Atrakcje na wakacje: Polska południowo-wschodnia

bialyorzel24.com 2 miesięcy temu

Wiele osób w okresie letnim odwiedza Polskę. Pobyt w rodzinnych stronach jest przeważnie okazją do spotkania z bliskimi, ale przy okazji warto poznać lepiej okolicę i to, co ma do zaoferowania. Szukacie aktywnego wypoczynku, chcecie zanurzyć się w historii i kulturze, a może wolicie leniwe dni na plaży? Oto wybrane propozycje w południowo – wschodniej części Polski.

Małopolskie: Spływ Dunajcem

Planujecie wakacje w górach? Koniecznie w plan wycieczki wpiszcie Spływ Dunajcem. To jedna z ciekawszych atrakcji turystycznych w Małopolsce. Położony w sercu Pienin, malowniczy odcinek rzeki Dunajec oferuje niezapomniane widoki i emocjonujące przeżycia. Spływ odbywa się tradycyjnymi drewnianymi tratwami, które prowadzą flisacy, a tradycja organizowania tych wodnych przepraw sięga już blisko 200 lat. Trasa rozpoczyna się w Sromowcach Wyżnych i kończy w Szczawnicy lub Krościenku. Cała podróż trwa niecałe 3 godziny i obejmuje odcinek o długości około 15 kilometrów. Podczas tej wyprawy można podziwiać niezwykłe krajobrazy Pienińskiego Parku Narodowego – strome, wapienne skały, bujne lasy i dziką przyrodę.

Spływ Dunajcem dostarczy każdemu niezapomnianych wrażeń. Fot. POT

Podkarpackie: Wańkowa Ski

Nie tylko bezkresne połoniny, niekończące się szlaki i zachwycające widoki czekają na turystów na Podkarpaciu. Od zeszłego lata jedną z atrakcji, która gwarantuje niesamowite przeżycia i sporą dawkę adrenaliny jest najdłuższa w Polsce i jedna z najdłuższych w Europie – licząca 1350 metrów tyrolka Wańkowa Ski, położona w Wańkowej w gminie Olszanica. Do wyboru są dwie liny zjazdowe – można jechać na siedząco lub leżąco. Ta druga opcja pozwala osiągnąć zawrotną prędkość – choćby 120 km/h. Nieco wolniej i spokojniej zjeżdża się na siedząco, dzięki czemu z wysokości 48 metrów można podziwiać wspaniałą okolicę. W pobliżu znajduje się także inna turystyczna atrakcja Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe. To laureat Złotego Certyfikatu Polskiej Organizacji Turystycznej z 2023 roku. Tutaj, chociaż nie osiągnie się zawrotnych prędkości, to można uzyskać satysfakcję z samodzielnego przejazdu po szynach maszyną napędzaną siłą własnych mięśni i mieć możliwość odkrywania Bieszczad z zupełnie innej perspektywy. Wycieczkę można zacząć w miejscowości Uherce Mineralne lub ewentualnie w Ustrzykach Dolnych. Trasa, która można pokonać na drezynach liczy 47 km i wiedzie przez najbardziej malownicze bieszczadzkie krajobrazy. W Uhercach Mineralnych znajduje się także Bieszczadzka Szkoła Rzemiosła, którą koniecznie musicie odwiedzić. To miejsce w Bieszczadach, gdzie można aktywnie uczestniczyć w warsztatach ginących zawodów. W pochodzącej z początku XX wieku szkole będziecie mogli m.in. samodzielnie utoczyć garnek, nauczyć się jak pisać według zasad przedwojennej kaligrafii, czy upiec tradycyjne proziaki w wiejskim piecu.

Wyciąg tyrolski to jedna z najnowszych atrakcji Bieszczad. Fot. POT

Lubelskie: Magiczne Ogrody w Janowcu

Na wakacje pełne niesamowitych przygód polecamy Magiczne Ogrody w Janowcu – jedyny w Polsce rodzinny park tematyczny, zbudowany na podstawie autorskiej baśni. Wśród setek kwiatów, drzew i krzewów na najmłodszych czekają bajeczne krainy zamieszkiwane przez niezwykłe istoty. Przygoda w Janowcu zaczyna się już przy porośniętej bluszczem bramie, gdzie witają najmłodszych sympatyczne Mordole. A potem jest już tylko lepiej. Dom Czarodzieja, Ogród Wróżek, Kwiatowa Dolina, Marchewkowe Pole, Smocze Gniazdo czy Krasnoludzki Gród – to obowiązkowe punkty na parkowej mapie. Wiele euforii dostarczą podziemne tunele, zjeżdżalnie, czy mosty w koronach drzew. Na najmłodszych czekają także przejażdżki kolejką czy pływanie tratwami. Chwilę wytchnienia znajdziecie na plaży i w Wodnej Krainie.

W Magicznych Ogrodach w Janowcu cała rodzina może zanurzyć się w wyjątkowy świat baśni i legend. Fot. POT

Świętokrzyskie: Park Legend w Nowej Słupi

Park Legend w Nowej Słupi to jedna z nowszych atrakcji województwa świętokrzyskiego. Swoje podwoje dla turystów otworzył w zeszłym roku i już cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Zdobył także uznanie otrzymując Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej na Najlepszy Produkt Turystyczny 2023. Świętokrzyskie czaruje i to jest prawda. Prastare Góry Świętokrzyskie kryją wiele tajemnic, przekazywanych z pokolenia na pokolenie w legendach i podaniach. Znają je mieszkańcy tych gór. Czasem choćby spisują dla potomnych. Park Legend postanowił zebrać je w jednym miejscu, opisać i pokazać, aby zachować dla przyszłości to bezcenne, niematerialne dziedzictwo kulturowe regionu. Dlaczego warto odwiedzić Park Legend? To właśnie w parku czeka tajemniczy świat, w którym spotkać możecie m.in. czarownice z Łysej Góry. Tak, tak, ich słynny sabat odbywał się właśnie tam. Pozostałe legendy świętokrzyskie ukryte pośród specjalnej ścieżki edukacyjnej to również świat pełen magii, diabłów, nawróconych zbójów, szlachetnych rycerzy i… świętych. Świat, w którym dobro ostatecznie zawsze wygrywa ze złem, a złe czarownice okazują się dobrymi, pięknymi czarodziejkami. Można pokazać te wszystkie legendy w muzealnej gablocie, ale Park Legend w Nowej Słupi miał inny pomysł. Aby przeżycie tych niezwykłych historii było jak najpełniejsze, zastosowano najnowocześniejsze technologie, często unikatowe w skali kraju. W Parku Legend można też polecieć na miotle, a to za sprawą symulatora lotu w technologii VR. Tu jest naprawdę czarująco!

POT

Idź do oryginalnego materiału