ta jest równomiernie rozłożona na całym ciele wraz z podszerstkiem, mogą występować łaty, które również są ograniczone przez wzorzec.

Australian cattle dog, a australian stumpy tail cattle dog

Tak jak wspominaliśmy wcześniej australian stumpy tail cattle dog jest od niego mniejszy i posiada zbliżone pochodzenie do ACD, a także obie rasy są do siebie bardzo podobne. Jednak pomiędzy nimi istnieją różnice. W porównaniu do ACD, australian stumpy tail cattle dog:

  • jest mniejszy i lżejszy,
  • zazwyczaj nie posiada ogona, stąd jego nazwa stumpy (kikut) tail (ogon),
  • jego umaszczenie jest mniej urozmaicone.

Australian cattle dog – pielęgnacja

Australian cattle dog nie należy do psów, które są wymagające i wrażliwe w pielęgnacji. Został ukształtowany tak, aby móc pracować w ciężkich warunkach, jak deszcze i upały. Podpowiemy o czym należy pamiętać by pies ciągle zachwycał swoim wyglądem.

Australian cattle dog – szczotkowanie

Australijski pies pasterski powinien być szczotkowany dwa razy w tygodniu, a w okresie linienia częściej. Rozpoczynamy od spryskania sierści psa odżywką w aerozolu. Sierść ACD szczotkujemy włosianą szczotką, a szczotką z metalowymi, gladko zadkończonymi drucikami rozczesujemy podszerstek.

Australian cattle dog – kąpiele

Australijski pies pasterski nie wymaga częstych kąpieli, wystarczy jedna na dwa miesiące. Do kąpieli używamy szamponu, który będzie zgodny z aktualnym zapotrzebowaniem:

  • proteinowy – dla wzmocnienia zdrowej sierści,
  • regenerujący – dla przesuszonej sierści,
  • intensyfikujący kolor – dla poprawienia barwy sierści

Pies powinien być wykąpany dwa razy przy użyciu szamponu, a potem używamy odżywki w balsamie. Nakładamy ją na osuszoną sierść, a po kilku minutach spłukujemy ją i suszymy psa ręcznikami oraz suszarką z niegorącym strumieniem powietrza.

Australian cattle dog – higiena

Opiekując się psem każdej rasy, w tym australian cattle dog powinniśmy regularnie sprawdzać jego:

  • oczy,
  • uszy,
  • miejsca intymne,
  • zęby,
  • pazury.

Do pielęgnacji oczu, uszu i miejsc intymnych przydadzą nam się odpowiednie preparaty pielęgnacyjne dla psów. Nanosimy adekwatny płyn na chusteczkę i delikatnie przecieramy te miejsca. Muszą one pozostawać w czystości, gdyż tam najczęściej dochodzi do podrażnień i infekcji. Zęby czyścimy używając pasty do zębów dla psów, niedopuszczalna jest pasta, która jest dla ludzi. Innym rozwiązaniem są przekąski dentystyczne, które pies z pewnością doceni. Pazury przycinamy, wtedy gdy są zbyt długie i wystają poza opuszek, do tego używamy obcinaczek dla psów. ACD, tak jak każdy pies jest narażony na pasożyty, takie jak pchły i kleszcze. Żeby przed nimi zabezpieczyć psa możemy mu zakładać obroże owadobójcze. Co więcej, najczęściej wybieranymi wśród opiekunów obrożami są Foresto od firmy Bayer.

Australian cattle dog – charakter

Australian cattle dog to pies, który lubi aktywność. Świetnie się sprawdza nie tylko, jako pies pasterski, ale także i obronny. Jego niezależny charakter sprawia, iż jest psem, który nie jest łatwy do ułożenia. A jak pies zachowuje się w domu, a jaki jest wobec obcych?

