Atrakcja na „wyciągnięcie ręki”

6 miesięcy temu

Kórnik, to nie duża miejscowość słynąca z legendy o Białej Damie. Jednak podpoznańskie miasto ma do zaoferowania o wiele więcej. Zdradzamy dlaczego warto odkrywać swoją okolicę i wybrać się do Kórnika na weekend.

Kórnik jest oddalony od Poznania o około 30 minut podróży samochodem. Do miasta dojedziemy również komunikacją miejską. Wystarczy, iż podjedziemy na Rondo Rataje, a tam przesiądziemy się w autobus 560, który w pół godziny dowiezie nas do tego urokliwego, podpoznańskiego miasta. Kórnik, mimo, iż jest niewielką miejscowością, to z pewnością nie można odebrać mu tego, iż skrywa wyjątkowe miejsca i liczne atrakcje, które czekają na turystów. Kojarzony jest z Zamkiem Kórnickim, jednak to nie jedyne miejsce, które warto odwiedzić. Z racji na niedaleką odległość od Poznania i wygodny dojazd jest idealnym miejscem na weekendowy wyjazd. To miejsce pełne zielni, w którym kontakt z przyrodą jest niemalże oczywisty.

Peru 30 kilometrów od Poznania

Choć nazwa miejscowości może w tym przypadku wydać się myląca, to w mieście hodowane są… alpaki. To urocze, dość duże, puchate zwierzęta z rodziny wielbłądowatych, pochodzące z Peru. Są bardzo przyjazne i towarzyskie. Zalpakoo znajduje się przy ulicy Poznańska 15 (wejście od promenady). Największą atrakcją w ośrodku jest możliwość karmienia aplak. Kosztuje ono 20 zł od osoby. Dzieci i dorośli dostają w kubeczkach marchewki, które są jednym z ulubionych przysmaków tych zwierząt. Gdy dzieci spędzają czas z alpakami, dorośli mogą spróbować oryginalnej peruwiańskiej kawy. Na miejscu znajduje się też sklep z ubraniami, dodatkami i zabawkami, które właścicielka sprowadza prosto z Peru.

fot. Zalpakoo Facebook

Legenda o Białej Damie i zachwycające arboretum

W zestawieniu najważniejszych atrakcji Kórnika, nie mogłoby zabraknąć miejsca, z którego to miasto słynie. Zamek Kórnicki powinien być oczywistym punktem każdej wycieczki do tego malowniczego miasteczka. Jest jego wizytówką i miejscem, które skrywa tajemniczą historię. Jego przestrzeń została przystosowana do zwiedzania w taki sposób, aby można było poczuć klimat tego jak żyli członkowie rodów Górków i Działyńskich. Niektórych z nich przez cały czas można spotkać na zamkowych korytarzach. Mowa oczywiście o Białej Damie, czyli Teofilii Działyńskiej. Dama po śmierci pierwszego mężna i rozwodzie z drugim zadecydowała, iż zajmie się rozwojem Kórnika. Zaczęła od przebudowy pałacu. Budowała również drogi, tamy, wiatraki i młyny. Pańszczyznę zamieniła na czynsze dzierżawcze. Pomimo jej zasług dla miasta, dookoła postaci Teofilii tworzono legendy. Do ich powstania przyczynił się portret Białej Damy, który goście odwiedzający Zamek przez cały czas mogą podziwiać. Jak głosi legenda, tuż przed północą Biała Dama schodzi z obrazu i zmierza w stronę tarasu. Gdy na zegarach wybija północ Teofilę zabiera rycerz na czarnym koniu. Bilety do Zamku Kórnickiego dostępne są w cenie 16 złotych normlany i 8 złotych ulgowy.

fot. kornik.travel.pl

Zamek Kórnicki jest otoczony różnorodną zielenią. Arboretum, bo o nim mowa, wraz z zamkiem znajdują się w rejestrze zabytków. To miejsce zachwyca i uspokaja o każdej porze roku. Jednak latem, gdy rośliny są zielone, a część z nich przez cały czas kwitnie zamkowy park wypełnia się pięknymi zapachami. Latem w parku kwitną m.in. jaśminowce, lipy i hortensje. Na ogromnej, ponad 50 hektarowej powierzchni, rośnie blisko 3000 gatunków roślin. Część z nich to gatunki egzotyczne. Na terenie parku nie brakuje miejsc do odpoczynku. Można skorzystać z ławek i stolików. W arboretum znajdują się ścieżki edukacyjne „Drzewa Świata” i „Cisowe komnaty” oraz dwie polany, edukacyjna i piknikowa. Nie zapomniano o też o najmłodszych, którzy w otoczeniu przyrody mogą pobawić się na placu zabaw. Bilety wstępu dostępne są dla dorosłych w cenie 12 złotych i dla dzieci za 9 złotych.

fot. kornik.travel.pl

Muzyka z Kórnika

W lipcowe i sierpniowe niedziele w Kórniku będą odbywały się koncerty w ramach festiwalu Muzyka z Kórnika. Podczas pierwszego dnia festiwalu, 7 lipca, wstąpi Stanisław Soyka. Na scenie towarzyszyć będzie mu Grott Okriestra. Koncert odbędzie na polanie na Prowencie. Przed Soyką zagra zespół o góralskim charakterze, „Góralsko siła” Trebunie Tutki. Podczas pozostałych niedzielnych koncertów usłyszymy m.in. zespół Retro Boys czy koncert Narodowej Orkiestry Symfonicznej. W programie także wieczór operetkowy i koncert hitów lat 70. i 80. i 90. w wykonaniu Grand Royal Orchestra. Wstęp na wydarzenia jest darmowy.

Miejsce z początków XIX wieku

Jeśli po spacerze w arboretum nabierzemy ochoty na stworzenie własnego ogrodu marzeń, to nie na spełnienie tego pragnienia nie ma lepszego miejsca, niż właśnie Kórnik. Znajdują się tam Szkółki Kórnickie. To jeden z najstarszych zakładów w Polsce, który na początku XIX wieku. Od tego czasu nieustannie się rozwija, a w swojej ofercie ma tysiące drzew, krzewów, kwiatów i ziół. Szkółki Kórnickie pamiętają Tytusa i Jana Działyńskich, a dziś są częścią Zakładu Doświadczalnego. Odwiedzając to zielone, kórnickie miejsce można zakupić nie tylko drzewa liściaste, iglaste czy owocowe ale również rozmaite krzewy. jeżeli po aktywnym dniu Kórniku będziemy chcieli zrobić pyszną kolację to do jej przygotowania, w Szkółce, można zakupić zioła i warzywa.

fot. Szkółki Kórnickie

Pozostając w klimatach natury, nie można nie wspomnieć o Jeziorze Kórnickim. To miejsce w naturze do którego żaden bilet wstępu nie jest konieczny. Kilka lat temu powstała kładka, która łączy dwa brzegi jeziora. Dzięki temu łatwo można dostać się na kórnicką plażę.

fot. gminakornik.pl

Error happened.
Idź do oryginalnego materiału