Polska słynie z przepięknej architektury i monumentalnych zamków, które niekiedy zapierają dech w piersi. Niektóre z nich położone są w niezwykle malowniczych zakątkach i już od pierwszej chwili zachwycają swoją bryłą. Oto 7 najpiękniejszych zamków, które warto odwiedzić z dzieckiem.
Najpiękniejsze zamki w Polsce
Zamek w Malborku
To jeden z najbardziej znanych zamków w Polsce. Zamek w Malborku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W XIII wieku został wybudowany przez Zakon Krzyżacki, był siedzibą Wielkich Mistrzów Krzyżackich i królów Polski. Jest jednym z największych tego typu obiektów w Europie. Z racji tego, iż zwiedzenie całego zamku zajmuje kilka godzin, na pobyt w Malborku warto zarezerwować sobie trochę więcej czasu.
fot. polska.travel
Zamek Czocha
Zamek położony nad Zalewem Leśnieńskim jest jednym z piękniejszych w Polsce. Niezwykłej urody budowla przyciąga turystów z najdalszych zakątków. Zamek został wybudowany w XIII wieku na rozkaz czeskiego króla Wacława. Budowla zachowała się w dobrym stanie, dlatego też służy różnym celom. Co ciekawe, zamek możemy podziwiać w wielu filmach.
fot. dolnyslask.info
Zamek Królewski na Wawelu
Tę wielowiekową siedzibę królów bez wątpienia warto odwiedzić z dziećmi. To jeden z ważniejszych obiektów w historii Polski, symbol władzy w dawnej stolicy. Razem z kompleksem Starego Miasta w Krakowie został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na Wawelu można zauważyć zarówno styl renesansowy, barokowy jak i klasyczny.
fot.wawel.krakow.pl
Zamek w Mosznej
To jeden z bardziej urokliwych, wręcz bajecznych zamków w naszym kraju. Zachwyca swoimi 99 wieżami. XVII wieczne mury otoczone są ponad 200 hektarami parku z zagadkami. Dzieci, przy pomocy mapki, którą można otrzymać w recepcji, odnajdują pośród parkowych alei i skwerków mosiężne figurki dawnych mieszkańców pałacu.
fot. ruszajwdroge.pl
Zamek Książ
Jest trzecim co do wielkości zamkiem w Polsce, który został zbudowany w XIII wieku. Dolnośląski zamek Książ doczekał się gruntownej renowacji. Odrestaurowane wnętrza można zwiedzić dzięki jednej z kilku tematycznych tras. W pięciopiętrowym zamku znajduje się ponad 400 pomieszczeń, które momentami zapierają dech w piersi. Warto zwrócić uwagę również na palmiarnię, w której znajduje się około 250 gatunków roślin.
fot. dolnyslask.travel
Zamek Ogrodzieniec
Dobrze zachowane ruiny zamku są areną spektakli i rycerskich pikników. To jedna z największych atrakcji w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Zamek został wybudowany z inicjatywy króla Kazimierza Wielkiego. Zwiedzający mogą podziwiać nie tylko pozostałości części naziemnej, ale też ruiny zamku. W wyznaczonych terminach razem z przewodnikiem można zwiedzać zamek także i nocą.
fot.slowoikadr.pl
Zamek w Niedzicy
Zdaniem niektórych, zamek w Niedzicy położony jest w najbardziej malowniczej dzielnicy. Stoi nad brzegiem Jeziora Czorsztyńskiego, który jest zbiornikiem zaporowym na Dunajcu. Zamek powstał w XIV wieku i był węgierską twierdzą, która strzegła granicy z Polską. Zamek niedzicki był plenerem w wielu różnych filmach. Górne piętra budowli są częścią muzealną.
fot. dzieciochatki.pl