A może by tak… święta bez plastiku?

wschodni24.pl 3 tygodni temu

We wtorek, 26 listopada, w Muzeum Ziemi Chełmskiej odbędzie się wernisaż wystawy „Święta bez plastiku”. To bardzo interesująca ekspozycja, nawiązująca do tradycji naszych przodków.

Czy we współczesnych czasach możliwe są jeszcze święta bez plastiku? Udowadniają to Ilona Sawicka i Michał Kowalik, autorzy projektu, w ramach którego powstała ta wystawa.

Na zwiedzających czekają piękne wyroby ze słomy, papieru, opłatka i innych naturalnych surowców. Z ekspozycji będzie można się dowiedzieć jak wyglądały dawne ozdoby bożonarodzeniowe wykonywane przez naszych przodków. Zobaczymy choinki przystrojone ozdobami, które niegdyś były tworzone w niemal każdym domu. Część osób będzie mogła przypomnieć sobie jak wyglądały np. łańcuchy ze słomy i papieru, jeżyki, pawie oczka, które być może w dzieciństwie sami tworzyli, by przyozdobić choinkę.

-Dla młodszego pokolenia będą to rzeczy nowe, które pozwolą wyobrazić sobie dzięki jakich ozdób tworzono dawniej świąteczny nastrój w domach ich dziadków i pradziadków – mówi Ilona Sawicka. – Ekspozycja będzie także prezentacją kunsztu artystycznego twórców ludowych, którzy tworzą m. in. ludowe pająki ze słomy, papieru i grochu, a także „światy” skomplikowane geometryczne ozdoby z opłatka. Nie zabraknie także poprzednika choinki – podłaźniczki, przystrojonej również kunsztownymi ozdobami z naturalnych surowców.

Bogactwo prezentowanych ozdób bożonarodzeniowych świadczy o tym, iż święta bez plastiku przez cały czas są możliwe.

-Mamy nadzieję, iż nasza wystawa pobudzi w zwiedzających kreatywność i zachęci ich, by sięgając do tradycji stworzyć własnoręcznie wyjątkowe ozdoby. Czas spędzony przy ich wspólnym tworzeniu stanie się z pewnością równie pięknym wspomnieniem, jak same święta – dodaje Sawicka.

Ekspozycja przygotowana została w ramach zadania: „Święta bez plastiku – tradycyjne ozdoby świąteczne” – wernisaż odbędzie się 26 listopada o godz. 18:00 w salach Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza w Chełmie przy ul. Lubelskiej 56 A.

Idź do oryginalnego materiału