Alternarioza cebuli (Alternaria porri) jest groźną chorobą grzybową, która atakuje warzywa cebulowe (ale nie tylko) takie jak właśnie cebula zwyczajna. Jest to choroba powszechnie występująca na całym świecie, wszędzie tam, gdzie cebula jest uprawiana.
Alternarioza cebuli – objawy
Objawy alternariozy cebuli zaobserwować można latem, gdy jest ciepło i wilgotno. Choroba jest o tyle groźna, iż bardzo gwałtownie rozprzestrzenia się z wiatrem, z kroplami padającego deszczu, a choćby w trakcie opryskiwania z drobinami cieczy.
Alternarioza cebuli, autor: New Zealand Fungal and Plant Disease Collection (PDD) – Landcare Research, CC BY 3.0, commons.wikimedia.org
Pierwsze ofiarą patogenów padają liście starsze, a objawia się to nabrzmiałymi wodą plamkami z białym środkiem i brunatnym albo ciemnoczerwonym brzegiem. Następnie szczypior zaczyna więdnąć, a plamy stają się ciemnobrązowe albo brunatne i przybierają formę kręgów, gdzie zgromadzone są zarodniki grzyba. Szczypior zaczyna się wówczas załamywać o obumiera.
Ale grzyb ten może również zaatakować cebulę, co najczęściej ma miejsce, gdy ta już wcześniej została porażona szarą pleśnią albo mączniakiem rzekomym. Miejsca porażenie stają się początkowo intensywnie żółte by z czasem przybrać barwę wręcz purpurową.
Alternarioza cebuli – warunki rozwoju
Jak już było wspomniane, jest to choroba późnego lata, kocha bowiem i wysoką temperaturę i wysoką wilgotność powietrza. Optymalne warunki to takie, gdy szczypior pozostaje mokry przez co najmniej 12 godzin plus do tego rano jest obfita rosa, gdy ta odparuje patogen przenoszony jest z wiatrem. Pierwsze objawy pojawiają się bardzo szybko, bo już po jednym do czterech dni. A gdy zacznie jeszcze wtedy padać, wówczas grzyb może porazić całą uprawę cebuli.
Jak chronić cebulę przed alternariozą
By nie ułatwiać grzybowi przetrwania, należy dokładnie zbierać resztki roślinne po sezonie i jeżeli choroba występowała, zutylizować je, a nie dodawać do kompostownika. Patogeny bowiem zimują w resztkach.
Bardzo ważne jest również stosowanie płodozmianu. Warzyw cebulowych nie powinno się sadzić w tym samym miejscu przez co najmniej 4 lata.
Płodozmian warzyw
Zanim zasadzimy cebulę z dymki albo zasiejemy cebulę z nasion dobrze jest je zaprawić. Nasiona i cebulę dymkę można zaprawić domowymi sposobami np. stosując mączkę bazaltową, popiół z drzew liściastych, moczenie w wywarach lub w mocno ciepłej wodzie (46-50°C). Można również zastosować naturalne preparaty jak Polyversum WP czy kostki Himal.
Dobrze jest również podlewać cebulę przy powierzchni ziemi i nie zraszać przy tym szczypioru.
Alternarioza cebuli, źródło: depositphotos.com1
Żeby uniknąć chorób grzybowych cebuli warto stosować profilaktyczne opryski preparatami naturalnymi jak Polyversum WP oraz Biosept Active (preparat na bazie grejpfruta).
Zwalczanie alternariozy cebuli
Do oprysków interwencyjnych zaraz po pojawieniu się choroby można zastosować oprysk z Biosept Active. A gdy choroba jest już zaawansowana pozostaje oprysk fungicydami: Amistar 250 SC lub Signum 33 WG.
Fot. główna: depositphotos.com