Amarylis – uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie – Ogarnij Ogród

1 rok temu
Zdjęcie: amarylis uprawa pielęgnacja


Amarylis – uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie. Co zrobić, aby pięknie kwitł?

Amarylis (Amaryllis) to rodzaj roślin z rodziny amarylkowatych, w skład których wchodzą dwa pochodzące z Afryki Południowej gatunki: amarylis nadobny (Amaryllis belladonna L.) oraz Amaryllis paradisicola. Amarylis jest bliźniaczo podobny do zwartnicy (Hippeastrum), przez co często z nią mylony. Chętnie uprawiany w doniczkach, kwitnie latem w kolorze zależnym od wybranej odmiany.

Jak wygląda amarylis?

Amarylis to roślina cebulowa, która dorasta do 30-50 cm wysokości. Na końcach długich łodyg, które pojawiają się wśród wąskich długich liści rosnących naprzeciwlegle, latem rozwijają się lejkowate kwiaty. Z jednej cebulki wyrasta jedna lub dwie łodygi, a na nich spotkać możemy od 2 do 12 lejkowatych kwiatów. Kwiaty amarylisa osiągają od 6 do 10 cm średnicy, są w kolorze białym, różowym oraz fioletowym.

Czy amarylis to roślina wieloletnia?

Amarylis to roślina wieloletnia. Do zakwitnięcia w kolejnym roku będą potrzebowały zabezpieczenia po przekwitnięciu. Cebulę wyciągamy z ziemi oraz zimujemy, przechowując ją w suchym i przewiewnym miejscu, jak mamy w zwyczaju robić z różnymi cebulami kwiatowymi.

Cebulowe rośliny doniczkowe
Rośliny cebulowe często goszczą w przydomowych ogrodach. Jednak można spotkać je również we wnętrzach,…

Jak posadzić amarylis w doniczce?

Dla amarylisa wybieramy doniczkę lub pojemnik posiadający otwory odpływowe w dnie. Sama doniczka powinna być kilka większa od samej cebuli – dobrze, aby naokoło znajdowały się tylko 3-4 cm ziemi (pomiędzy cebulą a ściankami doniczki). Cebulę sadzimy na głębokość od połowy do 3/4 jej wysokości tak, aby sama cebula adekwatnie wystawała z ziemi na od 1/4 do połowy swojej wysokości. Ziemię wokół ugniatamy, dokładnie osadzając amarylisa w doniczce.

Sadzenie amarylisa w doniczce, źródło: Depositphotos

Uprawa amarylisa w doniczce

Na jesień lub na wiosnę (od października do kwietnia) do doniczki sadzimy cebulki amarylisa (które są dość duże – mają od 5 do 10 cm szerokości). Umieszczamy je w taki sposób, aby ich górna część lekko wystawała znad ziemi. Dobrze jest wybrać przepuszczalną, żyzną, świeżą ziemię. W naszym klimacie amarylis sadzimy wyłącznie do doniczek – nasze temperatury niestety nie sprzyjają rozwojowi rośliny w ogródku.

Jak pielęgnować amarylis aby zakwitł?

Po posadzeniu cebulek musimy pamiętać przede wszystkim o regularnym ich podlewaniu – nieco mniejszą ilością wody do momentu rozpoczęcia wzrostu oraz z większą intensywnością po pojawieniu się liści. Dopóki roślina nie wypuści liści staramy się jej nie przelewać, można choćby doprowadzić do lekkiego przesuszenia podłoża w tym czasie. Samą doniczkę dobrze jest ustawić w miejscu ciepłym i słonecznym, natomiast nie wystawiając kwiatu na bezpośrednie światło. W okresie wegetacji możemy dodatkowo nawieźć roślinę nawozem do roślin ozdobnych lub granulowanym kompostem czy biohumusem. Po zakwitnięciu kwiaty amarylisa będą cieszyć nasze oczy choćby do 4-6 tygodni.

