5 Najczęstszych błędów w uprawie hydroponicznej

4 lat temu

Hydroponika może być bardzo skutecznym sposobem uprawy roślin doniczkowych. Ma bowiem wiele zalet. Rośliny rosną dużo szybciej, mają dobrze rozwinięte systemy korzeniowe, są rzadziej atakowane przez pasożyty i trudniej je przelać. Wszystkie te plusy sprawiają, iż hydroponika zaczyna być modna i traktuje się ją jako lekarstwo na wszystkie roślinne bolączki. Niestety nie do końca jest tak w praktyce. Uprawa roślin w wodzie może przysporzyć wielu problemów, szczególnie jeżeli nie opiekujemy się roślinami prawidłowo. Oto najczęstsze błędy w uprawie hydroponicznej.

Umieszczanie w hydroponice zbyt młodych sadzonek

Każdego dnia dostaję choć jedno pytanie o uprawę hydroponiczną. Najczęściej pojawiającym się problemem jest gnicie korzeni, a następnie umieranie rośliny. Bardzo często są to bardzo młode, niestabilne sadzonki, które mają 1-2 nieduże korzonki.

W uprawie wodnej umieszczamy jedynie sadzonki, które mają już rozbudowany system korzeniowy. Każda roślina przenoszona do hydroponiki ma prawo zgubić kilka korzeni. jeżeli do transferu wybierzemy zbyt młode rośliny, rośnie ryzyko, iż malutkie korzonki nie utrzymają sadzonki przy życiu. Gdy roślina będzie większa, w razie gnicia nie straci wszystkich swoich korzeni i w szybkim czasie wytworzy nowe. Większe, rozwinięte egzemplarze o wiele lepiej znoszą wszelkie zmiany i sytuacje stresowe.

Przy młodych sadzonkach polecam przez pierwsze tygodnie podlewać roślinę normalnie, od góry, bez wody w zbiorniku. W tym czasie korzenie podrosną, a roślina rozpocznie ponowny wzrost. To idealny moment do rozpoczęcia uprawy hydroponicznej.

Po transferze rośliny warto również wspomóc roślinę stymulatorem korzeni typu Rhizotonic. Pobudzi on korzenie do wzrostu i wzmocni odporność całej rośliny.

Niedokładne oczyszczenie korzeni

Kolejnym powodem gnicia korzeni, jest ich niedokładne oczyszczenie. To bardzo istotny etap przygotowania rośliny i należy go przeprowadzać dokładnie. Oczyszczamy wszystkie korzenie danej sadzonki i robimy to możliwie jak najdokładniej, aby pozbyć się wszelkich drobinek podłoża.

Jeśli nie przyłożycie się do tego zadania, w doniczce mogą zacząć rozwijać się bakterie. Prowadzi to do gnicia korzeni i chorób.

Jeśli podłoże bardzo mocno przylega do korzeni, sadzonkę warto namoczyć w wodzie, a następnie usunąć resztę ziemi pod bieżącą wodą.

Brak pomiarów pH

Nieodpowiednie pH pożywki jest częstym powodem złego stanu rośliny. W Internecie bez problemu znajdziecie posty i filmy osób, które twierdzą, iż pomiary pH są niepotrzebne i rośliny dobrze rosną bez tego. Owszem, w krótkiej perspektywie podawanie pożywki o nieprawidłowych wartościach pH nie przynosi widocznych szkód. To jednak bardzo krótkowzroczne podejście, ponieważ po dłuższym czasie rośliny zaczną mieć poważne niedobory.

Rośliny do prawidłowego rozwoju potrzebują wielu makro- i mikroelementów. Wszystkie z nich pozyskują jedynie w określonych zakresach pH. o ile przez dłuższy czas środowisko jest nieodpowiednie (zwykle zbyt zasadowe), roślinom zaczyna brakować składników i zaczynają głodować. Przy zbyt niskich lub zbyt wysokich zakresach pH, korzenie nie są w stanie pobrać potrzebnych soli mineralnych, choćby jeżeli te składniki znajdują się w pożywce.

Rośliny gromadzą składniki odżywcze w swoich komórkach. Dobrze odżywiona roślina może przeżyć bez nawożenia długi czas. Z czasem jednak pojawiać się będą oznaki niedoborów, nie warto więc głodzić swoich roślin. W końcu większość z Was przenosi swoje rośliny do hydroponiki, aby im pomóc.

Zbyt wysoki poziom wody w zbiorniku

Rośliny w wodzie można uprawiać na wiele różnych sposobów. Istnieje sporo systemów, w których korzenie rośliny są całkowicie zanurzone w wodzie. Taka uprawa wymaga jednak całodobowego napowietrzania wody. Do prawidłowego funkcjonowania całej rośliny, korzenie potrzebują dostępu do tlenu. jeżeli rośliny trzymacie w zwykłych osłonkach, a nie profesjonalnych systemach, musicie dbać o prawidłowy poziom wody.


Gdy poziom ten jest zbyt wysoki, korzenie nie będą w stanie pozyskiwać potrzebnego tlenu i zaczną gnić. jeżeli dopiero zaczynacie przygodę z semi hydroponiką, warto korzystać z mierników poziomu wody. Kosztują kilka złotych, a mogą być bardzo przydatne w nauce uprawy w wodzie.

Polecam utrzymywać poziom gdzieś pomiędzy minimum-maksimum. Nie wlewajcie wody aż do maksymalnego poziomu. Przy użyciu keramzytu lub Lechuzy, podciąganie kapilarne i tak zapewni odpowiednie rozprowadzenie wody po doniczce.

Zbyt długo stojąca woda w zbiorniku

Stojąca tygodniami woda w zbiorniku również może być powodem marniejących roślin. W stojącej wodzie po jakimś czasie po prostu zaczyna brakować tlenu. W dodatku w niewymienianej przez długi czas pożywce mogą rozwijać się niechciane patogeny, a to prowadzi do chorób rośliny.

Wymieniajcie pożywkę raz na dwa tygodnie. Bądźcie regularni, szczególnie jeżeli jesteście zmarzluchami i utrzymujecie wysokie temperatury w domu. Im wyższa temperatura wody, tym mniej tlenu znajduje się w pożywce. W takim wypadku możecie dodawać do pożywki nadtlenek wodoru.

Najczęstsze błędy w uprawie hydroponicznej

Z wiadomości, które mi wysyłacie, mogę śmiało stwierdzić, iż to są właśnie najczęściej popełniane błędy w uprawie hydroponicznej. Dzięki zastosowaniu tych kilku rzeczy Wasze rośliny z pewnością będą zdrowsze i szczęśliwsze.

Interesuje Cię uprawa w hydroponice? Zobacz także inne artykuły na ten temat.

Idź do oryginalnego materiału