Atrakcje geologiczne najchętniej odwiedzane przez turystów

1 rok temu
Zdjęcie: Atrakcje geologiczne najchętniej odwiedzane przez turystów


Kieleckie atrakcje geologiczne po raz kolejny były jednymi z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc w stolicy regionu świętokrzyskiego. Kadzielnia, Centrum Geoedukacji, ogród botaniczny oraz rezerwaty przyrodnicze Wietrznia i Ślichowice w 2023 roku odwiedziło łącznie ponad 537 tys. osób.

Mirosław Hejduk, dyrektor Geonatury Kielce przyznaje, iż liczba odwiedzających w 2023 roku była niższa o prawie 20 tys. w porównaniu z rokiem 2022. Wtedy kieleckie atrakcje geologiczne odwiedziło łącznie 556 tys. osób. Największą różnicę widać w przypadku Ogrodu Botanicznego, w roku 2022 liczba odwiedzających wyniosła 55 tys. Z kolei w 2023 roku było to około 50 tys. zwiedzających. Dyrektor Geonatury wskazuje, iż wpływ na wyniki bez wątpienia miały prowadzone w ostatnich miesiącach remonty pobliskich dróg – ul. Kamińskiego oraz skrzyżowania z ul. Jagiellońską. Roboty utrudniały dojazd oraz parkowanie w pobliżu Ogrodu.

– Wszystko zależy od obiektu. Jednak bez wątpienia wybija się pod tym względem park Kadzielnia. Rok temu było to ponad 300 tys. osób. Zwiedzających wciąż przybywa, a widać to po liczbie wejść do amfiteatru czy jaskini. Mimo słabszej frekwencji w Ogrodzie Botanicznym w ubiegłym roku mam nadzieję, iż w tym dojazd do obiektu nie będzie już tak utrudniony. W rezerwatach Ślichowice i Wietrzenia także odnotowaliśmy nieco mniej zwiedzających. Zakładamy jednak, iż wyniki w tym roku zostaną poprawione, ponieważ wspólnie z miastem planujemy szereg kampanii promocyjnych oraz wydarzeń tematycznych – ocenia.

Miejska instytucja ma także ambitne plany dalszego rozwoju samych obiektów. Mirosław Hejduk dodaje, iż Geonatura w tym roku zamierza rozpocząć prace nad poprawą zagospodarowania kieleckich rezerwatów oraz parku Kadzielnia.

– Każda z naszych inwestycji jest specyficzna oraz unikalna. Tereny te w większości to dawne kopalnie oraz kamieniołomy. W przypadku Kadzielni chcemy stworzyć ścieżkę edukacyjną, platformy widokowe, zamontować monitoring w rejonie Skałki Geologów. Często wiele osób wchodzi tam na „dziko”, pozostawia śmieci oraz marze ściany. Chcemy z tym skończyć. W pozostałych rezerwatach także będziemy dążyli do stworzenia warunków na poziomie światowych atrakcji geologicznych. W końcu taki status mają nasze rezerwaty. Nie zapominajmy, iż zostały one wpisane na listę geparków UNESCO – dodaje dyrektor Geonatury.

Jeszcze w tym roku przygotowane mają być koncepcje oraz wnioski o dofinansowanie projektów. Plany inwestycyjne są wyceniane na 60 mln zł. Rozwiązaniem ma być unijne wsparcie na poziomie 85 proc, które jest zapisane w Regionalnym Programie Operacyjnym dla województwa świętokrzyskiego. Z kolei realizacja inwestycji ma potrwać około 2-3 lat.


Idź do oryginalnego materiału