Tegoroczna edycja Małopolskiej Nocy Naukowców (MNN) to wyjątkowe wydarzenie, które już po raz 18. zjednoczy miłośników nauki, sztuki i przyrody. Po raz pierwszy, 27 września, do tego inspirującego przedsięwzięcia dołączy Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem.
To istotny krok dla Podhala, który przeciera szlaki w popularyzacji nauki w ramach Małopolskiej Nocy Naukowców. Dzięki temu, mieszkańcy i turyści mogli doświadczyć bogactwa wiedzy z różnych dziedzin, wplecionych w lokalny kontekst kulturowy i przyrodniczy.
Muzeum Tatrzańskie przygotowało różnorodny program, który łączy tradycje Podhala z fascynującymi odkryciami naukowymi. W ramach Małopolskiej Nocy Naukowców w Zakopanem zaplanowano wiele interesujących warsztatów, pokazów oraz interaktywnych zajęć, które nie tylko poszerzają wiedzę, ale także zaangażują uczestników w praktyczne doświadczenia.
Warsztaty „Jak dbać o strój góralski”
Jednym z najważniejszych punktów programu będzie wyjątkowa lekcja konserwacji tradycyjnego stroju góralskiego. Warsztaty te będą bezpośrednio związane z wystawą czasową „Lekcje z kolekcji”, poświęconą ludowym ubiorom w zbiorach Muzeum Tatrzańskiego. Uczestnicy mogą dowiedzieć się, z jakich materiałów tworzy się tradycyjne stroje, jak odpowiednio dbać o poszczególne ich elementy, a także będą mogli samodzielnie spróbować swoich sił w praktycznej części zajęć. To unikalna okazja, by zrozumieć, jak ważna jest konserwacja tkanin i ubiorów, które stanowią cenne dziedzictwo kulturowe Podhala.
Spacer z chiropterologiem
Dla miłośników przyrody przygotowano niesamowitą atrakcję – spacer z chiropterologiem, dr Marcinem Warchałowskim. Uczestnicy będą mieli szansę wyjść w teren, by zgłębiać tajemnice świata nietoperzy. Spacer pozwoli nie tylko usłyszeć dźwięki tych fascynujących ssaków, ale także (przy sprzyjającej pogodzie) zobaczyć je na własne oczy. W niektórych przypadkach będzie możliwość obserwacji odłowionych nietoperzy.
Mikroświat pod mikroskopem
Dla tych pasjonatów mikrobiologii zaplanowano warsztaty, podczas których uczestnicy będą mieli okazję przygotować biologiczne preparaty do obserwacji pod mikroskopem.
Opowieść o parawanie Kornela Makuszyńskiego
Kolejnym ciekawym punktem programu będzie odkrywanie tajemnic kolekcji Kornela Makuszyńskiego. Uczestnicy będą mieli okazję wysłuchać opowieści o badaniach identyfikacyjnych nad jednym z parawanów z jego zbiorów. Historia tego niezwykłego obiektu zostanie zaprezentowana w Muzeum Palace, gdzie prowadzono analizy i badania pozwalające na dokładniejsze zrozumienie jego pochodzenia i znaczenia.
„Robal gigant” – insekty pod lupą
Interesującym wydarzeniem będzie również oglądanie insektów niszczących muzealia pod mikroskopem. W ramach pokazów uczestnicy będą mogli poznać groźnych mikroskopijnych wrogów, którzy stanowią zagrożenie dla muzealnych zbiorów. Dzięki tej aktywności, można zrozumieć, jak ważne jest dbanie o konserwację i ochronę cennych eksponatów.
Przecierając szlaki dla Podhala, Muzeum Tatrzańskie pokazuje, iż nauka może być fascynująca i dostępna dla wszystkich – od miłośników przyrody po osoby zainteresowane sztuką i kulturą!
Wydarzenia w ramach Małopolskiej Nocy Naukowców są bezpłatne.
Większość z nich ma charakter otwarty, ale na wybrane aktywności obowiązuje wcześniejsza rejestracja. Rejestracja rusza już 19 września o godz. 9.00
Szczegółowe informacje o programie z Zakopanego oraz innych miast dostępne są na: nocnaukowcow.malopolska.pl
Małopolska Noc Naukowców której koordynatorem jest Województwo Małopolskie realizowana jest w ramach projektu „European Researchers’ Night and Researchers at Schools 2024-2025 in Malopolska” („Europejska Noc Naukowców i Naukowcy w szkołach 2024-2025 w Małopolsce”), akronim: ResHERO, finansowanego ze środków programu ramowego Unii Europejskiej „Horyzont Europa” na podstawie umowy o udzielenie dotacji nr 101162463.