Alstromeria – uprawa i pielęgnacja

1 rok temu
Zdjęcie: Alstroemeria – Alstomeria – Alstromeria – Astremeria – Krasnolica – Lilia Inków , autor Krzysztof Ziarnek, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org


Alstromeria, nazywana też Astromeria, a poprawnie Alstremeria (Alstroemeria)

Wysokość ok. 70 cm
Kwitnienie VII, VIII, IX, X
Stanowisko półcień
Wilgotność gleby umiarkowanie wilgotna
Ozdobność kwiaty
Pokrój wzniesiony

Alstromeria, nazywana też Astromeria, a poprawnie Alstremeria (Alstroemeria) jest rośliną jednoliścienną, liczącą około 65 gatunków, należącą do rodziny krasnolicowatych. W naturze rośnie w górzystych i chłodnych rejonach Andów (Brazylia, Chile i Peru). W Polsce znana pod nazwami Krasnolica lub Lilia Inków. Uprawiana ze względu na oryginalne i trwałe kwiaty, które mogą zdobić ogród lub bukiety, doskonale bowiem nadają się na kwiaty cięte. Pędy dorastają do 100 cm wysokości, są ulistnione i wyrastają z podziemnego kłącza. Jest ono białe, mięsiste i mocno się rozgałęzia. Dolna część wytwarza korzenie a górna łodygi, które są sztywne i się nie rozgałęziają. Są albo generatywne (wytwarzające kwiatostan) albo wegetatywne (gęsto ulistnione). Liście na łodygach ułożone są skrętolegle, zwężone u nasady i często obrócone o 180°, czyli dolną stroną do słońca. Na końcu łodygi tworzy się kwiatostan złożony z kilku kwiatów o budowie podobnej do budowy kwiatów lilii (grzbiecistej). Kolorystyka alstromerii jest imponująca, najczęściej kwiatostany są wielobarwne z ciemniejszymi plamkami, ale dominują kolory od białego po żółty, różowy do czerwonego.

Alstromeria kwitnie od czerwca do (nawet) października.

Uprawa alstromerii

Alstromerię można uprawiać w naszych ogrodach, ale do łatwych w uprawie nie należy. Kłącza wysadza się do donic w marcu a w połowie maja można je przesadzić do ogrodu lub pozostawić w donicy i wynieść ją na dwór.

Podłoże dla rośliny powinno być żyzne, próchnicze, przepuszczalne o odczynie lekko kwaśnym. Miejsce w ogrodzie powinno być ciepłe i jasne, ale nie w pełnym słońcu, lepszy jest półcień. Alstemeria musi być systematycznie podlewana, nie może jednak zostać przelana, gdyż zaczną gnić jej kłącza. Niestety w podłożu nie przezimują, dlatego należy je jesienią wykopać i umieścić w pomieszczeniu, w kilku stopniach powyżej zera. Roślinę powinno się podwiązywać, gdyż jej łodygi są bardzo kruche i delikatne, w razie silnego deszczu lub wiatru mogą zostać połamane.

Alstromerię możemy przezimować w miejscu widnym i chłodnym – temperatura powinna wynosić około 10°C. Roślina nie przezimuje w ciepłym pomieszczeniu, dlatego zimowanie nie może odbywać się w domu.

Fot. główna: Sankar 1995, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Idź do oryginalnego materiału