Polskie ogrody zdobią powszechnie znane kwiaty takie jak hortensje, róże, goździki czy tulipany. Mało kto słyszał jednak o wyjątkowych kwiatach, jakimi są dieramy. Wyróżniające się pędy zakończone uroczymi dzwoneczkami mogą stanowić doskonałą ozdobę ogrodu. Z pewnością niezwykłą, bowiem roślina ta wciąż nie cieszy się dużą popularnością.
Dierama — mało znana roślina o wyjątkowym wyglądzie
Dierama to rodzaj bulwiastych bylin z rodziny kosaćcowatych, do której zalicza się około 40 gatunków. Wyróżnia się smukłymi pędami zakończonymi dzwonkowatymi kwiatami. Kiedy kołyszą się na wietrze, przypominają zarzucone nad wodą wędki, stąd ich powszechna nazwa “anielskie wędki".
Kilka z gatunków dieram uprawianych jest jako rośliny ozdobne. Jedną z popularniejszych odmian jest Dierama pulcherrimum, która wybitnie ceniona jest za swój wygląd. Zwisające kwiatostany w kolorach takich jak różowy, fioletowy czy biały, robią na niemal każdym wrażenie.
Dierama posiada zielone, wąskie i przewieszające się na zewnątrz liście, które zebrane są w gęste kępy. Te mogą sięgać choćby metra wysokości. Roślina ta preferuje wilgotne warunki, które przypominają naturalne siedliska. Są to między innymi podmokłe łąki oraz brzegi rzek.
Anielskie wędki to rośliny, które cenią Słońce i ciepło. Wobec tego dobrze odnajdują się w klimatach o łagodnych zimach. W przypadku zimniejszych rejonów zaleca się wykopywanie dieramy przed przymrozkami i przechowywanie w suchym miejscu. Właśnie tak zaleca się robić, uprawiając je w Polsce.
Zobacz także: We wrześniu koniecznie posadź te kwiaty. Wiosną zaniemówisz z zachwytu
Jak uprawiać i pielęgnować “anielskie wędki"?
Jak już zostało wspomniane dierama najlepiej czuje się w cieple i Słońcu. Wobec tego, chcąc ją hodować, warto zadbać o stanowisko słoneczne. Ponadto dobrze, aby było osłonięte przed silnymi wiatrami.
Gleba najlepiej, aby była przepuszczalna, żyzna i o lekko kwaśnym odczynie pH. Dobrym wyborem będzie podłoże piaszczysto-gliniane. W przypadku anielskich wędek najważniejsze jest, aby dbać o utrzymywanie stale wilgotnej gleby. Należyta troska, zaowocuje długim i widowiskowym kwitnieniem.
W okresach suszy roślina wymaga specjalnej troski. Łatwo bowiem o przesuszenie korzeni dieramy. Oprócz tego warto zadbać, aby gleba była bogata w substancje organiczne. Wobec tego na początku sezonu należy nawozić roślinę nawozami o długim działaniu. Dla tego gatunku najczęściej poleca się kompost.
Ze względu na swoje preferencje co do warunków, dieramy warto sadzić w okolicach stawów bądź oczek wodnych. Jako roślina dość wymagająca w uprawie, zmusza do odpowiedniej troski. jeżeli nie w glebie, można również spróbować hodować dieramy w doniczce.
Przeczytaj też: To najodporniejsza odmiana lawendy. Zachwyca pięknem i przetrwa choćby mrozy
Zobacz też:
Jesienią potraktuj jeżynę w ten sposób. Za rok oblepi się całą masą owoców
Znudziły ci się hortensje? Zasadź ten krzew o wyjątkowych kwiatach
Planujesz przesadzanie roślin? Kwiaciarka tłumaczy, czy to dobry moment