Alergia pokarmowa u psa to jeden z najczęstszych powodów wizyt w gabinetach weterynaryjnych. Coraz więcej czworonogów boryka się z tym uciążliwym schorzeniem, a jedynym sposobem „leczenia” pozostaje adekwatnie dobrana dieta. Sprawdź, jaką karmę wybrać dla psa alergika, by zminimalizować objawy uczulenia u pupila!
Mogłoby się wydawać, iż alergia to typowo ludzka przypadłość. Nic bardziej mylnego! Uczulenia różnego rodzaju coraz częściej diagnozuje się również u psów, niezależnie od ich wieku czy rasy. Jednym z najczęstszych schorzeń tego rodzaju jest bez wątpienia alergia pokarmowa. Jakie są dolegliwości u psa-alergika i jak je złagodzić? Poznaj objawy alergii pokarmowej u psa i dowiedz się, jaka karma będzie dla niego odpowiednia.
Alergia pokarmowa u psa – czym tak naprawdę jest?
Czym jest alergia pokarmowa? To nadmierna reakcja układu odpornościowego na różne substancje, z którymi organizm ma styczność. Alergia pokarmowa u psa dotyczy określonych składników diety, a zwłaszcza białka. Niektóre jego rodzaje są odporne na ogrzewanie i nie rozpadają się pod wpływem enzymów trawiennych. To sprawia, iż organizm wchłania je w formie niezmienionej, co pobudza układ immunologiczny.
Produktami, które najczęściej wywołują alergię pokarmową u psa, są:
- drób (kurczak, indyk),
- wołowina,
- mleko krowie,
- jaja kurze,
- zboża (pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz oraz ryż),
- jagnięcina,
Alergia pokarmowa u psa: objawy
Rozpoznanie uczulenia u czworonogów nie zawsze jest tak łatwe, jak mogłoby się wydawać. Alergia pokarmowa u psa daje dość nieoczywiste objawy, w dodatku zupełnie inne niż u człowieka. Do alarmujących symptomów należą:
- silny świąd skóry,
- wypadanie sierści i miejscowe łysienie,
- wysypka i zaczerwienienie skóry,
- łzawienie oczu,
- biegunka i wymioty,
- kichanie i katar.
Objawy alergii pokarmowej u psa nasilają się po spożyciu uczulającego produktu. Co ciekawe, najbardziej charakterystycznym symptomem nie są dolegliwości ze strony układu pokarmowego, a właśnie świąd skóry. Zwierzak odczuwa tak silne swędzenie, iż drapiąc się, może doprowadzać do powstawania ran na skórze. Pies alergik może także ocierać się o różne przedmioty lub wręcz gryźć skórę i sierść w uporczywie swędzącym miejscu.Objawy alergii pokarmowej u psa nasilają się po spożyciu uczulającego produktu. Co ciekawe, najbardziej charakterystycznym symptomem nie są dolegliwości ze strony układu pokarmowego, a właśnie świąd skóry. Zwierzak odczuwa tak silne swędzenie, iż drapiąc się, może doprowadzać do powstawania ran na skórze. Pies alergik może także ocierać się o różne przedmioty lub wręcz gryźć skórę i sierść w uporczywie swędzącym miejscu.
Leczenie alergii pokarmowej u psa wymaga konsultacji z weterynarzem. Jeśli zauważasz u swojego psa pierwsze niepokojące objawy – nie zwlekaj i jak najszybciej udaj się do lecznicy.
Dieta eliminacyjna, czyli jak wyleczyć alergię u psa
Leczenie alergii pokarmowej u psa polega przede wszystkim na unikaniu kontaktu z alergenem i łagodzeniu objawów. Aby ustalić, co powoduje uczulenie u czworonoga, należy zastosować tak zwaną dietę eliminacyjną, uzgodnioną z lekarzem weterynarii.
Dieta eliminacyjna polega na wykluczeniu z jadłospisu psa potencjalnych alergenów. Pies alergik powinien otrzymywać nową karmę zawierającą składniki, których wcześniej nie jadł. Jeśli do tej pory Twój pupil spożywał karmę z kurczakiem, zastąp ją na przykład pokarmem z jagnięciną. o ile po kilku tygodniach objawy nie ustąpią, ponownie zmień rodzaj karmy (konsultując się ze specjalistą).
Karma dla psa alergika
Rynek zoologiczny oferuje coraz większy wybór karm dla psów borykających się z alergią pokarmową. Do grupy tak zwanych karm hipoalergicznych należą:
Karmy jednobiałkowe
Pokarmy jednobiałkowe doskonale sprawdzają się podczas diety eliminacyjnej, ponieważ pozwolą Ci z całą pewnością stwierdzić, czy dane źródło białka powoduje reakcję alergiczną u Twojego pupila.
Karmy bezzbożowe
Karma bezzbożowa to najlepszy wybór dla psa z alergią na zboża, takie jak ryż czy pszenica. Zamiast nich w składzie karm bezzbożowych często znajdują się ziemniaki lub bataty.
Karmy z hydrolizowanym białkiem
Dobrym wyborem dla psa alergika będzie także karma z hydrolizowanym białkiem, które poddano specjalnemu procesowi, polegającemu na rozbiciu polipeptydów na mniejsze cząsteczki. Dzięki temu nie wywołuje ono reakcji obronnej ze strony układu immunologicznego.
Musisz wiedzieć, iż niestety nie ma jednej, skutecznej metody zwalczającej alergię pokarmową u psa. Na szczęście dzięki pełnowartościowym pokarmom dla psów z alergią możesz zwalczyć uciążliwe objawy i poprawić komfort życia pupila!