Aleksandryt

6 miesięcy temu
Zdjęcie: aleksandryt-mineral


Aleksandryt to niezwykle interesujący kamień szlachetny o intrygującej nazwie. To rzadko występujący minerał, który jest odmianą chryzoberylu, najwyższej próby. Jest to przezroczysta odmiana tlenku glinu i berylu. Piękny wygląd, wiele różnorodnych adekwatności, to tylko kilka zalet tego kamienia.

Garść historii

Aleksandryt został odkryty w 1830 roku w Rosji, a dokładnie w pobliżu Jekaterynburga. Co ciekawe, został odkryty przez przypadek. Celem odkrywców było odnalezienie szmaragdów. Nazwa, jaką nadano temu minerałowi, również nie jest przypadkowa. Wybrano ją w roku 1842, by oddać cześć carowi Aleksandrowi II. Dziś jest to jeden z najcenniejszych minerałów na świecie, uchodzący za jeden z najrzadziej spotykanych. Jego cena za jeden karat może wynosić choćby 35 tysięcy dolarów.

© Źródło: Wikimedia Commons. Autor: User at en.wikipedia. Licencja: GNU Free Documentation License, version 1.2.

Charakterystyka

Aleksandryt, niczym kameleon, zmienia swój kolor i barwę, zależnie od dnia i nocy. Barwami przewodnimi tego minerału są czerwień i zieleń. Kamień przybiera różny wygląd w zależności od natężenia światła. W dzień, przy naturalnym oświetleniu, przybiera odcienie czerwieni. jeżeli zostanie oświetlony sztucznym światłem, wówczas przybiera barwę szmaragdu. Jest minerałem twardym, przez co bardzo łatwo ulega uszkodzeniom. W związku z tym nie jest materiałem, który może podlegać szlifowaniu, jak również polerowaniu. Kamień bardzo źle znosi także tarcie, wysokie temperatury oraz działanie wielu różnorodnych środków chemicznych.

Pomimo tego, iż aleksandryt niejednokrotnie był przedmiotem badań, po dziś dzień skrywa w sobie wiele tajemnic. Zwany „carskim klejnotem” zachwyca nie tylko swoim pięknym, oryginalnym wyglądem, ale również licznymi adekwatnościami.

Zastosowanie

Aleksandryt to kamień szlachetny, którego cechą charakterystyczną jest niezwykle atrakcyjny wygląd. Nic więc dziwnego, iż jest materiałem powszechnie wykorzystywanym w jubilerstwie. Przy jego użyciu zdobi się naszyjniki, pierścionki, kolczyki, jak również bransoletki. Co więcej, wykorzystywany jest także przez najbardziej renomowane faktury rzemieślnicze świata, które oferują oryginalne, unikatowe przedmioty artystyczne dla prawdziwych koneserów, znawców sztuki i piękna.

© Źródło: Wikimedia Commons. Autor: christina rutz. Licencja: CC BY 2.0.

Syntetyczny aleksandryt używany jest także jako dekoracja do zdobienia kloszy, ekskluzywnych ram do obrazów, luster i innych elementów dekoracyjnych przeznaczonych do użycia w najbardziej prestiżowych aranżacjach.

Występowanie

Największe złoża aleksandrytu występowały w okolicach Uralu, Sri Lanki, Brazylii, w USA, na Tasmanii czy na Madagaskarze. Kamień był obecny w skałach metamorficznych i pegmatytach. Zaznaczyć należy, iż w zależności od występowania aleksandryty różniły się od siebie barwą, jak również nasyceniem. Dziś jasno wskazuje się, iż znane i dostępne złoża tego minerału zostały całkowicie wyeksploatowane. W związku z szerokimi możliwościami technologicznymi na szeroką skalę produkowany jest aleksandryt syntetyczny. Dzisiejsza technika doszła do takiej perfekcji, iż syntetyczne aleksandryty cechują się idealną prezencją.

Żródła

  • Aleksandryt, Wikipedia – wolna encyklopedia, https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Aleksandryt [dostęp: 11.07.2024].
  • Wszystko o aleksandrycie, Salony Jubilerskie Lisiewski, https://www.sklepjubilerski.com/porady-ekspertow/aleksandryt-wszystko-o-aleksandrycie [dostęp: 11.07.2024].
  • Aleksandryt, Moc kamieni, https://mockamieni.pl/aleksandryt/ [dostęp: 11.07.2024].
  • Niesamowity aleksandryt – jakie adekwatności się mu przypisuje?, Apteka CUD, https://aptekacud.pl/blog/wpis/niesamowity-aleksandryt-jakie-wlasciwosci-sie-mu-przypisuje [dostęp: 11.07.2024].

© Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia Commons. Autor: Parent Géry. Licencja: CC0 1.0.

Idź do oryginalnego materiału