Australian cattle dog – wśród rodziny

Australijski pies pasterski kocha swojego opiekuna i członków rodziny, ale nie na tyle, by się domagać czułości. Ten niezwykle aktywny pies nie znosi nudy. Z tego względu nie jest odpowiedni dla osób starszych, które nie będą w stanie nadążyć za jego potrzebami. Inaczej jest w przypadku dzieci, z którymi może się bawić niemal w nieskończoność, w dodatku traktuje je łagodnie i troskliwie. ACD jest w stanie zaakceptować inne zwierzęta domowe, gdy będzie się z nimi wspólnie wychowywał, pies może być jednak zazdrosny wobec innych samców jego gatunku. Nie najlepiej znosi też samotność, dlatego już na starcie powinien uczyć się przebywania samemu. Dzięki temu nie przeżyje szoku, gdy zajdzie potrzeba dłuższego rozstania.

Australian cattle dog – na zewnątrz

Australijski pies pasterski zatracił swój zmysł myśliwski, za to ma rozwinięty instynkt obronny, wobec obcych ludzi i zwierząt jest nieufny, ale nie opuści swojego terytorium by pogonić intruza. Na spacerach pies może wchodzić w konflikty z innymi psami, o ile zostanie sprowokowany.

Australian cattle dog – wychowanie i szkolenie

Australian cattle dog nie jest psem odpowiednim dla początkujących opiekunów. Potrzebuje zdecydowanego przewodnika, który będzie z nim spędzał dużo czasu i wyznaczał zadania, którym pies będzie mógł stawić czoła.

Australian cattle dog – pies do życia na wsi

Australijski pies pasterski jest typowym psem gospodarskim. Najlepiej będzie się czuł, gdy będzie miał pod swoją kontrolą niemałe terytorium, a także inne zwierzęta. Życie w mieście nie jest wskazane dla tej rasy, choć blue heeler może się do niego dostosować wtedy, gdy jego opiekun będzie z nim spędzał dużo czasu aktywnie.

Australian cattle dog – nauka posłuszeństwa i znoszenie samotności

Uwzględniając niezależny charakter rasy australian cattle dog, szczeniaki potrzebują nauki posłuszeństwa od samego początku, gdy znajdą się wśród rodziny. Pies może stawiać opór, o ile nie dostrzeże w swoim opiekunie lidera. ACD warto jest nauczyć spokojnego znoszenia samotności. Nauka powinna być prowadzona stopniowo, a rozłąki nie mogą być częste i zbyt długie. o ile wyjątkowo będziemy musieli zostawić psa samego na dłużej, to możemy zadbać o jego spokój podając mu specjalne środki, które są bezpieczne i oparte na naturalnych składnikach. Najbardziej popularnym preparatem jest Zylkene od Vetoquinol.

Australian cattle dog – propozycje aktywności

Australijski pies pasterski najlepiej będzie się sprawdzał w pasterstwie. Może wypasać owce lub zaganiać bydło. ACD jest odpowiednim psem, o ile lubimy dużo spacerować i wyruszać w różne miejsca, gdyż bez trudu zmieści się do samochodu, czy do transportu komunikacji publicznej. Pies na pewno doceni sport, możemy wraz z nim biegać. Może także towarzyszyć nam podczas jazdy na rowerze, bądź konnej. Oprócz tego ACD sprawdzi się także w rozmaitych dyscyplinach sportów kynologicznych:

  • treibball – nowy sport, który zdobywa popularność na całym świecie, a także i w Polsce, polega na “wypasaniu” dużych piłek, które są używane zamiast żywych zwierząt,
  • agility – zabawa polegająca na pokonaniu toru przeszkód przez psa wspieranego komendami swojego przewodnika,
  • obedience – pokaz posłuszeństwa psa, który ma za zadanie wykonywać bezbłędnie komendy opiekuna,
  • rally-o – najszybsze pokonanie toru, przez psa i jego przewodnika, gdzie pies musi wykonać konkretne komendy na poszczególnych etapach,
  • flyball – bieg sztafetowy dla psów po piłkę i z powrotem,
  • dogfrisbee – pies ma za zadanie złapać rzucony latający dysk,
  • dogtrekking – poruszanie się z psem przypiętym do uprzęży po terenach leśnych lub górskich,
  • canicross – bieg z psem, gdzie pies ciągnie człowieka. Uprząż psa jest połączona smyczą z pasem człowieka.

