7 najczęściej wymienianych części do podnośników nożycowych

1 dzień temu

1. Najczęściej wymieniane części do podnośników – węże hydrauliczne

Węże hydrauliczne mają za zadanie transportować płyn do cylindrów. Pod wpływem intensywnej eksploatacji ulegają jednak przetarciom i pęknięciom, co powoduje wycieki. Gdy wąż jest niesprawny, w systemie nie ma odpowiednio dużego ciśnienia. Zjawisko to uniemożliwia poprawne korzystanie z mechanizmu podnoszenia.

2. Akumulator jako często wymieniana część do podnośnika

W podnośnikach elektrycznych stosuje się akumulatory. Są one bardzo wydajne, ale przy wyjątkowo intensywnej eksploatacji stopniowo mogą działać krócej na jednym ładowaniu czy powodować problemy z odpalaniem maszyny.

3. Koła i opony – jedne z częściej wymienianych części do podnośników

Jak w każdym innym pojeździe, koła i opony stopniowo ulegają zużyciu. Wynika to z tarcia pomiędzy ogumieniem a podłożem. Z czasem dochodzi do zniszczenia grubej warstwy bieżnika, przez co opona przestaje pełnić swoją funkcję. Z tego powodu ogumienie w podnośnikach nożycowych powinno się wymieniać co kilka lat. Podobnie jest również w przypadku kół, zwłaszcza gdy doszło do uszkodzeń mechanicznych (np. podczas jazdy po placu budowy).

4. Kable, czyli dość awaryjne części do podnośników nożycowych

Kable są pokryte gumową izolacją, która chroni je przed czynnikami zewnętrznymi. Z czasem może ona jednak się przetrzeć, zwłaszcza gdy kabel znajduje się blisko ruchomych elementów. Przewody często są niszczone również przez zwierzęta – głównie kuny. Zniszczenie jednego kabla może powodować całkowite unieruchomienie maszyny.

5. Najczęściej wymieniane części do podnośników – łożyska

Łożyska umożliwiają płynny ruch wielu części, takich jak koła czy mechanizmy podnoszenia. Ich zużycie najczęściej powoduje hałas i opory, uniemożliwiając płynne ustawienie odpowiedniej pozycji maszyny. Łożyska są małymi, tanimi częściami do podnośników nożycowych, których wymianę można wykonać w każdym serwisie maszyn budowlanych.

W skład podnośników nożycowych wchodzi wiele różnych łożysk. To np. modele kulkowe, wałeczkowe, toczne czy liniowe. Kształt i wielkość łożyska zależy m.in. od miejsca, w którym zostało ono zamontowane, a także od modelu podnośnika. Elementy umieszczone w mechanizmie podnoszenia, który działa pod dużym obciążenie, zwykle zużywają się szybciej – mówi specjalista z firmy Gizo sprzedającej części do podnośników nożycowych.

6. Filtr hydrauliczny – ważna część do podnośnika

Podobnie jak wszystkie inne filtry stosowane w pojazdach, filtr hydrauliczny zużywa się z biegiem czasu. To na nim osadzają się wszystkie zanieczyszczenia, które trafiły do płynu krążącego po układzie. Zapchany filtr nie wyłapuje ich z odpowiednią skutecznością, co może powodować poważniejsze usterki. Filtr hydrauliczny należy wymieniać regularnie, zwykle co kilka lub kilkanaście miesięcy.

7. Pompa hydrauliczna – często wymieniana część do podnośnika

Pompa hydrauliczna odpowiada za utrzymanie odpowiedniego ciśnienia w systemie. Jest ona niezbędna do podnoszenia platformy. Gdy jest uszkodzona, nie tylko nie pozwala na uzyskanie odpowiedniej wysokości roboczej, ale także może powodować niebezpieczne opadanie ramienia. Często awarii pompy towarzyszą też wycieki płynu hydraulicznego.

Przy wymianie wyżej wspomnianych części warto zwrócić uwagę na źródło, z którego pochodzą. Najlepiej korzystać z oryginalnych elementów i podzespołów dostarczanych przez producentów danej maszyny. jeżeli decydujemy się na wykorzystanie części zamiennych, zwróćmy uwagę na renomę i doświadczenie sklepu lub warsztatu, który je oferuje.

Idź do oryginalnego materiału