Do Polskiego Związku Łowieckiego należy od 1998 roku, od 4 lat posiada tytuł mistrza strzelectwa i jest prezesem Koła Łowieckiego „Śnieżnik” Stronie Śląskie. Za swoją działalność został odznaczony medalem „Zasłużony dla Łowiectwa Opolszczyzny”. Adam Suchodolski obowiązki Łowczego Okręgowego w Opolu pełni od 3 stycznia.
– Łowczy Okręgowy powoływany jest przez Łowczego Krajowego i do jego obowiązków należy reprezentowanie właśnie zarządu krajowego w okręgu, zarządu okręgowego na zewnątrz, zwoływanie i prowadzenie posiedzeń, czy uzgadnianie rocznych planów łowieckich. Głównym celem jest zachowanie zasobów przyrody, czyli bioróżnorodności. To jest też po to, żebyśmy wiedzieli, jaki jest stan zwierzyny – mówi Adam Suchodolski, Łowczy Okręgowy w Opolu.
– To właśnie myśliwi zajmują się liczeniem tej zwierzyny, saren, dzików, jeleni, przebywając w łowisku. Kontroluje przyrost gatunków. Może być taka sytuacja, iż z roku na rok nagle jakiegoś gatunku będzie mniej lub tych najbardziej pospolitych gatunków łownych nagle więcej. Jednak nie każdy myśliwy jest leśniczym i na odwrót – dodaje Jacek Boczar, rzecznik Nadleśnictwa Opole.
Koła łowieckie współpracują z nadleśnictwami na ich terenach, w pewnych obszarach ta kooperacja jest wręcz niezbędna. W obliczu narastającego zagrożenia Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF), najważniejszym wyzwaniem dla myśliwych w najbliższych latach będzie właśnie zapobieganie rozprzestrzenianiu się tej niezwykle wyniszczającej, śmiertelnej choroby.
Adam Suchodolski, Jacek Boczar:
Autor: Maria Honka