W trakcie treningów możemy używać przekąsek treningowych, dzięki czemu pies będzie chętniej pokonywał zadania, a także zrozumie, które czynności są pożądane. Oprócz tego, warto jest zapewnić psu odpowiednie akcesoria sportowe, na przykład uprząż sportową dla psa.

Australian cattle dog – hodowla idealna

Australian cattle dog nie jest rasą powszechnie popularną w Polsce. W naszym kraju funkcjonuje niezbyt wiele hodowli, które zajmują się tą rasą. Na szczeniaki często trzeba czekać. Starajmy się dokonywać zakupu psa wyłącznie ze sprawdzonego źródła.

Australian cattle dog – gdzie kupić szczeniaka z metryką?

Jeżeli chcemy mieć psa, któremu będziemy mogli wyrobić rodowód FCI, to powinniśmy poszukać hodowli zrzeszonej w FCI. W Polsce jedyną organizacją, która współpracuje z FCI jest Związek Kynologiczny w Polsce (ZKwP). Hodowle, które podlegają pod ZKwP, wydają psom metrykę, na jej podstawie możemy wyrobić rodowód. W tym celu powinniśmy się udać z metryką do lokalnego oddziału ZKwP i uiścić odpowiednią opłatę.

Australian cattle dog – hodowla zrzeszona w organizacji kynologicznej

Jeżeli nie zależy nam na rodowodzie FCI, to możemy dokonać zakupu psa z hodowli, która jest zrzeszona z inną organizacją kynologiczną. Niestety nie wszystkie organizacje i hodowle, które im podlegają, prowadzą swoją pracę rzetelnie. Z tego względu, przed zakupem powinniśmy zweryfikować ich procedury i pracę. Oprócz dokumentów poświadczających pochodzenie psa, sprawdzajmy książeczkę lekarską, a także warunki w jakich są trzymane szczeniaki rasy australian cattle dog, hodowla powinna nam umożliwić taki wgląd. Upewnijmy się także w tym, iż australian cattle dog szczeniaki przeszły odpowiednio socjalizację, a ich rodzice zostali przebadani pod kątem chorób dziedzicznych. Dodatkowo hodowcy mogą nam udzielić rad na temat wychowania psów rasy australian cattle dog, hodowla również pomoże nam wybrać szczeniaka, a także może wydać nam wyprawkę.

Australian cattle dog – ogłoszenia w internecie

Poszukiwania wymarzonego psa najczęściej rozpoczynamy od przeglądania ogłoszeń zamieszczonych w internecie. Nie wszystkie ogłoszenia mogą być wiarygodne. Musimy ostrożnie podchodzić do ogłoszeń typu “australian cattle dog sprzedam”, a szczególnie, gdy spotkamy się z ogłoszeniem “australian cattle dog sprzedam tanio”. Zawsze powinniśmy zwrócić uwagę na hodowle, a także na stowarzyszenie, któremu podlega. Pomocne mogą być opinie innych opiekunów, które możemy znaleźć w internecie. Przed dokonaniem zakupu, powinniśmy osobiście zweryfikować hodowlę.

Australian cattle dog – “oddam w dobre ręce”

Jeśli w nabyciu psa rasy australian cattle dog cena stoi na przeszkodzie, możemy go zaadoptować. Na portalach ogłoszeniowych często oprócz ogłoszeń zatytułowanych “australian cattle dog sprzedam” możemy znaleźć również “australian cattle dog oddam” czy “australian cattle dog adopcja”. Przed podjęciem decyzji powinniśmy poznać historię psa, a także jego zdrowie. Często do adopcji są dopuszczane psy, które mają problemy zdrowotne i psychiczne, nie każdy jest w stanie sobie z nimi poradzić.