Na jesień ograniczamy zarówno podlewanie jak i nawożenie naszej rośliny, pozwalając jej uschnąć i spokojnie zakończyć okres wegetacji, rozpoczynając tym samym okres spoczynku amarylisa.

Jak przedłużyć kwitnienie amarylisa?

Amarylis, autor: I Do Nothing But Love, Unsplash

Jeśli zastosujemy się do wytycznych dotyczących odpowiedniego podłoża, doniczki, słonecznego i ciepłego miejsca a następnie odpowiedniej uprawy: podlewania i nawożenia, możemy spodziewać się choćby 6-tygodniowego okresu kwitnienia.

Co zrobić z amarylisem po przekwitnięciu?

Po przekwitnięciu usuwamy zwiędłe kwiaty amarylisa a pęd kwiatowy pozostawiamy do naturalnego zaschnięcia. Po zakończeniu wegetacji cebule wykopujemy i umieszczamy w suchym, przewiewnym miejscu. Możemy również oczyścić zaschnięty pęd oraz pozostawić cebulę w ziemi, a samą doniczkę przenieść do takiego samego miejsca. Temperatura powinna wówczas wynosić od 10 do 15 stopni Celsjusza. Stan spoczynku amarylisa będzie trwał około dwa miesiące, po tym czasie możemy powtórzyć cały proces.

Zwartnica (hipeasterum) czy amarylis – czym się różnią te rośliny?

Amarylis i hipeasterum (pisany również jako hippeasterum lub hipeastrum) to rośliny bardzo do siebie podobne oraz w ten sam sposób uprawiane, dlatego nietrudno jest je pomylić. Różnice zaczynają się już w pochodzeniu tych roślin – zwartnica pochodzi z Ameryki Południowej natomiast amarylis z Afryki Południowej. Hipeasterum ma duże kwiaty o niezwykle żywych kolorach, wyrastające na wysokim pędzie kwiatowym. Kwiaty amarylisa są nieco mniejsze. Różnicę znajdziemy również w etapach rozwoju tych roślin. Zwartnica bowiem najpierw wypuszcza kwiat, a u amarylisa najpierw dostrzeżemy liście. Wśród domowych roślin doniczkowych częściej spotkamy zwartnicę niż amarylisa.

Zwartnica – uprawa i pielęgnacja w domu
Zwartnica (Hippeastrum) Wysokość 30-60 cm Kwitnienie I, II, III, IV Stanowisko słoneczne, półcień Wilgotność gleby…

Odmiany amarylisa

Dostępnych jest sporo odmian amarylisa, choć oczywiście łatwo pomylić je ze zwartnicą. Zresztą – jak przyjrzymy się cebulkom dostępnym w Polsce to zobaczymy, iż niemal wszystkie oznaczone są jako “Amarylis hipeasterum / Zwartnica”. Dwa w jednym? jeżeli zależy nam na tym, aby wybrana przez nas cebulka była rzeczywiście amarylisem, nie zwartnicą, polecamy wybrać którąś z poniższych odmian:

  1. Odmiany o biało-czerwonych (mniej lub bardziej wyrazistych) kwiatach: ‘Spartacus’, ‘Striped Amadeus’, ‘Exotic Star’, ‘Star Dust’
  2. Odmiany o żółtawych lub zielonkawych kwiatach: ‘Evergreen’, ‘Luna’, ‘Magic Green’
  3. Odmiany o różowych lub wpadających w pomarańcz kwiatach: ‘Terra Cotta Star’, ‘Giant Amadeus’, ‘Rilona’, ‘Apple Blossom’
  4. Odmiany o czerwonych lub bordowych kwiatach: ‘Rapido’, ‘Pink Rival’, ‘Candy Queen’, ‘Daphne’, ‘Magical Touch’, ‘Cherry Nymph’, ‘Splash’, ‘Carmen’
  5. Odmiany o białych kwiatach: ‘White Amadeus’, ‘Picotee’, ‘Christmas Gift’

Zdj. główne: Amarylis, źródło: Depositphotos

Idź do oryginalnego materiału