Australian cattle dog – zdrowie

Australian cattle dog to rasa, której średnia długość życia wynosi 11-16 lat. Przedstawiciele rasy mogą żyć choćby dłużej. Popularny jest przypadek psa o imieniu Bluey, który żył 29,5 lat i został wpisany do Księgi rekordów Guinessa, jako najdłużej żyjący pies w historii.

Australian cattle dog – odporność na pogodę

Jak już wspominaliśmy australijski pies pasterski jest odporny na deszcze i upały. W przeszłości został zahartowany pracą w niesprzyjających, australijskich warunkach, które były zbyt trudne dla psów europejskich.

Australian cattle dog – choroby typowe dla rasy

Australian cattle dog uchodzi za rasę zdrową, a więc zwykle rzadko choruje. Są jednak znane przypadki występowania u jej przedstawicieli następujących schorzeń:

  • cystynuria i kamienie cystynowe w pęcherzu moczowym – jest to choroba typowa dla rasy i najczęściej występuje wśród jej przedstawicieli, do choroby dochodzi przez zaburzony metabolizm aminokwasu cystyny,
  • głuchota – schorzenie jest przekazywane dziedzicznie i jest sprzężone z białą barwą w sierści,
  • zanik siatkówki (PRA) – dziedziczne upośledzenie funkcji fotoreceptorów prowadzące do ich zaniku i ślepoty,
  • dysplazja stawów biodrowych i łokciowych – polegają na nieprawidłowym rozwoju stawów biodrowych, bądź łokciowych. Nie jest tak powszechną chorobą, jak w przypadku pozostałych ras psów średnich i dużych,
  • zwichnięcie rzepki – w wyniku tego schorzenia rzepka przemieszcza się poza krawędź bloczka udowego, Przez co czego dochodzi do kulawizny.
  • zwichnięcie soczewki – również jest chorobą dziedziczną, polega na przesunięciu soczewki, może prowadzić do jaskry, albo ślepoty,
  • gąbczasta encefalomielopatia lub też polioencefalomielopatia – choroba dziedziczna, która objawia się porażeniem, drgawkami i ataksją,
  • niedoczynność tarczycy – dotyka najczęściej suk, między 4-10 rokiem życia. Towarzyszą temu często: zaburzenia płodności, apatia, spadek temperatury ciała, brak apetytu, biegunki, zaparcia,
  • zaćma – polega na zmętnieniu soczewki, prowadzi do utraty wzroku,
  • choroba Battena (inaczej lipofuscynoza ceroidowa) – schorzenie metaboliczne, może skutkować ślepotą i zaburzeniem koordynacji u psa,
  • zespolenie wrotno-układowe – wrodzone schorzenie w wyniku, którego dochodzi do patologicznego połączenia żyły wrotnej z żyłami układowymi,
  • jaskra pierwotna – uszkodzenie siatkówki w wyniku wysokiego ciśnienia śródgałkowego skutkujące ślepotą. Jest to choroba, która najczęściej dotyka samców,
  • przetrwała błona źreniczna – pozostałości od płodowej błony źrenicznej, mogą doprowadzić do ślepoty.

Australian cattle dog – żywienie

Australian cattle dog może być żywiony dobrą karmą sklepową lub posiłkami domowymi. Wybór sposobu żywienia zależy od naszej decyzji. Karma komercyjna może zapewnić wszystkie niezbędne składniki odżywcze i pozwoli nam zaoszczędzić czas na gotowanie. Pokarmy domowe powinny być skonsultowane z lekarzem weterynarii. Oprócz tego, należy co jakiś czas badać krew psa, pod kątem niedoborów i nadmiarów substancji odżywczych.

Australian cattle dog – żywienie karmą komercyjną

Aby wybrać odpowiednią karmę komercyjną dla psa, trzeba uwzględnić jego wagę, poziom aktywności, a także wiek psa rasy australian cattle dog, szczeniaki powinny spożywać karmę specjalnie przeznaczoną dla szczeniąt. Ilość dziennego pożywienia jest podawana na odwrocie. Wskazaną dawkę dzielimy na dwa posiłki, które podajemy psu rano i wieczorem, na conajmniej godzinę przed lub po aktywności. Taki podział jest adekwatny dla dorosłych osobników rasy australian cattle dog, szczeniaki powinny spożywać mniejsze porcje, za to częściej.

Australian cattle dog – posiłki domowe

Posiłki domowe powinny być przygotowane zgodnie z przypisaną dietą. W przypadku diety BARF, która składa się w większości z surowego mięsa i kości, a także niektórych owoców i warzyw, czasem wymagana jest dodatkowa suplementacja.

Australian cattle dog – ile kosztuje szczeniak i jakie są koszty jego utrzymania

Za psa rasy australian cattle dog, cena w hodowli może wynosić od około 3 do 5 tysięcy złotych. Cena za poszczególnych osobników może się różnić, ze względu na dokonania rodziców oraz renomę hodowli. A z jakimi kosztami powinniśmy się liczyć podczas opieki nad australijskim psem pasterskim?

Australian cattle dog – miesięczne koszty opieki

W ciągu miesiąca, najważniejsze wydatki dotyczą zakupu:

  • karmy dla psa,
  • przysmaków dla psa,
  • worków na nieczystości.

W przypadku psa rasy australian cattle dog, cena ich zakupu wyniesie od około 200 do 250 zł.

Australian cattle dog – roczne koszty opieki

Koszty roczne to przede wszystkim suma kosztów miesięcznych oraz koszt zakupu środków pielęgnacyjnych, preparatów i kosmetyków, takich jak:

  • szampon dla psa,
  • odżywka dla psa w aerozolu,
  • odżywka dla psa w formie balsamu,
  • obroże owadobójcze,
  • preparat pielęgnacyjny dla psa.
  • miski dla psa,

W przypadku psa rasy australian cattle dog, cena ich zakupu wyniesie od około 300 do 400 zł. Rocznie zapłacimy za wszystko około od 2500 do 3000 zł.

Australian cattle dog – koszty opieki w przeciągu dwóch lat

Akcesoria dla australijskiego psa pasterskiego, takie jak:

  • obroże dla psa,
  • smycz dla psa,
  • obroża dla psa,
  • uprząż sportowa dla psa,
  • szczotka dla psa włosiana,
  • szczotka dla psa metalowa z gładko zakończonymi drucikami,
  • obcinaczki dla psa,
  • zabawki dla psa,
  • legowisko dla psa.

Australian cattle dog – inne koszty związane z opieką

Oprócz przedstawionych wydatków musimy uwzględnić usługi przeznaczone dla psów rasy australian cattle dog. Cena takich usług jest bardzo zróżnicowana, a od naszych potrzeb zależy z czego i jak często będziemy korzystać. Wśród nich możemy wymienić:

  • ubezpieczenie psa,
  • wizyty u lekarza weterynarii i leczenie psa,
  • szkolenie dla psów rasy australian cattle dog.

Australian cattle dog – Podsumowanie

Australian cattle dog to rasa wiernych i pracowitych psów, która powstała w Australii. Przedstawiliśmy jej historię, a także rasy, od których pochodzi. Opisaliśmy jej wygląd oraz podaliśmy wskazówki dotyczące pielęgnacji. Wiesz już, jak zadbać o zdrowie australijskiego psa pasterskiego i jego odpowiednie wyżywienie. jeżeli odpowiada Tobie i Twojej rodzinie charakter ACD, a także sądzisz, iż poradzisz sobie z jego wychowaniem, to znajdź psa dla siebie i przygotuj się do roli opiekuna. Podsumowując, mamy nadzieję, iż nasze porady dotyczące zakupu psa i opieki nad nim mogą okazać się w tym pomocne.

Idź do oryginalnego materiału